Dzisiaj

29°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

27°C
min. 16°C, maks. 29°C
ciśnienie 1013 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 7 µg/m3 (28% normy)Ozon gazowy (O3): 88.89 µg/m3 (74% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 4.7 µg/m3 (1% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.7 µg/m3 (2% normy)

Uczennice z ZSO nr 2 w Legionowie na rocznicy obalenia Muru Berlińskiego

Komentowanie wyłączone
zso2-berlin_10

fot. ZSO 2

Trzy uczennice z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie pojechały na zaproszenie Akademii Europejskiej do Berlina. Tam uczestniczyły w debatach i uroczystościach zorganizowanych na okoliczność 25 rocznicy obalenia Muru Berlińskiego.

Adrianna Gardias, Oliwia Jankowska i Zuzanna Sobolewska, uczennice klas pierwszych ZSO nr 2  pojechały na zaproszenie Akademii Europejskiej do Berlina. Propozycja skierowana była do grupy licealistów z Polski i Niemiec, ale znalazła się też młodzież z Irlandii, Anglii i jeden gość z Kostaryki. Wszyscy przybyli, łącznie 26 osób, wzięli udział w debacie młodych zorganizowanej na okoliczność 25 rocznicy obalenia Muru Berlińskiego 9 listopada 1989 roku. Młodzież dyskutowała w rozmowach prowadzonych przez dr Kamilę Scholl-Mazurek w kwestiach dotyczących:
– wpływu obalenia muru na samych berlińczyków i mieszkańców Niemiec;
– sytuacji na rozwój miasta i Niemiec bez muru;
– przeniesienia stolicy z Bonn;
– zmianę sytuacji w Niemczech i wpływ na rozwój krajów europejskich po zjednoczeniu kraju.
W czasie podjętych dyskusji zwracano niejednokrotnie uwagę na fakt wypracowania ostatnimi czasy tak dobrych stosunków Polsko-Niemieckich.
Młodzież, w ramach programu, przez dwa dni miała możliwość choć trochę zwiedzić miasto np. trasę przebiegu muru berlińskiego, miejsca upamiętniające ważne dla historii wydarzenia, muzea i pamiątki tamtych czasów. Odbyły się spotkania z mieszkańcami opowiadającymi autentyczne losy ludzi. Do Akademii przyjechał reżyser filmów dokumentalnych Stefan Weinert, który po wygłoszeniu słowa wstępnego przedstawił swój najnowszy film – dokument prezentujący losy trzech bohaterów czasów od powstania do obalenia muru.
W dniu 9 listopada, w Dniu Rocznicy 25-lecia obalenia Muru Berlińskiego”, uczniowie byli w Parlamencie Unii Europejskiej na uroczystościach inauguracyjnych święta, w których uczestniczył i należał do grona gości honorowych były Polski Minister Spraw Zagranicznych, obecnie Marszałek Polskiego Sejmu, Radosław Sikorski z małżonką.
W części nieoficjalnej spotkania odbył się poczęstunek i zaistniała możliwość osobistego spotkania z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Uczniowie nie omieszkali uwiecznić ten moment pamiątkowym zdjęciem.
Ośmieleni zaistniałą, niecodzienną dla nich sytuacją, postanowili przywitać się osobiście z marszałkiem, którego bardzo zaciekawiła obecność polskiej młodzieży.
W godzinach wieczornych, zgodnie z założeniami, licealiści pojechali do centrum miasta, aby uczestniczyć w ulicznych uroczystościach. Punktem kulminacyjnym programu były liczne koncerty na świeżym powietrzu, tańce młodzieży, parada i na koniec wypuszczenie w powietrze 20 tysięcy białych balonów ustawionych na 16 kilometrowej długości granicy przebiegu muru przez miasto.
Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Polski z nadzieją, że wkrótce wrócimy do Berlina aby poznać to miasto bliżej, a ja z nadzieją, że moi uczniowie nabiorą większego zapału do nauki języka niemieckiego – mówi Jolanta Klatka, organizator i opiekun wyjazdu do Berlina oraz nauczyciel języka niemieckiego w ZSO nr 2 w Legionowie.

Wywiad w berlińskim radiu przeprowadzony z naszymi uczennicami przez polskiego dziennikarza TUTAJ