Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1013 hpa,

Jutro

11°C
min. 11°C, maks. 16°C
ciśnienie 1014 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 5.7 µg/m3 (23% normy)Ozon gazowy (O3): 65.3 µg/m3 (54% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 9 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.1 µg/m3 (2% normy)

Nowoczesne piece kaflowe, przepis na wnętrze z duszą

gazetapowiatowa.pl

Dostępne w sklepach nowoczesne piece kaflowe łączą w sobie dwie podstawowe funkcje. Stanowią bardzo dobre źródło ogrzewania danego pomieszczenia, a także są cennym elementem dekoracyjnym. Jest to dobry duch przeszłości w nowym wydaniu.

Dawne piece kaflowe – pierwowzór pieców nowoczesnych

Dawne piece kaflowe są jednym z rodzajów pieców akumulacyjnych. Chodzi o to, że gromadzą one ciepło i oddają je wtedy, kiedy spada temperatura otoczenia. Stanowiły niegdyś główne źródło ciepła w wielu domach, szczególnie tych, które zlokalizowane były na wsi. Tradycyjne piece kaflowe wykonywano z cegły szamotowej, miały postać słupa, który obłożony został z zewnątrz kaflami. Palono w nich drewnem, z czasem jednak opał ten zamieniono węglem.

Po latach zamieniane zostały na centralne ogrzewania, piece c.o., które są bardziej funkcjonalne, gdyż łatwiej można w nich rozpalić ogień, a ciepło w danym pomieszczeniu utrzymuje się znacznie dłużej. Minusem było także to, że tradycyjne piece kaflowe wytwarzały zbyt dużo pyłu, a zwłaszcza wtedy, kiedy były czyszczone.

Nowoczesne piece kaflowe

Dzisiejsze piece kaflowe w dużym stopniu nawiązują designem do pieców, które królowały kilkadziesiąt lat temu. Modele te doskonale prezentują się we wnętrzach tradycyjnych, utrzymanych w klimacie retro, a także w domach urządzonych w stylu wiejskim. Na rynku dostępne są ponadto piece kaflowe stylizowane na modele bardzo nowoczesne. Takie, które dodatkowo w zależności od potrzeb można pomalować na wybrany kolor.

Piece kaflowe mają duży wpływ na atmosferę panującą w danym pomieszczeniu. To dzięki nim klimat wnętrza ociepla się, pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Piec może ponadto stanowić ważny element dekoracyjny. Przykładem jest biały kominek z kafli na tle ciemnogranatowej ściany.

Nowoczesne piece kaflowe – różne możliwości montażu

Dawne piece kaflowe stawiane były w konkretnym miejscu, nie dawały one wielu różnych możliwości montażowych. Aktualnie, nowoczesne piece kaflowe posiadają możliwość podłączenia wylotu spalin z góry lub z tyłu pieca. Warte zainteresowania są piece kaflowe na nodze z możliwością obracania.

Nowoczesne piece kaflowe – bezpieczeństwo to podstawa!

Do zalet nowoczesnych pieców kaflowych należy również to, że są bezpieczne. Wybrane modele posiadają korpus i front, który odporny jest na działanie wysokich temperatur, ponieważ wykonany został z wysokogatunkowej stali. Dobrej jakości kominki mają ceramikę żaroodporną, która wytrzymuje temperaturę sięgającą nawet do 800°C. Warto również upewnić się, czy szkło kominka posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz