Legionowo. Miało być tylko stanowisko… Jest i stanowisko i będzie referendum!

16299539_1328421460534398_7516571001351034619_n

Radni przegłosowali uchwalę ustalającą, że w Legionowie w marcu odbędzie się referendum (fot. Rzecznik Prasowy UML)

26 marca br. legionowianie mają zdecydować, czy chcą stać się warszawiakami. Referendum w sprawie włączenia miasta do Miasta Stołecznego Warszawy na zasadach, na jakich przewiduje to dotychczasowy projekt ustawy autorstwa posłów „Prawa i Sprawiedliwości” ( „PiS”) o nowym ustroju Warszawy stało się właśnie faktem.

Legionowianie staną się warszawiakami?

„Czy jest Pan/Pani, aby Miasto Stołeczne Warszawa jako jednostka samorządu metropolitarnego objęła miasto Legionowo?” – tak będzie brzmieć pytanie, na które w referendum odpowiedzą „tak” lub „nie” legionowianie. Głosowanie odbędzie się  tego samo dnia co w stolicy, czyli w niedzielę, 26 marca br. w godzinach między 7 rano, a 21 wieczorem. – Nie bójmy się ludzi. Niech wyrażą swoją opinię! – zagrzewał legionowskich radnych, radny Marcin Smogorzewski, zaś ci go rzewnie oklaskiwali. Zdaniem jedynego w legionowskim ciele uchwałodawczym radnego „PiS”, Andrzeja Kalinowskiego, wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w tej sprawie jest zdecydowanie przedwczesny i przede wszystkim bardzo pochopny. – Ustawa nawet nie była procedowana w sejmie. Jej projekt zostanie skonsultowany i zapewne jeszcze się zmieni – stwierdził wspomniany radny i jako jedyny zagłosował przeciwko przeprowadzeniu w Legionowie tego referendum. Pozostałych uczestniczących w tym głosowaniu 21 legionowskich radnych zapaliło dla niego zaś, zielone światło. Nikt nie wstrzymał się od głosu w tej sprawie.

Pochopne referendum?

Przedmiotowe referendum odbędzie się w Legionowie, o ile wojewoda mazowiecki potwierdzi zgodność uchwały z przepisami obowiązującymi w kraju. Jeśli zaś, finalnie dojdzie ono do skutku, będzie ono ważne, jeśli do urn pójdzie co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Co ważne, wyniki takiego lokalnego referendum nie będą wiążące dla parlamentu.

Nie chcemy tak „niechlujnej” ustawy!

Chwilę wcześniej, legionowscy radni również w formie uchwały podjęli stanowisko w sprawie projektu ustawy o metropolii warszawskiej, złożonego pod koniec stycznia br. w sejmie przez grupę posłów „PiS”. – Wyrażamy stanowcze oczekiwanie, że ustawa w proponowanym kształcie nie wejdzie w życie – czytamy w uchwale podjętej na nadzwyczajnej legionowskiej sesji (8 grudnia br.) – Przedmiotowy projekt ustawy zakłada dokonanie istotnych zmian ustrojowych gminy miejskiej Legionowo. Przewiduje on jej obowiązkową przynależność do miasta stołecznego Warszawy jako metropolitalnej jednostki samorządowej. Ogranicza suwerenność gminy, na rzecz uprawnień miasta stołecznego Warszawy. Zachodzi uzasadniona obawa, że skutki wprowadzenia przedmiotowej ustawy będą dla mieszkańców gminy miejskiej Legionowo niekorzystne, poprzez brak wpływu w tak ważnych kwestiach jak stawki podatków i opłat lokalnych, kształtowanie ładu przestrzennego oraz chociażby dalsza odległość do właściwych urzędów – wytykają następnie jej pomysłodawcom legionowscy włodarze.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 27

  1. Może potraktujmy pytanie referendalne również jako pytanie „Czy nadal chcesz aby naszym miastem rządził Roman”!

    • Jasne, to tak na zasadzie „zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy”. Pomyśl Ewka i inni, czy aby na pewno warto wchodzić do Warszawy.

      • Bądź myślący, mamy w PL już takie metropolie przykład?
        Trójmiasto albo aglomeracja Śląska.
        Chłopie pomyśl sam a nie czytasz głupoty i potem sam je powielasz….
        Powiedz mi czy Trójmiasto jako metropolia to które miasto wchłonęło które…?
        Gdańsk Gdynię…. czy może Sopot…???

        Prawda jest taka że granice miast się nie zmienią a można nawet zyskać jeśli okaże się że dla całej metropolii będzie jedna strefa.
        Poza tym dla metropolii są dodatkowe środki finansowe z UE.

        Czytaj czytaj ale ustawy a nie chłam

    • Trzeba zebrac jakies 5000 podpisow i probowac. Od pisania na forum nic sie samo nie stanie. Jakies 3 lata temu chcieli zebrac ale sie im nieudalo. Czyzby prezydent byl zle oceniany na forach internetowych?

  2. Oj romus, tamaryna i cala klika boja sie o posadki. Referendum bedzie mialo taka moc jak i moj obecny wpis w komentarzach – czyli zerową. A ludzie maja w d…… referenda i wybory wiec i tak nie pojda bo nas g…..no obchodzi czy w Warszawie czy w Wąchocku.

  3. „legionowianie mają zdecydować, czy chcą stać się warszawiakami”- przeczytajcie ustawę, bo narazie to robicie ustawkę

  4. Igrzyska na, które znajdą się pieniądze, a na inne ważne sprawy np. 1sza strefa biletowa brak.

    • Jakies 50 tysi jednorazowo na referendum porownujesz do 5 mln zl.co rok przy czym jakies 10 tys ludzi korzysta ze wspolnego biletu przy 42 tys ludzi ktorzy tego nie robia. Juz jeden na forum pisal ze sredniej klasy samochod kosztuje 450 tys zlotych.

      • A ile ludzi skorzysta przez to referendum? Już widzę jak to referendum będzie kosztować 50tys zł. Zresztą ile by nie było, źle wydane pieniadze to pieniądze zmarnowane ale łatwą ręką wydaje się nie swoje.

  5. Widzę że w PO pełna mobilizacja. W miejskiej kasie pieniążki na referendum zawsze się znajdą (bo po cholerę dofinansowywać taką np. nocną pomoc lekarską – skoro JEST DOBRZE) a tym samym urzędnicy/członkowie ich rodzin będą zapewne mieli okazję dorobić w komisjach. Dolce vita! Łubu-dubu, łubu-dubu, niech nam żyje….!
    Można rzec: kto nie robi w miejskich instytucjach i urzędach – przegrał życie 😉

  6. czekam na referendum „Czy jesteś za czterodniowym weekendem co tydzień?” 🙂 To takie żałosne, gdy jedna i ta sama klika zrobi absolutnie wszystko, żeby przedłużyć swoją agonię. Słusznie dziś powiedział Sasin – do 2018 roku blisko a do tego czasu metropolia powstanie. Tym się różni prawo stanowione w Parlamencie od uchwał w sprawie dżdżu w bezradzie miasta, której członkowie straszą mieszkańców wyssanymi z brudnego palucha „podwyżkami podatków” – może sprawdźcie drodzy mieszkańcy, jak jest naprawdę.

  7. No i dobre było straszenie Warszawiaków, że im zabierzemy ich autobusy. Panie Roman, to stwórz nam miejsca pracy w Legionowie żebyśmy nie musieli tam jeździć za pracą. Co zrobiłeś w tym czasie?

  8. Sprawę widzę tak
    łatwiejsza komunikacja – na plus,
    bezwzględna konieczność podłączenia do kanalizacji tam gdzie jest, jak nie wysoka kara – na plus.

    Teraz będzie gorzej PODATKI od nieruchomości wzrost do 300%, tam gdzie jest dzierżawa wieczysta wzrost nawet do 10 krotny – minus
    Urzędy scentralizowane, wycieczki po Warszawie – minus
    Kasa na wszelaką kulturę rozdzielana w centrali – minus
    Szkoły średnie raczej docelowo skoncentrowane w centrum – minus

    • Podatki są wyższe w Warszawie nieznacznie (od 1,3% w przypadku podatku od budynków mieszkalnych) do 34% w przypadku podatku od gruntów pozostałych. W żadnym wypadku różnica nie wynosi 300%. W ostaniach latach różnice na korzyść Legionowa zanikają, z powodu wzrostów opłat w Legionowie. Podatki ustala jednak gmina, a nie powiat, więc zmiana granic powiatu warszawskiego nie zmienia nic w podatkach!

