Dzisiaj

28°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

27°C
min. 16°C, maks. 29°C
ciśnienie 1013 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 7 µg/m3 (28% normy)Ozon gazowy (O3): 88.89 µg/m3 (74% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 4.7 µg/m3 (1% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.7 µg/m3 (2% normy)

Nowe zasady przewożenia dzieci samochodem

Komentowanie wyłączone
dziecko-w-samochodzie

fot. juhansonin / Photo / CC BY-SA

Niebawem wchodzą w życie nowe zasady przewożenia dzieci samochodami. Dotychczas dziecko mogło być przewożone jak dorosły, gdy skończyło dwanaście lat lub przekroczyło sto pięćdziesiąt centymetrów wzrostu. Limit wieku zostaje zniesiony.

Tym samym nawet dziewięciolatek, który urósł powyżej stu pięćdziesięciu centymetrów, może jeździć jak dorosły. Wprowadzono nowe zapisy. Dzieci poniżej trzech lat muszą być zabezpieczone bezwzględnie w pojeździe. Dość kontrowersyjny jest zapis mówiący o tym, iż możemy przewozić dziecko bez fotelika na tylnej kanapie jeśli nie mieszczą się tam obok siebie trzy foteliki. Dziecko przewożone bez fotelika musi mieć jednak minimum sto trzydzieści pięć centymetrów wzrostu i co najmniej trzy lata.

Samochód dla wielodzietnych

Dla rodzin wielodzietnych przewożenie dzieci w samochodzie jest często problematyczne. Dzisiejsze samochody są często duże, jednak przestrzeń w środku pozostawia wiele do życzenia. Dzieje się tak dlatego, iż pojazdy z racji bezpieczeństwa  mają coraz grubsze drzwi. O samochód, w którym mieszczą się trzy foteliki, nie jest łatwo. Najczęściej są to vany, suvy lub mini – dostawczaki, a to kosztuje. Kupując takie auto warto szukać pojazdu z niezależnymi fotelami oraz z trzema rzędami siedzeń. Wygodne będą takie auta jak Chrysler/Lancia Voyager, Peugeot 807, Citroen C8 czy Ford C-MAX. Najtańsze nowe auto dające nam możliwość pełnego zabezpieczenia dzieci jest Dacia Lodgy. Na rynku wtórnym samochodów dużym zainteresowaniem rodzin wielodzietnych cieszą się  auta z rodziny  Citroen Xsara/C4 Picasso – można zadbany egzemplarz nabyć w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Coraz popularniejszy system mocowań  fotelików ISOFIX praktycznie nie występuję jednocześnie w trzech fotelach aut. Wyjątkiem jest tutaj Renault Scenic, Peugeot 5008 czy VW Sharan.

Dziecko z przodu

Należy pamiętać, iż podkładki do siedzenia nie  wolno stosować w pierwszym rzędzie. Przewożąc dziecko w foteliku w pierwszym rzędzie siedzeń jesteśmy zobligowani do wyłączenia poduszek powietrznych pasażera.  To, czy dziecko powinno być w danym foteliku przewożone przodem czy tyłem do kierunku jazdy, najczęściej jest oznaczone na samym foteliku. Fotelik powinien być dopasowany do wzrostu i masy ciała dziecka.

Dziecko w autokarze i taksówce

Jeśli wybieramy się z dzieckiem w podróż autokarem, który jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, nie wahajmy się ich zapiąć, a także zapytać kierowcy, czy posiada na wyposażeniu podkładkę dla dziecka. Zamawiając taksówkę, nie wahajmy się zapytać dyspozytora o fotelik dla dziecka, jeśli planujemy z nim podróżować.

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, iż 88 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2008 r. poziom stosowania wzrasta.

Pamiętajmy, dzieci, które brały udział w zdarzeniu drogowym, najczęściej są najbardziej poszkodowane. Przeciążenia, które działają na organizm dziecka w momencie zderzenia są olbrzymie. Nawet najlepszy fotelik nie zastąpi myślenia za kierownicą. Za brak stosowania zabezpieczeń będziemy upominani przez funkcjonariuszy drogówki 150zł mandatem i sześcioma punktami karnymi, natomiast konsekwencje w razie wypadku mogą być tragiczne, a  wyrzuty sumienia nieopisywalne.

qrsantAdam Wysocki

Ośrodek Szkolenia Kierowców Qrsant

ul. Modlińska 102, GCKiS w Jabłonnie

tel. 513-763-763

www.qrsant.pl

 

 

Etykiety
,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Komentowanie zostało wyłączone.