Poznaj, jakie metody pomogą rozwinąć geniusz u twojego dziecka

dziecko

fot. foter.com

 

Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha w przyszłości wyrosła na mądrego i samodzielnego człowieka. Rozwój dziecka to dynamiczny i burzliwy proces, w trakcie którego maluchy są żądne wiedzy, którą chłoną niczym gąbka.

Jeżeli chcemy wychować małego geniusza, warto jest zacząć popracować nad jego rozwojem intelektualnym od wczesnego dzieciństwa. Oto kilka sposobów, które pozwolą wydobyć wrodzone zdolności twojego malucha.

 

Muzyka klasyczna

By edukacja dziecka przebiegała prawidłowo, metody i czynności należy dostosować do etapów jego rozwoju. Przyjemnym sposobem wspierającym rozwój wyobraźni, a także słuchu dziecka jest słuchanie muzyki klasycznej. Utwory skomponowane przez Mozarta, Vivaldiego, czy Chopina wpływają na lepszy rozwój połączeń nerwowych. Co istotne, zmysł słuchu rozwija się już w 4. miesiącu życia płodowego, dlatego też muzykę poważną można zacząć słuchać, będąc jeszcze w ciąży.

Baby Led Weaning (BLW)

Czyli samodzielne jedzenie niemowląt. Jest to metoda karmienia przeznaczona dla dzieci, które ukończyły szósty miesiąc życia. W momencie wprowadzania nowych produktów (jarzyny, owoce) do diety małego smakosza, należy podać kilka potraw i umożliwić mu wybór. Ważne, aby warzywa łatwo było uchwycić i samodzielnie zjeść. Dzięki metodzie BLW dziecko opanowuje szybciej technikę chwytania, a także żucia i połykania. Dodatkowo możliwość wyboru, powoduje, że dziecko nie czuje przymusu związanego z jedzeniem i tym samym czerpie radość z posiłków, a poznając nowe produkty i zapachy poszerza swoją gamę smakową.

Rozmawiaj z dzieckiem, jak z dorosłym

Niestety, często dorośli nie traktują dzieci jako równego kompana do rozmowy. Nie należy ignorować pytań dziecka lub odpowiadać na nie zdawkowo. Zachęcając pociechę do dyskusji i odpowiadając na jego pytania, rozwijamy w nim zdrową ciekawość, a także umiejętność wyrażania własnych opinii. Równie istotne co sama konwersacja jest sposób, w jaki jest ona prowadzona. Eksperci przekonują, by rozmawiając z dzieckiem używać poprawnej polszczyzny. Nie stosujmy „słodszych zamienników” polskich słów np. „piciu”, „am am”. Do malucha należy mówić wyraźnie oraz budować krótkie zdania. Pozwoli mu to zrozumieć kierowane do niego słowa, a w przyszłości ułatwi posługiwanie się językiem. Starsze dzieci warto zachęcać do myślenia, zadając im pytania otwarte np.: „ Jaka jest dzisiaj pogoda?”, „Jaki jest twój ulubiony kolor i dlaczego?”.

Czytajmy

Po książki warto sięgać w każdym wieku. Czytanie pobudza wyobraźnię, ale także buduje wiedzę ogólną o świecie. Czytanie dzieciom stymuluje pracę mózgu, ale także wyrabia prawidłowe nawyki. Jeżeli chcemy wychować małego geniusza, musimy rozbudzić w nim zamiłowanie do słowa pisanego.

Pamiętajmy jednak, że we wszystkim najważniejszy jest umiar. Zmuszając dziecko do zbyt wczesnego nabywania nowych umiejętności może je zniechęcić, a także przynieść szkodę, a nie pożytek. Dodatkowo dzieci wychowane w poczuciu swojego geniuszu i świetności idąc do szkoły, nie potrafią pogodzić się z porażką. Kluczowe jest, aby chwalić dzieci za konkretne osiągnięcia, zamiast wyrażać ogólne uznanie np.: „Jesteś najlepszy”, „Jesteś mistrzem”.

mgr Barbara Wesołowska-Budka

Psycholog-Psychoterapeuta-Seksuolog

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO w Chotomowie

Tel. 505-68-54-54

www.educatio.pl