      Opłaty za wieczyste użytkowanie zależą wyłącznie od wartości nieruchomości. Już teraz są nieruchomości w Legionowie, za których użytkowanie wieczyste trzeba zapłacić więcej niż za odpowiadające im powierzchniowo nieruchomości warszawskie. Opłata za użytkowanie to określony procent wartości nieruchomości (identyczny we wszystkich gminach). Liczy się wartość nieruchomości w operacie szacunkowym. Jak zostało to wyżej podane – zdarza się, że wysokość opłaty w Legionowie jest wyższa niż za identyczną powierzchniowo nieruchomość w Warszawie.

      Urzędy – wg. zapisów pozostają tu gdzie teraz, ale nie jako starostwo powiatowe w x, a delegatura w x. Odpadają radni powiatowi, zarząd powiatu. Zapewne wypadnie część etatów urzędniczych.

      Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie konscentrował szkół średnich w centrum, bo nie ma to uzasadnienia ekonomicznego (wyższe koszty transportu publicznego, wyższe koszty utrzymania budynków, wyższe pewnsje), większy tłok na parkingach i ulicach. Szkoły więc pozostaną gdzie są w szczególnie w gminach poza dotychczasową Warszawą).

  9. Czy wierzysz, że zamkną szkoły średnie w Warszawie a pozostawią w na obrzeżach ?

    • Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Wyraźnie napisałem „Szkoły więc pozostaną gdzie są w szczególnie w gminach poza dotychczasową Warszawą)”.

      • A gdzie jest tak napisane? Bo w ustawie (tak zadałem sobie trud) nie ma ani słowa – więc to Twoje pobożne życzenia

        • W tej ustawie nie ma też nigdzie napisane, że szkoły zostaną zlikwidowane.

  10. Pieniądze na referendum wyrzucone w błoto (i do kieszeni „swoich” w komisjach, niektórzy to już powinni mieć wpisane w zawód). A samo pytanie, szkoda gadać. Bez związku z projektem ustawy.

  11. moje stanowisko w/s referendum; ŻENUJĄCE STANOWISKO KANAPOWEJ ARYSTOKRACJI ROMANOWÓW.

  12. Nie wiem co lepsze, by ukrócić carstwo Romanowe: pójść i zagłosować za przyłączeniem do Wawy czy olać i liczyć na to, że referendum będzie nieważne i pomysł Romka pójdzie się bzykać?

  13. Niech dodadzą pytanie „Czy jesteś za tym aby glosowania rady miasta byly imienne a ich wyniki publikowane w internecie?” wtedy będę miał po co iść na referendum. W innym wypadku, goń się Romek.

    • Ja jestem za tym żeby spłacać własne długi.

      • To też dobre „Czy jestes za tym abu urzednik, radny, prezydent i jego zastepcy z wlasnych kieszeni pokrywali koszty blednych decyzji w Legionowie?”. Niech zadadzą trudne pytania a nie manipulują i robią z tych biednych seniorów, którzy ich wybierają, idiotów.

  14. ZACZNIJCIE MYŚLEĆ !!! PROJEKT USTAWY METROPOLITALNEJ JEST JUŻ W SEJMIE !!!! Wynikami referendum Romek będzie mógł podetrzeć się !!!! Referendum to strata czasu i pieniędzy !!!!

  15. Roman chce uspokoic swoją trzodę, żeby mu ziem nie zasrała, wìęc musi pokazać wyniki referendum, że wszystko jest w porządku i nic im nie grozi, bo jak będzie trzeba to na ulice wyjdą seniorzy i spędzona ze szkół młodzież. Ja na referendum nie ide.

  16. Zróbcie referendum kto jest ładniejszy – Janek czy Romek ?

Dodaj komentarz