Bronisława Romanowska –Mazur poprowadziła lekcję historii w ZSO nr 2 w Legionowie

SONY DSC

fot. ZSO2

5 grudnia w klasie 3B odbyła się niezwykła lekcja historii. Niezwykła bo przeprowadzona przez panią Bronisławę Romanowską –Mazur, Honorowego Obywatela Miasta Legionowa

(w którym mieszka od 1930 roku), Prezesa Koła nr 1 ŚZŻAK im. płk. Edwarda Dietricha, Przewodniczącą Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Legionowie, inicjatorkę powstania Fundacji im. Wandy Tomczyńskiej. Za służbę w konspiracji została awansowana do stopnia porucznika oraz odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej. Posiada Medal Za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Złoty Krzyż Zasługi i Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP.

Pani Bronisława Romanowska- Mazur przybliżyła licealistom życie młodzieży w czasie okupacji, opowiedziała o swojej edukacji na kompletach w Tajnym Gimnazjum i Liceum kierowanym przez prof. Jerzego Siwińskiego oraz udziale w Powstaniu w Legionowie, w czasie którego służyła w punkcie sanitarnym i szpitalu powstańczym. Swoje wspomnienia opisała w książce „Czas próby”, jest także autorką dwóch tomików wierszy. W czasie spotkania zachęcała do lektury książki oraz przeczytała dwa wiersze swojego autorstwa.

Pani Bronisława Romanowska –Mazur choć ma 90 lat jest nadal młoda duchem, pełna optymizmu i ciekawa świata. I choć powrót do lat młodości był czasem bolesny gdy mówiła o głodzie czy śmierci kolegów to pozwolił także na przywołanie wspomnień młodej dziewczynki z warkoczami siedzącej w szkolnej ławce. Za te wspomnienia i poświecony czas chcielibyśmy bardzo podziękować .

Klasa 3 BLO

z wychowawcą p. Anetą Miętek