Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 2.9 µg/m3 (12% normy)Ozon gazowy (O3): 73 µg/m3 (61% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.3 µg/m3 (2% normy)

XVIII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy. „Zwiadowcy. Czytam, bo lubię”

095

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich uczniowie legionowskich szkół ponadpodstawowych uczcili w możliwie najlepszy sposób – uczestnicząc w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym organizowanym przez nauczycieli bibliotekarzy.

Tegoroczne zmagania skupiały się w kręgu literatury fantasy, konkretnie serii „Zwiadowcy” Johna Flanagana. Zebrani w sali widowiskowej Biblioteki Miejskiej Publicznej reprezentanci 13 szkół z terenu Legionowa wykazywali się swoją wiedzą na temat książki w kilku konkurencjach, takich jak uzupełnianie mapy ze świata przedstawionego w powieści czy multimedialny quiz, testujący również refleks uczestników. Warto dodać, że elektroniczne elementy rozgrywki wprowadzono dopiero w tym roku, i, mimo drobnych komplikacji, zostały przyjęte przez młodzież z dużym entuzjazmem.

 

 

Wyniki

Walka była bardzo wyrównana, jednak w ostatecznym rozrachunku Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej zdobyło najwyższe miejsce na podium. Druga lokata przypadła w udziale Gimnazjum nr 5, a trzecia – z naprawdę niewielką stratą do srebrnej drużyny, po emocjonującej dogrywce – Gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego. Laureaci nagrodzeni zostali kartami prezentowymi do księgarni Empik, a także dyplomami pamiątkowymi, które wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny w towarzystwie dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Jolanty Magdy.

Uczniowie, zapytani o wrażenia po konkursie, zgodnie przyznali, że wyróżniała go ciekawa forma i trafny dobór książek. W poprzednich edycjach uczestników obowiązywała znajomość twórczości autorów takich jak Małgorzata Musierowicz czy Joanna Chmielewska, jednak, jak przyznają organizatorzy, z biegiem lat obserwuje się rosnące zainteresowanie literaturą fantasy, co potwierdza się w słowach młodych czytelników. W przyszłym roku jako motyw przewodni widzą serie takie jak Wiedźmin, Eragon, czy Pieśń Lodu i Ognia, powszechnie znana jako Gra o Tron.

Niezależnie jednak od tematyki, jakiej dotyczyły, dotyczą i dotyczyć będą Międzyszkolne Konkursy Czytelnicze jedno jest pewne – cytując treść okładki Harry’ego Pottera – „jeśli sądzisz że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak że jesteś MUGOLEM”.
Maria Baliszewska