Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 3.7 µg/m3 (15% normy)Ozon gazowy (O3): 72.52 µg/m3 (60% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.5 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.4 µg/m3 (2% normy)

Dr. Peter Schmidt z żoną Martiną o autyzmie. Krajowa konferencja w Arenie

DSC03026

W dniu 25 marca Legionowo konferencją: PARTNERSTWO i RELACJE RODZINNE W ZWIĄZKU OSOBY Z ZESPOŁEM ASPERGERA I OSOBY NEUROTYPOWEJ rozpoczęło obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia.

Konferencję poprowadził znany w Legionowie dr Peter Schmidt z małżonką Martiną. Moduł pierwszy poprowadził dr Peter Schmidt i omówił w nim następujące zagadnienia: identyfikacja seksualna, poszukiwanie partnerki i opracowanie planu jej zdobycia. Rodzina – relacje z żoną i dziećmi, problemy rodzinne generowane przez zespół Aspergera; sposoby rozwiązywania ich (i czego się nie dało rozwiązać). Co dał związek z Martiną. W module drugim uczestnicy obejrzeli prezentację Martiny żony Petera, która poruszyła następujące tematy: moje życie z partnerem z zespołem Aspergera; mój punkt widzenia na specyficzne problemy i wyzwania, sposoby ich rozwiązywania i dawania sobie rady z nimi. Plusy partnerstwa, wzloty i zachwyty. Co mi dał związek z Peterem.

 

 

Na sali w legionowskiej Arenie gości z Niemiec słuchało kilkuset mieszkańców z całego kraju. Organizatorzy (Fundacja „Promień Słońca”, Zespól Szkolno-Przedszkolny Milenium, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Arena Legionowo przy wsparciu organizacyjnym i finansowym starostwa powiatowego w Legionowie) dołożyli starań, aby to spotkanie przyniosło jego uczestnikom jak największy pożytek. Na stoisku Przedszkola Specjalnego w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie zebrani mogli obejrzeć wiele ciekawych urządzeń i zapoznać się z pracą tej placówki. Na chętnych czekali na swoich stanowiskach eksperci. Wśród nich profesor Elżbieta Małanicz Onoszko-pedagog fortepianu i artystka chóru Filharmonii Narodowej, niestrudzona społeczniczka. Niemal całe życie zawodowe poświęciła umuzykalnianiu dzieci – zarówno tych uznanych za zdolne, jak i tych borykających się z różnorodnymi problemami rozwojowymi i niepełnosprawnościami (m.in. okołoporodowym porażeniem mózgowym, zespołem Downa, dziećmi autystycznymi, niedowidzącymi, czy nadpobudliwymi). Swoje stoisko również miała Powiatowa Instytucja Kultury, a na nim książki na temat autyzmu oraz lista lektur dostępnych w bibliotece.

Wydawnictwo Fraszka na swoim stoisku oferowało mnóstwo książek na temat autyzmu w tym książki dr Petera Schmidta. Konferencja przyniosła zebranym wiedzę niedostępną gdziekolwiek indziej. Prelegenci mówili o swoich przeżyciach, o ich wzajemnych relacjach , o problemach życiowych, o poszukiwaniach kompromisu, o autyzmie, o sobie samych z ogromną szczerością. Te wyznania przedstawiły realny obraz życia rodziny, w której ojciec, mąż jest osobą ze zespołem Aspergera. Konferencja spotkała się z bardzo pozytywnymi ocenami jej uczestników.