Dzisiaj

20°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

26°C
min. 17°C, maks. 28°C
ciśnienie 1021 hpa,

Zielone dachy. Panele fotowoltaiczne odciążą nasz budżet domowy

Komentowanie wyłączone
fotowoltaika

Fot. Grodno S.A.

Wizerunki naszych osiedli domków jednorodzinnych coraz częściej zaburzają zabudowane na dachach panele fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii elektrycznej z prądu.

Panele fotowoltaiczne często nie wyglądają estetycznie, szczególnie gdy całe połacie dachów pokrywane są niesymetrycznymi polami niebieskich modułów. Ich kolorystyka często „gryzie się” z dachem i elewacją. Czy zastosowanie typowych niebieskich paneli jest konieczne i czy potrzeba ich aż tak dużo? Czy fotowoltiaka w Polsce ma sens i skąd nagle tak duże zainteresowanie tematem?

Panele fotowoltaiczne zamieniają światło słoneczne na energię elektryczną. INWERTER sieciowy wprowadza wyprodukowaną energię do naszego domu. Po instalacji systemu fotowoltaicznego zmieniamy zasadę rozliczenia naszych rachunków za prąd z zakładem energetycznym. Od tej pory zakład energetyczny będzie rozliczał nas tylko z różnicy względem pobranej i oddanej przez nas energii elektrycznej w skali roku. To udogodnienie rozliczenia rocznego jest dostępne w naszym kraju od lipca ubiegłego roku. Pierwsi PROSUMENCI (producenci i konsumenci energii) już przekonali się, że ten system pozwala na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Odpowiednio dobrana instalacja jest w stanie praktycznie wyzerować rachunki za energię eklektyczną. Dobrze zainwestowane pieniądze pozwolą więc na komfortowe użytkowanie naszego domu.

 

 

Pojedynczy moduł fotowoltaiczny, wykonany w wiodącej dzisiaj technologii, ma moc szczytową w okolicach 290-300Wp (Watów peak – maksymalna moc, jaką możemy uzyskać z modułu) i wymiar ok. 1,6m2. Dobór ilości paneli zależy od wielkości rachunków, jakie płacimy do zakładu energetycznego. Płacąc ok. 200 zł miesięcznie zużywamy blisko 4MWh energii elektrycznej na rok – nasz system fotowoltaiczny powinien mieć moc produktywną o ok. 20% większą. Przy założeniu, że 1kWp fotowoltaiki produkuje 1MWh rocznie, konieczny jest montaż ok. 5kWp fotowoltaiki tj. ok. 17 paneli. Uwaga! im większa sprawność panelu tym mniejsza powierzchnia wykorzystanego dachu. Dziś powinniśmy wybierać panele w mocy ok. 290-300Wp, by zminimalizować ilość potrzebnego miejsca.

Łączna powierzchnia, jaką zajmie nasza instalacja, to ok. 27m2 skośnego dachu – taka ingerencja znacznie zmieni wizualnie nasz dom. Przy instalacji warto brać pod uwagę również kwestie estetyczne. Ułożenie paneli w sposób symetryczny znacznie poprawi efekt końcowy. Pod uwagę należy natomiast brać zacienienie, które powstaje od kominów czy anten – może ono ograniczać produktywność, a nawet działać destrukcyjnie na nasze moduły. Budując nowy dach warto przewidzieć odkrytą połać południową na instalacje OZE wykorzystujące promieniowanie słoneczne. Na rynku dostępne są również wysokosprawne estetyczne moduły w czarnym wykonaniu. Takie płyty dają ciekawy efekt na dachu i gwarantują wysoką sprawność.

Reasumując dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna znacznie odciąży domowy budżet. Na instalację potrzebujemy znacznej część naszego dachu i warto dobrze przeanalizować konfiguracje, jakość i estetykę naszej domowej elektrowni słonecznej na etapie jej planowania.

Fot. Grodno S.A.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 4

  1. „Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii elektrycznej z prądu” – nie, nie bardzo. „Od tej pory zakład energetyczny będzie rozliczał nas tylko z różnicy względem pobranej i oddanej przez nas energii elektrycznej w skali roku” – nie, zupełnie nie, prawo nie pozwala na takie rozliczenie. „Pojedynczy moduł fotowoltaiczny, wykonany w wiodącej dzisiaj technologii, ma moc szczytową w okolicach 290-300Wp” – nie, to bzdura. „Uwaga! im większa sprawność panelu tym mniejsza powierzchnia wykorzystanego dachu” – typowy, popularny błąd osoby, która nie rozumie czym jest sprawność panelu. „Na rynku dostępne są również wysokosprawne estetyczne moduły w czarnym wykonaniu. Takie płyty dają ciekawy efekt na dachu i gwarantują wysoką sprawność.” – o jesu, co za pierdy…. nie da się wylistować wszystkich błędów, nie bierzcie się za pisanie o sprawach, o których redakcja nie ma pojęcia, bo zwyczajnie wprowadzacie ludzi w błąd.

  2. „Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii elektrycznej z prądu” – nie, nie bardzo. „Od tej pory zakład energetyczny będzie rozliczał nas tylko z różnicy względem pobranej i oddanej przez nas energii elektrycznej w skali roku” – nie, zupełnie nie, prawo nie pozwala na takie rozliczenie. „Pojedynczy moduł fotowoltaiczny, wykonany w wiodącej dzisiaj technologii, ma moc szczytową w okolicach 290-300Wp” – nie, to bzdura. „Uwaga! im większa sprawność panelu tym mniejsza powierzchnia wykorzystanego dachu” – typowy, popularny błąd osoby, która nie rozumie czym jest sprawność panelu. „Na rynku dostępne są również wysokosprawne estetyczne moduły w czarnym wykonaniu. Takie płyty dają ciekawy efekt na dachu i gwarantują wysoką sprawność.” – o jesu, co za pierdy…. nie da się wylistować wszystkich błędów, nie bierzcie się za pisanie o sprawach, o których redakcja nie ma pojęcia, bo zwyczajnie wprowadzacie ludzi w błąd.

  3. Napiszcie jeszcze, co się będzie dziać z takim systemem fotowoltaiki, gdy elektrownia wyłączy zasilanie… Będzie zasilanie z paneli?

    • nie będzie, to kwestia bezpieczeństwa pracowników zakłądu energetycznego, dlatego jak nie ma, to nie ma nikt, nawet ci,co mają panele.