Fajne lekcje – o dzieciach, supermocach i o tym, co to jest π

fajne-lekcje_04

Co robią dzieci w wakacje? Nudzą się, zadręczają pytaniami i wpadają na najgłupsze pomysły. Bez nakazów, zakazów, rygorów i terminów spontanicznie zaspokajają ciekawość i uczą się tak szybko jak nigdy dotąd.

Jest na świecie kraj, który uczynił z tego metodę. Stworzył system bez prac domowych, testów i klasówek. System, w którym dzieci uczą się jakby “przy okazji”, a mimo to w międzynarodowych testach PISA deklasują swoich rówieśników.

Ten kraj to Finlandia, a wnioski płynące z jej przykładu są oczywiste – nauka to ciekawość i popełnianie błędów. Tam, gdzie obowiązek zabija ciekawość, a presja odbiera odwagę, trudno mówić o rozwoju. Aby skutecznie się uczyć, dzieci muszą chcieć, niestety z tym bywa różnie.

Postanowiliśmy temu zaradzić, zebraliśmy grupę rodziców, którym zależy na edukacji swoich pociech. Początkowo pracowaliśmy z dziećmi sami, później zaczęliśmy zatrudniać nauczycieli, pozyskaliśmy wsparcie wyższych uczelni i szybko okazało się, że dzieciaki są mądrzejsze niż nam się śniło.

Razem odkryliśmy liczbę π. 31 równych patyczków, ułożyliśmy w okrąg i sprawdzaliśmy, ile patyczków potrzeba na jego średnicę. Okazało się, że 10 – niezależnie od długości patyczków i okręgu. Zagadnienie, które można zobaczyć, jest łatwiejsze do zrozumienia. Teraz wiemy, że każdy okrąg jest ok. 3x dłuższy od swojej średnicy, a to wystarczy, żeby zrozumieć wzory na pole koła, objętość kuli, walca czy stożka, gdy przyjdzie na to czas.

Nieskończoność, granica, całka, pochodna, wartość oczekiwana, wariancja – to wszystko jest wokół nas i jest dla dzieci wczesnoszkolnych zupełnie naturalne dopóty… dopóki nie zostanie opisane wzorami, których trzeba się szybko nauczyć.

Fajne lekcje – tak nazwały nasze zajęcia dzieci. Dlaczego? Bo nie wbijamy im do główek wzorów. Uczymy patrzeć i myśleć. Pokazujemy, że błędy są super, bo na błędach można się uczyć, a nauka też jest super, bo pozwala widzieć więcej i sięgać dalej i daje prawdziwe supermoce!

Prowadzimy zintegrowane zajęcia z matematyki, logiki i programowania dla dzieci z klas I-III. Uczymy w szkole, po lekcjach, w czasie pracy świetlicy, ale nasze zajęcia są zupełnie niepodobne do szkolnych. Jest u nas mnóstwo ruchu, śmiechu i zabawy:

  • układ współrzędnych poznajemy szukając skarbów i strzelając z łuku,
  • wykresy rysujemy w czasie podwórkowej olimpiady,
  •  poznajemy wartość oczekiwaną grając w kości i w kapsle,
  •  rozwiązujemy równania liniowe kijem od szczotki,
  •  tworzymy grafy przeprawiając wilka, kozę i kapustę przez rzekę,
  • programujemy robota sznurkiem

 

Dopuszczamy się wielu wariactw po to, aby wyposażyć dzieci w uniwersalne narzędzia poznania i dać im przewagę nie tylko tu i teraz, ale przede wszystkim na kolejnych etapach edukacji.

Wszystko, o czym mówi ten artykuł, będziecie mogli Państwo zobaczyć na Festiwalu Nauki Małego Człowieka, który odbędzie się w ostatni weekend września na Wydziałach Fizyki oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, oraz na campusie koło Wydziału Fizyki Warszawa ul. Koszykowa 75.

Zapraszamy też na www.fajnelekcje.pl oraz FB fajnelekcje.

Udanego roku szkolnego życzy zespół zajęć edukacyjnych Fajne Lekcje

 

fajne-lekcje