Dzisiaj

11°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

15°C
min. 11°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 6.2 µg/m3 (25% normy)Ozon gazowy (O3): 63.65 µg/m3 (53% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 9.2 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 9.3 µg/m3 (5% normy)

4 sprzęty kuchenne, które ułatwiają życie

gazetapowiatowa.pl

Funkcjonalność przestrzeni kuchennej to niezbędna cecha nowoczesnego wnętrza. Odpowiednia aranżacja konkretnych obszarów w kuchni może zaowocować zaoszczędzonym czasem. Sprzątanie po przygotowaniu posiłków zabiera najwięcej energii, więc w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad praktycznym przygotowaniem miejsca do zmywania. Poniżej przedstawiamy 4 sprzęty, które sprawiają, że codzienne działania w kuchni staną się łatwiejsze.

Zlewozmywak – jednokomorowy czy dwukomorowy?

Podczas wyboru zlewozmywaka musimy wziąć pod uwagę wielkość naszej kuchni. W małej przestrzeni dobrze sprawdzi się jednokomorowy zlewozmywak. Za to w większej kuchni dla kilku osób doskonały będzie dwu- lub trzykomorowy. Należy również pamiętać o możliwości wkomponowania go w mebel, co nada to spójności stylizacyjnej pomieszczeniu. Modele nakładane, które są najłatwiejsze w montażu, wymagają jedynie szafki bez blatu o odpowiednich wymiarach.

Jakie są zalety i wady poszczególnych typów zlewów?

Jednokomorowe nie rzucają się w oczy, dzięki czemu pasują do każdej, nawet najmniejszej kuchni. Wielokomorowe za to pomagają w codziennym przygotowywaniu posiłków. Możemy więc odseparować od siebie np. umyte już warzywa czy mięso. W zależności więc od tego, czy często gotujesz, będziesz prawdopodobnie potrzebować więcej miejsca na zlew. Pamiętaj o tym przed zakupem.

Bateria kuchenna

Wachlarz możliwości w doborze baterii do zlewu, biorąc pod uwagę styl czy kolor, jest ogromny. Jednak najważniejszą kategorią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru baterii, jest jej montaż. W tym względzie rozróżniamy różne rodzaje baterii kuchennych – stojące lub montowane w ścianie. Najwygodniejszym sposobem montażu baterii kuchennej jest opcja stojąca, gdyż montuje się ją bezpośrednio w blacie, co w przyszłości ułatwi nam jej ewentualną wymianę.

Na co zwrócić uwagę?

  • Aby bateria do zlewozmywaka była funkcjonalna, należy dobrać odpowiedni rodzaj wylewki.
  • Wysoka końcówka baterii kuchennej sprawi, że nie będziemy mieli problemu z napełnieniem wysokiego naczynia.
  • Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka odległość kranu od zlewu może powodować rozpryskiwanie się wody, z kolei zbyt mała odległość powoduje utrudnienia w czyszczeniu zlewozmywaka.

Baterie kuchenne rozróżniane są także pod względem rodzaju uchwytu: jedno- lub dwuuchwytowe. Jednouchwytowe baterie kuchenne są najpopularniejsze ze względu na ich użyteczność – pomagają w ustawianiu temperatury wody i oszczędzają ją. Dostępne są też w wielu opcjach. Sprawdź np. baterie kuchenne do zlewu od IKEA.

Odpływ w zlewie kuchennym

Odpowiednie zakrycie odpływu zlewu bardzo ułatwia utrzymywanie czystości wewnątrz oraz zapewnia higieniczne zabezpieczenie rur odpływowych. Przykrywka zapobiega przedostawaniu się do syfonu resztek jedzenia, a dodatkowo tworzy równą powierzchnię, co pozwala na stabilne ułożenie naczyń w zlewozmywaku. Niestety w projektowaniu kuchni ten element jest najczęściej zaniedbywany.

Akcesoria do zlewu

Zlew jest miejscem, gdzie zawsze coś się dzieje. Przygotowując posiłek, na początku trzeba porządnie umyć warzywa, a po zjedzeniu posprzątać. Dopasowanie akcesoriów usprawni te czynności, jednocześnie uwalniając przestrzeń na blacie. Przedmiotami ułatwiającymi pracę są między innymi durszlaki czy metalowe koszyki, które można oprzeć na bokach zlewu.

Mycie warzyw bądź odcedzanie makaronu jest wówczas łatwiejsze, gdyż woda spływa bezpośrednio do zlewu. Durszlaki sprawdzą się także podczas suszenia szklanek i sztućców. Tak samo wygodna i praktyczna jest miska do zmywania. Dzięki niej, chcąc wykorzystać zlew w innym celu niż zmywanie, nie trzeba opróżniać zalegających w brudnych naczyń.

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz