Dzisiaj

28°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

27°C
min. 16°C, maks. 29°C
ciśnienie 1013 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 7 µg/m3 (28% normy)Ozon gazowy (O3): 88.89 µg/m3 (74% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 4.7 µg/m3 (1% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.7 µg/m3 (2% normy)

Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy już za niespełna pół roku

Komentowanie wyłączone
nauka-jazdy-qrsant

fot. qrsant

Jeszcze nie przyzwyczailiśmy się do nowych zasad egzaminów, a w 2016 roku wprowadzone zostają kolejne zmiany. Niestety dla osób ubiegających się o prawo jazdy będzie wiązało się to z większymi wydatkami.

Od stycznia tego roku kursanci mają prawo uczyć się teorii we własnym zakresie. Niechętnie korzystają jednak z tej możliwości, a auto szkoły coraz częściej prowadzą zajęcia teoretyczne bez dodatkowych opłat. Wszystko po to, by ułatwić zdającym stawiane przed nimi zadanie. Nie obyło się bez absurdu prawnego, który najprawdopodobniej szybko zostanie zmieniony. Otóż, osoba która sama przygotowywała się z wiedzy teoretycznej i zdała egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, w auto szkole ponownie musi odbyć zajęcia z zakresu pierwszej pomocy, co prawda powtarzania takiej wiedzy nigdy za wiele, i dodatkowo zalicza egzamin wewnętrzny z wiedzy teoretycznej.

Egzamin w samochodzie nauki jazdy

Zaledwie 1,5% zdających decyduje się na podejście do egzaminu teoretycznego bez uprzedniego kontaktu z auto szkołą. Bardziej popularyzuje się nowość – możliwość zdawania egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Szkolenia Kierowców na pojeździe, którym kandydat na kierowcę uczył się w swojej auto szkole. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż osoba pewniej czuje się na egzaminie w aucie, którym uczyła się jeździć. Wadą to, że za podstawienie auta na egzamin trzeba dodatkowo zapłacić. Okazuje się jednak, że część szkół taką usługę wlicza w cenę kursu, a jeśli auto podstawiane nie jest nowością rynkową to i sama cena kursu potrafi być atrakcyjna. Tym samym w warszawskich Ośrodkach Egzaminacyjnych coraz częściej oprócz Hyundai pojawiają się na egzaminach Skody, Fiaty, Toyoty czy Mitsubishi.

Okres próbny

Fakt, iż zmiany wprowadzane są sukcesywnie wynika miedzy innymi z dostosowywania bazy CEPiK. Już od nowego roku kierowców będzie obowiązywał okres próbny. Przez dwa lata taki kierowca nie będzie mógł przekraczać 100km/h na autostradzie, 80km/h poza obszarem zabudowanym i 50km/h w terenie zabudowanym. Jeśli osoba w okresie próbnym popełni dwa wykroczenia drogowe, nie straci prawa jazdy, a zostanie skierowana na kurs reedukacyjny którego koszt to 500zł. Jednakże ponowne wykroczenie będzie oznaczało utratę w kategorii prawa jazdy, co będzie wiązało się nie tylko z ponownym egzaminem, lecz także ponownym kursem w auto szkole. Nowi kierowcy przez pierwsze osiem miesięcy będą jeździć z zielonym listkiem z przodu i z tylu auta. Nie będą także mogli w okresie próbnym wykonywać zawodu kierowcy.

Dodatkowe kursy

Powstają także projekty mające na celu szkolenie każdego kandydata na kierowcę w zakresie resuscytacji , co ma wiązać się z dodatkowym egzaminem z zakresu pierwszej pomocy. Największym nowym kosztem dla kandydatów na kierowców w 2016r. okaże się dodatkowy kurs jednogodzinny z zakresu ruchu drogowego i dwugodzinny praktyczny – szacowany koszt to 300zł.
Już dziś wiele osób zastanawia się, czy jest sens się szkolić. Kandydaci boja się nowej teorii, choć nie jest ona taka straszna. Nowe obostrzenia miejmy nadzieję nie zniechęcą osób do robienia prawa jazdy. Trzeba pamiętać, że najniebezpieczniej jest spotkać na drodze osobę bez uprawnień, której wydaje się, że kursy i egzaminy to tylko formalności. Osoba, która nie ma przeszkolenia, wsiada za przysłowiowe kółko twierdząc, że na szkolenie szkoda czasu i pieniędzy, nie ma niestety też wyobraźni drogowej !

qrsantAdam Wysocki
Ośrodek Szkolenia Kierowców Qrsant
ul. Modlińska 102, GCKiS w Jabłonnie
tel. 513-763-763
www.qrsant.pl

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 1

  1. po co sie teraz meczyc skoro są tansze i prostsze rozwiazania niz nieskonczone wtapianie kasy w kolejne egzaminy? obczajcie choćby stronke szybkieprawojazdy.pl