Dzisiaj

10°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

14°C
min. 10°C, maks. 14°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 8.4 µg/m3 (34% normy)Ozon gazowy (O3): 43 µg/m3 (36% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 6.1 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 8 µg/m3 (4% normy)

Legionowo. Niech żyje światło. Wystawa interaktywna w dworcowej poczytalni

wystawa_swiatlo

Dziś (13 kwietnia) o godzinie 18:00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy na temat światła. Interaktywna ekspozycja skierowana jest głównie do dzieci. Zapoznając się z jej programem można mieć pewność, że nie będzie ona świecić pustkami.

 

Interaktywna wystawa, która będzie otwarta już dziś o godzinie 18:00 w poczytalni na legionowskim dworcu, ma zachęcić dzieci do bliższego kontaktu z nauka. Jak zapowiadają organizatorzy, odwiedzający mają poznać odpowiedzi na wiele pytań. Czym właściwie jest światło? Czy kolor czerwony w tęczy różni się od fioletowego tylko…kolorem? Co nam mówią widma? Co wiedział Newton? I właściwie jakiego koloru jest różowa lampka? To tylko część zagadek, które zostaną rozwiązane.

 

O tym, co będzie się działo, opowiada nam jedna z organizatorek. – Pewne rzeczy nawet dla mnie samej będą zaskoczeniem. Bardzo ciekawie zapowiada się kącik dla konstruktorek i konstruktorów. Niesamowite eksperymenty będzie można realizować z profesorem Grzegorzem Karwaszem z Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu, który jest nie tylko współorganizatorem wystawy, ale i pomysłodawcą znacznej części tego, co będzie się działo. Podczas warsztatów, dzieci będą mogły wykonać przyrządy naukowe z przedmiotów, które w naszych domach często uważamy za niepotrzebne – mówi Beata Kenig z Fundacji Wega.

 

 

Wystawa potrwa przez cały weekend, a wstęp na nią jest bezpłatny. Poniedziałek będzie dniem dla szkół. Zapewne warto tak zaplanować trasę sobotniego lub niedzielnego spaceru, by odwiedzić ekspozycję interaktywną pod hasłem: Niech żyje światło. Organizatorami są: Fundacja Wega, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie. Partnerami wydarzenia zostali: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie, Fundacja Edukacja dla Przyszłości, a honorowym patronatem objął Starosta Legionowski oraz Prezydent Miasta Legionowo.

prof. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: