Rodzaje ogrodzenia

ogrodzenie

Ogrodzenie pełni przede wszystkim funkcję ochronną dla domu oraz jego mieszkańców. Jednakże nie tylko. W obecnych czasach stanowi również swoistą ozdobę otoczenia domu. Zatem ogrodzenie spełnia wiele funkcji, oddziela od ulicy, hałasu, kurzu, utrudnia również dostanie się na posesję osobom nieupoważnionym.

Prawidłowo dobrane ogrodzenie powinno również współgrać ze stylem domu oraz jego otoczeniem.

W dawnych czasach płot miał za zadanie oddzielać posesję właściciela domu od jego sąsiada. Dlatego nie przykładano dużej roli do materiału, z jakiego był wznoszony. Jeśli na danym terenie dominowało drewno, z niego właśnie korzystano. Podobnie na terenach górskich powstawały kamienne ogrodzenia.

Obecnie każdy z tych materiałów jest ogólnie dostępny i tylko od inwestora zależy, na który z nich się zdecyduje. Zasadniczą rolę odgrywa w tym przypadku również cena i jakość. Nie zapominajmy, że aby wybudować parkan zgodnie z prawem niezbędny jest projekt ogrodzenia.

Kamień i drewno

Do budowy drewnianych ogrodzeń wykorzystuje się żerdzie, bale i sztachety. Wszystkie elementy ogrodzenia drewnianego powinny być dokładnie zabezpieczone przed wilgocią, pleśnią oraz grzybami.

Pokrywa się je zatem odpowiedniej jakości impregnatem i maluje na dowolny kolor. Ogrodzenie drewniane można wznieść z samych sztachet, może mieć formę płotu z desek, czy też bali drewnianych. Może to być również masywne ogrodzenie, gdzie przęsła są betonowe, kamienne lub ceglane. Wypełnienie stanowią deski.

Kamień jest materiałem znacznie trwalszym, ale również droższym. Można wykorzystać zarówno kamień łupany, cięty, jak i polny, czy też rzeczne otoczaki. Z kamienia można wznieść słupki oraz cokoły ogrodzeń z wypełnieniem z innych rodzajów materiałów, m.in. metalu, czy też drewna.

Ogrodzenia z metalu

Metal jest kolejnym materiałem, który pojawia się przy wznoszeniu ogrodzeń. Najbardziej atrakcyjnie prezentują się ogrodzenia kute, choć są one najdroższe. Istnieje dowolność aranżacji. Wszystko zależy od pomysłowości inwestora oraz zasobności jego portfela.

Płoty żeliwne odlewane w formach, to tańsza propozycja dla zwolenników ogrodzeń metalowych. Powierzchnia ich zazwyczaj pokryta jest farbą, dzięki czemu nie powinna pojawić się korozja.

Najtańszym rozwiązaniem i najczęściej stosowanym jest tradycyjna siatka metalowa. Nie imponuje swoim wyglądem, ale jest tania i szybka w montażu. Mocuje się ją do słupków, które wcześniej osadza się w betonowych fundamentach.

Coraz większą popularnością cieszą się panele ze zgrzewanego drutu, charakteryzujące się równej wielkości czworokątnymi oczkami. Panele są znacznie mocniejsze niż siatka oraz bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i odkształcanie.

Ceramika i beton

W przypadku naprawdę dużych działek, gdzie fundusze nie są kwestia kluczową, pojawia się płot z cegły ceramicznej. Do budowy takiego ogrodzenia stosuje się cegłę klinkierową, licówki i cegły rozbiórkowe.

Po skończonej budowie mur pokrywa się preparatem hydrofobowym, który powstrzyma wnikanie wilgoci do wnętrza cegły.

Coraz większą popularnością cieszą się ogrodzenia z prefabrykowanych betonowych segmentów. Występują jako ogrodzenia lite oraz ażurowe. Wznosi się je stosunkowo szybko, ale nie wyglądają zachęcająco. Największą ich zaletą jest wytrzymałość i odporność na zmiany temperatur, czy mechaniczne uszkodzenia.

Każde ogrodzenie można wzbogacić zielenią, którą warto sadzić w jego otoczeniu. Ogrodzenia z siatki najczęściej obsadza się pnączami. Natomiast na żywopłoty najlepiej nadają się rośliny liściaste, choć iglaste również sprawdzą się idealnie jako tło dla surowego ogrodzenia.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 4

 1. If you want to grow your experience simply
  keep visiting this site and be updated with the most up-to-date news posted here.

  wholesale jerseys

 2. że niby co? W Polsce jesteś spikaj po polskiemu chyba, że już zapomniałeś języka emigrancie zarobkowy

 3. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes
  it much more enjoyable for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!
  wholesale jerseys

 4. Hey there! I’ve been following your blog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you
  a shout out from Dallas Texas! Just wanted
  to say keep up the good job!
  wholesale jerseys

Dodaj komentarz