Dzisiaj

15°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 3.5 µg/m3 (14% normy)Ozon gazowy (O3): 67.22 µg/m3 (56% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 6.7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 5.4 µg/m3 (3% normy)

„BZIK czytelniczy, czyli Biblioteka z Innowacyjną Klasą” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2

IMG_0688

 

Za nami kolejne trzy lata intensywnej i ciekawej pracy z innowacją czytelniczą.  Współczesny świat, daleko posunięta technologia komputerowa, ogólny dostęp do Internetu może okazać się niebezpieczny dla młodego czytelnika, który jeszcze nie w pełni potrafi odróżnić dobro od zła. Świat książek, bohaterów literackich i ich przygód jest  doskonałym drogowskazem dla każdego z nas. Dlatego właśnie powstał Bzik czytelniczy.

Wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi zaowocowały programem, którego realizacja niewątpliwie pozytywnie wpływa na uczniów. Bzik czytelniczy to  kreatywna praca, nowe doświadczenia, liczne sukcesy i doskonała zabawa. A oto pigułka tego, co udało nam się zrobić w trzy lata.
W pierwszej klasie oprócz realizacji założeń innowacji  “POCZYTAM CI MAMO” dzieci miały możliwość uczestniczenia w międzynarodowym projekcie “Nasza Mała Biblioteka” realizowanego w ramach unijnego programu “Kreatywna Europa”. Projekt opierał się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami. Najważniejszym jego celem było pokazanie dzieciom, że czytanie książek to wspaniała przygoda, która z nudą nie ma nic wspólnego. Uczniowie mieli okazję spotkać się z twórcami książek, a także odkryć kulturę krajów, z których pochodziły publikacje. Dzieci miały możliwość pracy z dodatkową, ciekawą książką “Łamigłówki literackie”, które przez niebanalne zadania rozwijały ich kreatywność. Ponadto uczniowie uczestniczyli w licznych spotkaniach teatralnych, warsztatach ilustratorskich oraz korzystali z bogatej oferty konkursów oferowanych przez Wydawnictwo Ezop.

W ramach projektu uczniowie intensywnie współpracowali ze szkolną biblioteką. Przygotowywali ciekawe wystawy, które dzięki współpracy z Powiatową Instytucją Kultury w Legionowie były prezentowane dla szerokiego grona odbiorców. Bardzo ciekawą wystawą, była “Reklama książki w plakacie”, która miała na celu zarazić książkową pasją.  W czytelni multimedialnej cyklicznie odbywały się ciekawe spotkania “Lekturowy zawrót głowy” podsumowujące omawiane pozycje literatury dziecięcej.

W ramach współpracy ze szkolną biblioteką dzieci uczestniczyły w licznych spotkaniach autorskich  organizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie w ramach “Literackich wtorków” oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie.

 

 

Uczniowie mieli możliwość pochwalić się swoimi talentami teatralnymi przygotowując piękną inscenizację z okazji Pasowania na Czytelnika uczniów klas I. Ciekawym i niezwykle trudnym doświadczeniem dla dzieci były spotkania czytelnicze w ramach ogólnopolskiego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”. W myśl którego uczniowie odwiedzali kolegów z  klas młodszych celem czytania ciekawej literatury, a następnie wspólnie dokonywali analizy przeczytanego utworu, a także proponowali młodszym kolegom zabawy literackie.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem był udział w Ogólnopolski     konkursie „Książki są fajne i kropka” organizowanym przez Empik.  Podczas Tygodnia Czytania  biblioteka szkolna wspólnie z uczniami klasy, która dokładnie wie o tym, że książki są fajne przystąpiła do akcji, w którą włączyli się także rodzice. Efektem tej pracy był fantastyczny plakat oczywiście promujący czytelnictwo, który wraz z wystawą fotograficzną “Czytamy wszędzie” był zaprezentowany podczas Dnia Otwartego w bibliotece szkolnej.

Promując czytelnictwo klasa chętnie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Wyślij Zuzi bajkę” polegającej na zbiórce książek dla chorych dzieci przebywających w szpitalach.

Każda okazja była dla nas motywacją do dzielenia się swoją pasją np. podczas warsztatów bożonarodzeniowych, kiedy to  uczniowie chętnie wykonywali z młodszymi dziećmi prace plastyczne, uprzednio oczywiście odbyły się spotkania z lekturą tematycznie związaną ze świętami.

Kolejnym etapem wędrówki po świecie książki było nawiązanie  współpracy
z Miejską Biblioteką Publiczną w Legionowie. Dzieci miały przyjemność uczestniczyć
w cyklicznych spotkaniach o bogatej tematyce między innymi poznały genezą języka polskiego, historię książki, wzbogaciły własną biblioteczkę o nowe , ciekawe pozycje.
Doświadczenia kilku lat realizowania Bzika czytelniczego pokazują wśród dzieci same pozytywne efekty. Z kolei obserwacja zagrożeń jakie czyhają obecnie na młodzież jeszcze bardziej uzasadnia wartość takich inicjatyw. Żyjemy w świecie zawłaszczonym przez technologię, coraz to nowsze sposoby komunikowania i przyjmowania treści. Już teraz każdy z nas przyswaja dziennie więcej informacji niż nasi dziadkowie przez całe życie i warto zastanowić się przez chwilę nad jakością tych informacji. Kontakt z literaturą daje dzieciom unikalną szansę na poznawanie świata bardziej dogłębnie, pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji. To narzędzia, które kształtują świadomość a tylko świadomi ludzie w przyszłości mogą kształtować rzeczywistość.
Dorota Mantur, Dominika Miaz