Powiat. Będziemy mieć piątą karetkę w powiecie legionowskim?

karetka-pogotowia_03

Karetka pogotowia, fot. GP (archiwum)

Od nowego roku na terenie Legionowa będzie stacjonowała dodatkowa karetka – tak przynajmniej zakładają mazowieccy urzędnicy, którzy zaktualizowali ostatnio projekt planu działania Państwowego Ratownictwa Medycznego na Mazowszu. Wiążącą decyzję w tej sprawie, po wcześniejszych konsultacjach z samorządowcami, ma podjąć minister zdrowia.

Zlikwidowali etat lekarski w serockiej karetce

Obecnie, na terenie powiatu legionowskiego stacjonują 4 karetki – 3 podstawowe z ratownikami medycznymi na pokładach i 1 specjalistyczna z lekarzem na czele załogi. Podstawowe załogi ratunkowe swoje bazy mają w Jabłonnie, Zegrzu i w Serocku, zaś ta specjalistyczna w Legionowie. Do 1 października br. karetki stojące w Legionowie i w Serocku były specjalistycznymi zespołami ratownictwa medycznego. Oznaczało to, że w ich szeregach pracowali lekarze. Korekty, których w planie działania ratownictwa medycznego na Mazowszu dokonano latem br., spowodowały, że począwszy od 1 października br. w karetce stojącej w Serocku zabrakło lekarza. Specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego z Serocka zastąpiono bowiem zespołem podstawowym jedynie z ratownikami medycznymi na pokładzie. Na szczęście, tę jedyną w powiecie legionowskim specjalistyczną załogę ratunkową z lekarzem w karetce zostawiono w Legionowie. Począwszy od 1 stycznia 2018r. ma się to jednak – i to na korzyść legionowian – zmienić. W naszym powiecie ma pojawić się piąta karetka. Ten dodatkowy podstawowy zespół ratownictwa medycznego ma stacjonować w Legionowie, zaś jeżdżący w nim ratownicy medyczni mają pracować przez 7 dni w tygodniu po 12 godzin dziennie.

 

W obsługującej legionowian stolicy bez zmian

Zdarza się, że do nagłych i zagrażających życiu i zdrowiu legionowian stanów, przyjeżdżają także zespoły ratownictwa medycznego stacjonujące w stolicy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że począwszy od 1 października br. etaty lekarskie zlikwidowano w karetkach stacjonujących na warszawskich m. in. Białołęce i Muranowie oraz w podwarszawskich Markach. Korekty, które obecnie wprowadzono do przedmiotowego dokumentu, powyższy status niestety utrzymują.

Dobre wieści dla wieliszewian

Dodatkowy podstawowy zespół ratownictwa medycznego – pracujący przez 7 dni w tygodniu i po 12 godzin dziennie – pojawi się również w ościennym Nowym Dworze Mazowieckim. Warto zaznaczyć, że znajdująca się tam baza ratownictwa medycznego obsługuje również i wielu wieliszewian. Tak, więc wybrani mieszkańcy tej legionowskiej gminy, począwszy od 1 stycznia 2018r. będą obsługiwani przez 2 zespoły ratownictwa medycznego – ten dotychczasowy specjalistyczny oraz ten dodatkowo uruchomiony podstawowy.

Od Nowego Roku

Zaktualizowany pod koniec listopada br. projekt zazwyczaj 3-letniego planu działania Państwowego Ratownictwa Medycznego na Mazowszu jest obecnie konsultowany z poszczególnymi samorządami, w tym z powiatem legionowskim. Po tych konsultacjach, przyjdzie czas na zaakceptowanie dokumentu przez wojewodę mazowieckiego, zaś następnie przez szefa krajowego resortu zdrowia. Przewiduje się, że niniejszy dokument – po zaakceptowaniu ewentualnych poprawek samorządowych – zacznie obowiązywać na Mazowszu od 1 stycznia 2018r.

2 karetki w Legionowie!

O ile powyższe zmiany wejdą w życie w niezmienionym kształcie, od 1 stycznia 2018r. w powiecie legionowskim będziemy mieli aż 5 karetek – 4 podstawowe i 1 specjalistyczną załogę ratownictwa medycznego. W dalszym ciągu będzie też niestety brakować lekarzy pracujących na pokładach kilku stołecznych i podwarszawskich specjalistycznych karetek, które również obsługują legionowian – o ile w danym momencie najbardziej jest im po drodze. Dobrą wiadomością jest z kolei to, że lekarz pracujący w obsługującym niektórych wieliszewian specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego stacjonującym w Nowym Dworze Mazowieckim, w dalszym ciągu będzie miał pracę. Obok tej specjalistycznej karetki pojawi się tam również ta druga podstawowa, z ratownikami medycznymi na pokładzie.