Romans prowincjonalny i inne historie Kornela Filipowicza

kornel-filipowicz

Zanim w księgarniach ukazały się tomy „Najlepiej w życiu ma twój kot” (2016)  i „Moja kochana, dumna prowincja” (2017), Kornel Filipowicz najczęściej wspominany był jako „partner Wisławy Szymborskiej”, „pisarz wybitny, choć mało obecny”.

 

Dziś wielu czytelników powtarza słowa Justyny Sobolewskiej: Kiedy po latach wróciłam do opowiadań Filipowicza, zadziwiło mnie, jak bardzo współczesnym zdaje się pisarzem, jak wiele mówi o nas.

Również w tym roku będziemy mieć powód, by na nowo zachwycić się jednym z najwybitniejszych polskich prozaików.

Już 14 lutego ukaże się ROMANS PROWINCJONALNY I INNE HISTORIE KORNELA FILIPOWICZA.

Wyboru utworów, które znalazły się w tomie, dokonał  Wojciech Bonowicz.

Kornel Filipowicz

Nowelista, powieściopisarz, scenarzysta, poeta. Jeden z najważniejszych powojennych prozaików. „Realista metafizyczny”, „piewca polskiej prowincji”. Niekwestionowany autorytet. Wieloletni partner Wisławy Szymborskiej.

Kornel Filipowicz to niedościgły mistrz. Jego proza jest klarowna i lakoniczna, a emanuje z niej empatia dla świata i człowieka. Jego pióro odkrywa podskórny sens pozornie banalnych wydarzeń, zapala ich wewnętrzne światło. W Romansie prowincjonalnym i innych historiach bliskość, tęsknota, pomyłki, spotkania i rozstania układają się w wielobarwny, migotliwy pejzaż ludzkich emocji. Autorski wybór Wojciecha Bonowicza, poza opowiadaniami, prezentuje również dwie mikropowieści – osobny gatunek, stworzony przez Filipowicza.

Był mistrzem opowiadania – to wiadomo. Niezwykle przenikliwy, w osobliwy sposób łączył kojarzoną z dziewiętnastowieczną prozą solidność z typowymi dla dwudziestego wieku wątpliwościami co do poznawczych możliwości literatury.

Wojciech Bonowicz

Filipowicz doprowadził sztukę noweli do przezroczystej, nienarzucającej się doskonałości. Paradoksalnie, krótka, skondensowana forma chwyta życie jako całość.

Tadeusz Sobolewski, „Książki. Magazyn do czytania”