Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1012 hpa,

Jutro

20°C
min. 15°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 1.2 µg/m3 (5% normy)Ozon gazowy (O3): 32.91 µg/m3 (27% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 9.2 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 17.6 µg/m3 (9% normy)

Małe komputery – kiedy warto je wybrać?

male-komputery

Choć jeszcze nieco ponad 20 lat temu komputer w domu był swego rodzaju luksusem, dziś posiada go niemal każdy. Zdarza się, że wszyscy domownicy mają własnego laptopa czy PC, a niekiedy nawet więcej, niż jedno urządzenie.

Przy czym wcale nie muszą one zajmować wiele miejsca – jak większość sprzętów elektronicznych, również one cały czas ulegają miniaturyzacji. Zastanawiasz się nad miniaturowym komputerem? Dowiedz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Małe komputery – czyli jakie?

Obecnie pod pojęciem “małe komputery” rozumie się dwa typy urządzeń – komputer mini PC i niewielkich rozmiarów notebook. Te pierwsze mogą osiągać wymiary podobne do domowych odtwarzaczy CD. Z kolei małe notebooki zazwyczaj mają przekątną sięgającą 11-12 cali, a więc mniej niż 30 cm. Mały komputer stacjonarny najczęściej dostępny jest w dwóch wersjach – gotowego do podłączenia zestawu all-in-one lub tzw. “barebone”, które nie posiadają pełnego zestawu podzespołów. Należy go więc skompletować osobno, co niektórym może nastręczać trudności, jednak dzięki temu możliwa jest większa personalizacja sprzętu i idealnego dopasowania go do swoich potrzeb.

Małe komputery – zalety

Do niewątpliwych zalet małych komputerów należy właśnie ich kompaktowość. Bez trudu ustawimy PC we wnęce szafki pod telewizor czy w innym, dogodnym dla nas miejscu. To ogromny plus w przypadku małego mieszkania lub dużej liczby podobnego sprzętu w domu. W końcu kilka dużych komputerów zabierze dużo przestrzeni, a przy tym może dać wrażenie “zagracenia” mieszkania. To także doskonałe rozwiązanie, gdy urządzenia potrzebujemy akurat w najmniejszym czy zastawionym innymi rzeczami pomieszczeniu lub nie chcemy, aby za bardzo rzucał się w oczy. Potrzebujesz komputera w salonie, ale duża maszyna burzyłaby Twoją koncepcję wystroju wnętrza? Postaw na małe komputery!
Kolejnym dużym plusem jest także mobilność tego typu urządzeń. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku notebooków. Chcesz popracować w bibliotece czy zabrać sprzęt do pociągu? Potrzebujesz czegoś, co nie zajmie dużo miejsca, a przy tym będzie dość lekkie! Jednak ta zaleta ma znaczenie również w przypadku urządzeń stacjonarnych. Mały przenośny komputer osobisty to niezwykła wygoda dla tych z nas, którzy chcą z niego korzystać w różnych pomieszczeniach, muszą zabierać go np. z domu do pracy czy często się przeprowadzają.

Małe komputery – wady

Niewielkie notebooki i PC, choć mają wiele zalet i nie odbiegają zbytnio funkcjonalnością od klasycznych, większych odpowiedników, nie są niestety pozbawione wad. Choć doskonale sprawdzą się przy różnego typu czynnościach biurowych czy surfowaniu w sieci, mogą nastręczać problemów np. w przypadku prezentacji video czy bardziej wymagających gier. Na rynku możemy co prawda znaleźć takie, które powinny poradzić sobie z tym zadaniem, jednak prawdopodobnie będą nas one kosztować więcej, niż większy sprzęt o tych samych parametrach.
Zastanowić się również powinny osoby, które chciałyby zdecydować się na małego notebooka. Jest on idealny w transporcie, jednak nie zawsze w użytkowaniu. Niewielka przekątna ekranu może być problematyczna, zarówno przy oglądaniu filmów, jak i przy pracy. Freelancerzy czy osoby zabierające pracę do domu mogą pozwolić sobie na korzystanie z niego raczej w sytuacjach awaryjnych. A i w takich chwilach nie wszędzie się sprawdzi, np. dla grafika 10.1 cala to zdecydowanie za mało, żeby wykonać projekt.

Małe komputery – kto powinien rozważyć ich zakup?

Komputer o niedużych rozmiarach sprawdzi się doskonale u osób, które liczą przede wszystkim na jego mobilność i kompaktowe gabaryty, czyniące go bardziej ustawnym. To także dobra opcja awaryjna w przypadku, gdy nie możemy skorzystać ze standardowego komputera. Choć dla graczy mogą okazać się czasem niewystarczające, do surfowania w sieci czy oglądania ulubionych filmów i seriali poza domem, np. w podróży, sprawdza się doskonale. Wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej usłudze, która to umożliwi! Decydując się na szybki internet UPC z Canal+ możemy dodatkowo wybrać pakiet telewizyjny. Dzięki temu będziemy mieć nasze ulubione tytuły zawsze na wyciągnięcie ręki!
Miniaturowy komputer ma szansę sprawdzić się również w biurze, pod warunkiem, że parametry dostosowane będą do typu wykonywanej pracy. Może programista nieszczególnie skorzysta na takim rozwiązaniu, jednak do przygotowywania raportów i zestawień powinien w zupełności wystarczyć.

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz