Dzisiaj

10°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

14°C
min. 10°C, maks. 14°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 6.4 µg/m3 (26% normy)Ozon gazowy (O3): 49.48 µg/m3 (41% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.9 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 10.2 µg/m3 (5% normy)

Wiosenne Czarowanie – co czeka nas w tym roku?

Wiosenne czarowanie 2015_12

Od 20 do 22 kwietnia w Legionowie odbędzie się IX Harcerski Festiwal Wiosenne Czarowanie. Dorosłych i dzieci zachęcamy do udziału w konkursach, zabawach i koncertach. Na scenie wystąpią B.O.R.Y., EKT Gdynia oraz Yeskiesirumem.

 
Mówili – nie uda się – mówili, bez sensu… Jedna uwierzyła, że się uda… Lidka, dzięki jej gigantycznej pracy udało się marzenia przekuć w rzeczywistość. Wiosenne Czarowanie to marzenie również śp. Michała Jankowskiego „żeby dział się w Legionowie taki festiwal”. I dzieje się…
Dzięki pomocy Sejmiku mazowieckiego, Starostwa legionowskiego, Prezydenta Miasta Legionowo, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, Muzeum historycznego w Legionowie oraz Darczyńców i Sponsorów po raz IX Hufiec Legionowo oraz Fundacja Wspieramy zaproszą zuchy, harcerzy i osoby niezrzeszone z całej Polski do Legionowa.

W drogę z nami

Niech ruszą „W drogę z nami” – to myśl przewodnia Festiwalu, podczas którego chcemy propagować ekologiczną i bezpieczną turystykę oraz walory naszego kraju, przypominając jednocześnie o 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. To również 100-lecie ZHP. Zapraszamy na wystawę w Ratuszu miejskim organizowaną wspólnie z Muzeum Historycznym miasta Legionowo.
Istotnym punktem Festiwalu będzie Nocne Kino Festiwalowe a w tym roku film „Ptaki Ptakom”, w reż. Pawła Komorowskiego z muzyką Wojciecha Kilara, opowiadający o bohaterstwie harcerzy we wrześniu 1939 roku. Projekcja filmu w piątek godzina 22.00 w Ratuszu miejskim w Legionowie, wstęp wolny podobnie jak na wszystkie wydarzenia Wiosennego Czarowania.
Oczywiście będą punkty stałe, jak Świeczkowisko z Obietnicą Zuchową, msza święta odprawiana w Jedynce przez ks. biskupa Marka Solarczyka, czy taniec belgijski na rondzie obok Ratusza.


Codzienność Festiwalowa Wiosennego Czarowania to nieustająca szkoła harcerstwa, wywiązywania się z podjętej służby i danego słowa, „walki” ze stresem, zmęczeniem, miksem emocji – Per Aspera Ad Astra… W codziennym stosowaniu. Wynikiem jest coroczna wysoka ocena wydawana przez uczestników, która składa się na renomę naszego Festiwalu.

W tym roku mamy nową kategorię konkursową – piosenka autorska, oraz nową nagrodę im. Michała Jankowskiego, zmarłego w zeszłym roku Współtwórcy Wiosennego Czarowania, znanego dzieciom i młodzieży w całej Polsce. Nagrodę szczególną dla „indywidualności i osobowości scenicznej”.

Od początku istnienia Wiosennego Czarowania nurtowało nas pytanie, co zrobić, żeby Festiwal docierał do możliwie największej ilości środowisk harcerskich i uczniowskich, stąd idea, aby w każdym powiecie Polski zagrać koncert Wiosennego Czarowania, chcemy przenieść nieco klimatu i emocji od nas do innych, zachęcić do przyjazdu do Legionowa na Festiwal. Wychodząc poza Legionowo stwarzamy możliwość jego uczestnikom na zaistnienie na szerszej scenie, nawet ogólnopolskiej i międzynarodowej: przygotowujemy koncerty w Londynie i Lwowie.

Wiosenne Czarowanie to również istotne elementy techniczne i klubowe 😉 Ekipa budująca sceny – w tym roku stawiamy dwie – to znawcy obozowej pionierki i konstruktorzy/wizjonerzy… W tym roku wyczarują scenę w Ratuszu, pachnącą lasem i klimatyczną scenę w Jedynce dla kategorii harcerskiej, piosenki autorskiej oraz należytej oprawy mszy świętej. Warto uczyć się od nich.

Szanowni Państwo – a wiem, że do niektórych z Was mogę mówić Druhny i Druhowie 😉 zależy nam na jak najliczniejszym udziale dzieci i młodzieży w Wiosennym Czarowaniu, i to dla nich staramy się podnosić rangę festiwalu zarówno zapraszając gwiazdy, jak i dbając o jury; w tym roku np. kategoria open to jury w składzie legendarnym:

Tadeusz Woźniak/Zegarmistrz światła,

Jerzy Filar/Samba sikoreczka,

Janusz Kubicki/Człowiek bez butów,

Leszek Kopeć/Sen z łemkowskiej wioski,

Tomasz Borkowski – wszyscy znacie B’Orego ☺
W kategorii harcerskiej będzie profesjonalnie i harcersko, zuchowcy opanują jurorowanie w piątek, a na piosenkę autorską szykujemy niespodziankę. Kategoria zuchowa jest otwarta dla grup przedszkolnych i znakomicie się sprawdza od lat jako swoiste zaproszenie dla dzieci zarówno do występów scenicznych jak i harcerstwa.
Będą torty dla Gromad zuchowych, zaś smalczyk od Państwa Rączków opanuje pajdy chleba…

Będą kolejne odznaki festiwalowe, w tym nowa zuchowa.
Ubiegamy się o patronaty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelniczki ZHP, Wojewody, Marszałka sejmiku mazowieckiego.
A to wszystko, aby jakość, która nazywa się – Zuchy, Harcerki i Harcerze z Legionowa – była dostrzegana w całej Polsce a wkrótce i poza nią.
Spotkajmy się 20, 21 i 22 kwietnia na IX Harcerskim Festiwalu Wiosenne Czarowanie szczegółowy harmonogram imprezy na stronie Festiwalu.
Zapraszam

– Czuwajmy!

Robert „Żaba” Próchnicki phm

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz