Dzisiaj

20°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

26°C
min. 17°C, maks. 27°C
ciśnienie 1018 hpa,

10 najważniejszych kryteriów podczas zakupu mieszkania

Komentowanie wyłączone
gazetapowiatowa.pl 1

Kupno mieszkania wiąże się z podjęciem szeregu istotnych decyzji. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę własne preferencje co do lokalizacji i wielkości lokum, możliwości finansowe, a także plany na przyszłość. Aby zakup mieszkania przyniósł same korzyści, należy rozważyć kilka ważnych kryteriów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o co pytać przy kupnie mieszkania.

1. Cena mieszkania

Większość z opisanych poniżej kryteriów wpływa na koszt nieruchomości, jednak to właśnie cena jest tym czynnikiem, który często determinuje wybór mieszkania.

Wiele zależy od tego, jakimi środkami dysponujesz – czy kupujesz mieszkanie za gotówkę, czy zaciągasz kredyt hipoteczny. Jeśli dysponujesz odpowiednią sumą pieniędzy, oczywiste jest, że będziesz szukać mieszkania mieszczącego się w Twoim budżecie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę, wysokość kredytu hipotecznego uwarunkowana będzie Twoją zdolnością kredytową i od tego zależeć będzie cena mieszkania.

Jeśli decydujesz się na kredyt, poszukiwania mieszkania zacznij od konsultacji z doradcą finansowym w banku i oceny zdolności kredytowej.


2. Lokalizacja nieruchomości

Od tego, w jakiej okolicy zlokalizowane będzie mieszkanie, zależeć będzie m.in. cena, a także późniejszy komfort Twojego życia. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy Ci na sąsiedztwie obiektów rekreacyjnych, parków, boisk i szkół, czy na bliskości obiektów kulturalnych i rozrywkowych; czy preferujesz ciszę i spokój, czy zależy Ci na niewielkiej odległości od centrum. Jeśli dokładnie określisz swoje preferencje, możliwe będzie zawężenie obszaru poszukiwań i łatwiejsze podjęcie decyzji.

3. Rynek pierwotny a wtórny

Rodzaj rynku związany jest częściowo z lokalizacją nieruchomości. Mieszkania z rynku pierwotnego znajdują się często w budynkach położonych na obrzeżach miasta, natomiast te z rynku wtórnego – bliżej centrum (choć oczywiście nie zawsze).

Z kupnem mieszkania na konkretnym rynku wiąże się szereg późniejszych wydatków. Mieszkania od dewelopera wymagają zwykle pełnego wykończenia wnętrz. Może to podnieść koszty całej inwestycji. Z drugiej strony takie mieszkania (i budynki, w których się znajdują) są z reguły bardziej przestronne i nowoczesne. Remont używanego mieszkania w dobrym stanie często nie wymaga dużych nakładów finansowych (chyba że konieczne jest wykonanie generalnego remontu).

Z reguły mieszkania od dewelopera są też droższe od mieszkań używanych.


4. Komunikacja miejska i infrastruktura

Warto sprawdzić, jak dany obszar skomunikowany jest z innymi częściami miasta, gdzie znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, ile zajmuje dojazd do pracy, w jakim stanie znajdują się drogi i czy planowane są remonty, czy na trasach, którymi często będziesz się poruszać, występują korki. Możesz też dowiedzieć się, czy w sąsiedztwie nieruchomości planowane są kolejne inwestycje, np. budowa trasy szybkiego ruchu przebiegająca tuż pod oknami. Warto zapytać też obecnych właścicieli lub dewelopera o miejsca parkingowe lub garaże.

5. Powierzchnia mieszkania

Liczba metrów kwadratowych ma bezpośrednie przełożenie na cenę mieszkania. Warto więc mierzyć siły na zamiary i podjąć racjonalną decyzję. Oczywiście im mieszkanie jest większe, tym będzie bardziej przestronne, jednak wybór zbyt dużego M może odczuwalnie nadszarpnąć Twój budżet.

6. Liczba pomieszczeń

Wiele zależy od tego, czy kupujesz mieszkanie tylko dla siebie, dla 2 osób czy może dla całej rodziny. Jeśli masz lub będziesz mieć dziecko, zastanów się nad kupnem mieszkania trzypokojowego. Dzięki temu zarówno Ty, jak i dziecko, będziecie mieli prywatne pokoje oraz wspólną przestrzeń wspólną do spędzania ze sobą wolnego czasu. Jeśli mieszkanie, które Cię interesuje ma 2 pokoje, ale jest przestronne, duży pokój możesz przerobić na salon z aneksem, a kuchnię na sypialnię.

7. Rozkład pokoi i projekt mieszkania

Rozkład pomieszczeń względem stron świata jest wbrew pozorom niezwykle istotny. Analiza ułożenia pomieszczeń pozwoli Ci ocenić na przykład, czy okna sypialni wychodzą na wschód (rano słońce świeciłoby prosto w Twoje okna), albo czy okna salonu są skierowane na północ (co skutkowałoby słabym doświetleniem pomieszczenia).

Warto zwracać też uwagę na występowanie pomieszczeń przejściowych (lepiej tego unikać) i podział mieszkania na strefy (strefa nocna powinna znajdować się jak najdalej od drzwi, a strefa dzienna z salonem i kuchnią tuż przy wejściu).

8. Balkon

Balkon w bloku może być sporym ułatwieniem i podnosić komfort życia. To w końcu dodatkowa przestrzeń, którą możesz wykorzystać np. do odpoczynku, posadzenia roślin, suszenia prania czy przechowywania roweru. Warto dowiedzieć się jednak, czy powierzchnia balkonu jest wliczona w ogólny metraż mieszkania, czy może będzie podlegać dodatkowej wycenie.

9. Piętro

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w budynku jest winda, a jeśli tak, to jakiego typu. Windy nieremontowane od lat mogą ulegać częstym awariom. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w wieżowcu lub na ostatnim piętrze w bloku, weź to pod uwagę.

Jeśli w budynku nie ma windy, cena lokalu na najwyższej kondygnacji może być niższa, niż mieszkań znajdujących się np. na pierwszym czy drugim piętrze. Mieszkania zlokalizowane na poddaszu mogą być tańsze np. z uwagi na obecność skosów i możliwość intensywnego nagrzewania się latem.

Mieszkanie w lokalu na parterze może się wiązać z obniżonym poczuciem prywatności i bezpieczeństwa oraz hałasem z ulicy i klatki schodowej. Z drugiej strony jest wygodne dla osób mniej sprawnych fizycznie. Mieszkania położone na najniższej kondygnacji polecane są np. seniorom (gdy w budynku nie ma windy). Więcej informacji na temat mieszkań dla seniorów znajdziesz w artykule „Jak wybrać mieszkanie dla seniora”.

10. Opinie o sprzedających

Aby mieć pewność, że sprzedający Cię nie oszuka, poszukaj informacji na jego temat np. w internecie. Jest to zasadne zwłaszcza w sytuacji, kiedy kupujesz lokal od dewelopera. Gdy korzystasz z usług agencji nieruchomości i kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, poproś pośrednika, aby sprawdził, czy sprzedawca mieszkania dokonywał już jakichś transakcji, a jeśli tak, to jakie opinie krążą na jego temat.

Pamiętaj też, aby dokładnie sprawdzić stan prawny lokalu z rynku wtórnego, oraz zapytać o wysokość miesięcznych opłat stałych.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Komentowanie zostało wyłączone.