Terapia EEG Biofeedback w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych

eeg-biofeedback

Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia i odpowiedniego oprogramowania osoba uczestnicząca w terapii dostaje informacje dotyczące jakości swoich fal mózgowych

Aby mówić o terapii EEG Biofeedback, należy uświadomić sobie znaczenie samego pojęcia „biofeedback”.

Jest to określenie kluczowe, ponieważ bez niego praca terapeutyczna byłaby niemożliwa. „Biofeedback” to po prostu biologiczne (bio) sprzężenie zwrotne (feedback): dzięki niemu człowiek uzyskuje informacje o zmianach stanu fizjologicznego zachodzących w jego organizmie. Ta wiedza z kolei jest podstawą do tego, aby nauczyć się modyfikowania funkcji, które zazwyczaj nie są kontrolowane świadomie.

 

Temu właśnie służy terapia EEG Biofeedback – dzięki wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia i odpowiedniego oprogramowania osoba uczestnicząca w terapii dostaje informacje dotyczące jakości swoich fal mózgowych. Informacje zwrotne może zobaczyć i usłyszeć, bowiem przekazywane są w formie wizualnej i akustycznej. A jak je widzi i słyszy, to może na nie wpływać i je modyfikować, bo terapia opiera się na fakcie, że mózg ludzki jest organem niezwykle plastycznym.

Terapia EEG Biofeedback, prowadzona w PZSiPS w Legionowie, wykorzystuje właśnie taki specjalny sprzęt, który tłumaczy na obraz i dźwięk to, co dzieje się w mózgu dziecka. Elektrody podłączane w określonych miejscach na skórze głowy i uszach zbierają dane z mózgu, które następnie zamieniane są na zrozumiały dla ćwiczącego obraz. Ten obraz ma postać prostej wideogry wyświetlanej na ekranie monitora. Może to być okno, przez które patrzymy na świat, jadący samochód czy akwarium z kolorowymi rybkami. Gdy widzimy na monitorze, jak pracuje nasz mózg, możemy sterować jego aktywnością powodując np. że widoczne na ekranie monitora okno otwiera się szeroko i ukazuje nam przepiękny krajobraz. Sterowanie odbywa się wyłącznie dzięki pracy własnego umysłu, bez stosowania klawiatury czy myszki. Cały proces terapeutyczny prowadzą w Placówce wykwalifikowani terapeuci, którzy nie tylko czuwają nad przebiegiem terapii, ale również umiejętnie wspierają dziecko motywując je do cierpliwości, wytrwałości i systematyczności.

 

Terapia EEG Biofeedback jest metodą bezpieczną, nieinwazyjną, a jednocześnie przyjemną i atrakcyjną. Gry komputerowe odzwierciedlające pracę mózgu są kolorowe, przyciągają wzrok dzieci, budzą ich zainteresowanie. Spotkania przebiegają w przyjaznej atmosferze, której towarzyszy relaksacyjna muzyka. Zajęcia terapeutyczne wpływają pozytywnie na jakość fal mózgowych, ale jednocześnie – poprzez indywidualny kontakt z terapeutą – uczą dzieci współpracy, komunikacji, rozumienia poleceń i właściwego reagowania na nie. Terapia jest okazją do nawiązania pozytywnego emocjonalnego kontaktu z dzieckiem, co staje się podstawą do dalszej efektywnej pracy. Podczas zajęć terapeuta ma możliwość prowadzenia dialogu z dzieckiem, również z tym, które nie mówi. Bowiem podczas terapii specjaliści korzystają z alternatywnych i wspomagających metod komunikacji dostosowując się do indywidualnych predyspozycji dziecka. Na potrzeby terapii tworzą tematyczne tablice komunikacyjne, wykorzystują metodę PECS, która służy do nauki umiejętności porozumiewania się osób, które nie posiadają funkcjonalnej mowy. Jednocześnie specjaliści uczą dzieci dokonywania wyborów –  dziecko samo wybiera gry, z których chce korzystać. Dzięki temu ma ono wpływ na to, co będzie działo się podczas terapii.

Na koniec warto wspomnieć o szerokim zastosowaniu terapii EEG Biofeedback. Może być wdrożona w przypadku niepełnosprawności intelektualnej, autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego, jak również w zaburzeniach mowy czy w przypadku ADHD. Terapii poddają się również ludzie zdrowi, którzy chcą rozwijać zdolności twórczego myślenia, usprawniać koncentrację uwagi czy rozwijać umiejętność relaksacji.

Anna Grochowska

Bibliografia:

http://relaksacja.pl/biofeedback.html – dostęp w dn. 1.04.2016

http://encyklopedia.naukowy.pl/Biofeedback# – dostęp w dn. 1.04.2016

https://depot.ceon.pl/handle/123456789/8899 – dostęp w dn. 1.04.2016