Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1011 hpa,

Jutro

20°C
min. 17°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 0.7 µg/m3 (3% normy)Ozon gazowy (O3): 49.6 µg/m3 (41% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.9 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 7.4 µg/m3 (4% normy)

Projekt domu jednorodzinnego – doradzamy jak wybrać

gazetapowiatowa.pl 1

Wybór projektu domu jednorodzinnego często dokonywany jest pod wpływem chwili. Ciekawe aranżacje, modne wizualizacje, stylowe opisy, wszystko to działa na wyobraźnie i sprawia, że dokonujemy pochopnych decyzji.

Jest to jednak wybór na całe życie, który pochłania olbrzymi kapitał i kosztuje wiele czasu. Zbierając doświadczenia od szczęśliwych posiadaczy swojego własnego domu z ogródkiem, zapytaliśmy jak najlepiej przygotować się do tego etapu budowy domu jednorodzinnego.

Nie zaczynaj od przeglądania gotowych projektów domów jednorodzinnych

To złota rada, choć wielu czytelników zapyta zapewne – ale jak to? Skąd mam wiedzieć czego chcę, jeśli nie zerknę na gotowe projekty domów jednorodzinnych? To złudne, gdyż przeglądając bardzo duże ilości modeli, po części wypaczamy swoje spojrzenie na to, co faktycznie jest dla nas dogodne. Proponujemy najpierw wziąć do ręki kartkę i dobrze naostrzony ołówek, a następnie wypisać listę cech, jakie musi spełniać nasz projekt domu jednorodzinnego, jakie elementy mogą ale nie muszą się w nim znaleźć, a także jakich kategorycznie należy unikać.

W taki sposób tworzymy projekt domu jednorodzinnego, który posiada konkretne cechy, choć jeszcze nie został przeniesiony na papier. Oczywiście z tak gotową listą możemy udać się do architekta, który wykona nam projekt szyty na miarę, lecz będzie nas to kosztować więcej gotówki, a i czasu trochę zajmie. Kierujemy swój wzrok na katalogi z gotowymi projektami domów jednorodzinnych. Warto skorzystać z największych portali oferujących projekty domówPracownia-projekty.dom.pl. Pytanie, co nas tam czeka?

Jakie cechy należy określić przed wyborem projektu domu jednorodzinnego?

 

W pierwszej kolejności określcie wspólnie powierzchnię użytkową poszczególnych kondygnacji ogółem, a także konkretnych pomieszczeń. Spróbuj narysować to na kartce papieru w kratkę, traktując jedną z kratek jako metr kwadratowy. W ten sposób lepiej zrozumie się proporcje i pozna plan przyszłego projektu domu jednorodzinnego. Jeśli znasz ograniczenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, warto abyś określił rodzaj zabudowy – piętrowa, parterowa, jaki typ zadaszenia itd.

Do podstawowych pytań, jakie trzeba sobie zadać, należą także: czy w domu planowana jest piwnica oraz garaż? To dosyć mocno wpływa na to jaki projekt domu jednorodzinnego wybierzemy. Garaż może znajdować się w bryle budynku, być wolno stojący, a także może być zlokalizowany we wcześniej wspomnianej piwnicy (opcja dla niewielkich działek budowlanych). Zadaj sobie także pytanie, czy dom będzie przeznaczony tylko dla was, czy także ma być przyjazny osobom starszym. To dosyć istotnie wpłynie na to, czy zrezygnujecie z wąskiej klatki schodowej czy wielu korytarzy, które utrudniają poruszanie się.

Z tak przygotowaną koncepcją (nie martw się, że napisana i narysowana jest odręcznie), warto usiąść do poszukiwań lub udać się do architekta. Zaoszczędzi nam to dużo czasu, gdyż bardzo szybko będziemy odsiewać projekty potencjalnie ciekawe (w oparciu o wizualizacje), ale nie spełniające podstawowych kryteriów. Lista potencjalnych domów zawęzi się znacząco, a wówczas będziemy mogli wybrać ten jeden – projekt domu jednorodzinnego naszych marzeń!

Etykiety
,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz