Dzisiaj

20°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

26°C
min. 17°C, maks. 28°C
ciśnienie 1021 hpa,

Auto detailing – zadbaj o swój samochód

Komentowanie wyłączone
motomi

Czy Twoje dbanie o samochód ogranicza się do wizyt na myjni i sporadycznego sprzątania wnętrza? To błąd! Warto raz na jakiś czas zafundować swojemu pojazdowi prawdziwy auto detailing, po którym będzie prezentować się naprawdę doskonale i wzbudzać podziw na trasie.

Czym jest auto detailing?

To proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu lub jego poszczególnych elementów, dzięki któremu ma on wyglądać, jakby dopiero wyjechał z salonu. To zdecydowanie coś więcej niż zwykłe mycie na myjni, odkurzanie i wypolerowanie lakieru. Żaden element auta nie powinien zostać pominięty, a środki użyte do tego celu powinny nie tylko doprowadzić wygląd do perfekcji, ale też zapewnić poszczególnym częściom auta długotrwałą ochronę.

Zadbaj o lakier

Niewłaściwe mycie i nieodpowiednia pielęgnacja, ptasie odchody czy niesprzyjające warunki atmosferyczne to tylko kilka czynników, które mogą wpływać na stan powłoki lakierniczej. Przyjrzyj się lakierowi na swoim samochodzie po wizycie na myjni. Widzisz delikatne ryski? Zauważasz, że lakier nie jest już tak lśniący, jak po wyjeździe z salonu? Auto detailing pomoże doprowadzić go do doskonałego stanu. Renowacja lakieru zaczyna się od polerowania, najlepiej za pomocą wysokoobrotowej polerki. Oczywiście auto należy do tego odpowiednio przygotować, czyli umyć i wysuszyć. Wszystkie zabrudzenia, które dostaną się pod polerkę, mogą tylko bardziej porysować powłokę lakieru. Warto także zainwestować w wysokiej jakości kosmetyki samochodowe.

Nie tylko lakier

Czyszczenie auta z zewnątrz to oczywiście nie tylko wypolerowanie lakieru. Należy zadbać o plastiki i chromowane elementy nadwozia – wszystkie powinny zostać odpowiednio wyczyszczone i zabezpieczone właściwymi preparatami. By zrobić to jak najdokładniej, warto zdemontować koła, żeby dotrzeć do każdego elementu nadwozia. Przy okazji auto detailingu dobrze jest też zadbać o uszczelki przy drzwiach i bagażniku, zabezpieczyć je odpowiednimi preparatami, by nie parciały, a zimą nie przymarzały. Kolejna możliwość to demontaż reflektorów i wyczyszczenie ich. Jeśli są bardzo zżółknięte, można je także wypolerować za pomocą pasty polerskiej do lakieru, a nawet używając delikatnego papieru ściernego.

Felgi i koła

Felgi to jeden z tych elementów samochodu, który brudzi się najbardziej. Osadza się na nich nie tylko brud drogowy, ale też pył z klocków hamulcowych itp. Są także narażone na zarysowania. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów do konserwacji felg i opon. Warto w nie zainwestować, żeby auto prezentowało się doskonale.

Wnętrze

Auto detailing wnętrza to nie tylko odkurzenie dywaników i foteli, ale zdecydowanie bardziej kompleksowy proces. Wszelkie zanieczyszczenia zbierają się także na tapicerce, desce rozdzielczej, kierownicy i innych elementach. Wszystkie te części należy uprać, wysuszyć i zabezpieczyć odpowiednimi środkami. Żeby być dokładnym, warto do takiego sprzątania zdemontować fotele, które też zasługują na pielęgnację. Same dywaniki i elementy tapicerowane dobrze jest zabezpieczyć specjalnymi środkami impregnującymi.

Warto również zabezpieczyć wszelkie elementy plastikowe na desce rozdzielczej odpowiednim preparatem nabłyszczającym. Będą się dzięki temu pięknie prezentować i będą odporniejsze na zarysowania. No i oczywiście nie można zapomnieć o umyciu szyb od wewnątrz.

Nie zapomnij o podwoziu

Oczywiście w warunkach domowych, bez podnośnika wyczyszczenie podwozia może być kłopotliwe, jednak warto się postarać. Niektóre myjnie samochodowe oferują taką usługę. Odpowiednie wyczyszczenie i zabezpieczenie elementów podwozia nie będzie widoczne gołym okiem na drodze, ale może przedłużyć żywotność auta.

Auto detailing warto też wykonać przed sprzedażą pojazdu, aby jego wartość w oczach potencjalnych kupujących wzrosła. Samochód wystawiony (np. w serwisie www.motomi.pl/) ze zdjęciami przedstawiającymi auto w idealnym stanie daje większą szansę na pomyślną sprzedaż.

Niezależnie jednak, czy chcesz doprowadzić samochód do perfekcyjnego wyglądu dla siebie, czy też przygotować go do sprzedaży, warto raz na jakiś czas zafundować mu dokładny auto detailing, by służył nam jak najdłużej w dobrym stanie.