OC coraz droższe. Warto porównać oferty!

ubezpieczenia-oc

Właściciele pojazdów mechanicznych muszą posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nie trzeba jednak przepłacać, aby wywiązać się z tego obowiązku.

Na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystkie mają w ofertach polisy OC (od odpowiedzialności cywilnej) i AC (auto-casco). Wykupienie pierwszej polisy jest obowiązkowe i – o czym zapomina wiele osób – nie chroni pojazdu. OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Powodując stłuczkę i mając aktualne ubezpieczenie OC, nie będziesz musiał pokrywać szkód – zrobi to za ciebie towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym podpisałeś umowę.

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w tworzeniu ofert mogących zainteresować potencjalnych klientów. Chcesz kupić polisę? W takim razie nie obejdzie się bez rozeznania się w aktualnych propozycjach poszczególnych ubezpieczycieli. Tylko wówczas zorientujesz się, które oferty są najtańsze.

 

Z którym towarzystwem ubezpieczeniowym podpisać umowę?

Wysokość składki na ubezpieczenie OC zależy od wielu czynników, np. wieku i doświadczenia kierowcy, ilości osób, które będą użytkować samochód czy miejsca zamieszkania właściciela pojazdu (im większa miejscowość, tym większa szansa na wypadek). Chcesz sprawdzić, ile będzie cię kosztować wykupienie polisy? Zamiast przeglądać oferty i porównywać tabele opłat, sprawdź koszty w kalkulatorze OC AC Auto.pl. Po uzupełnieniu formularza, otrzymasz informację o cenach polis w 16 towarzystwach ubezpieczeniowych.

W przypadku ubezpieczenia OC możesz kierować się wyłącznie ceną, bo każdy z ubezpieczycieli oferuje dokładnie ten sam zakres ochrony. Gdy zdecydujesz się wykupić również polisę AC, cena nie powinna być priorytetem – sprawdź, co otrzymasz za regularne opłacanie składek. Jednoczesny zakup polisy OC i AC może się opłacać, bo wówczas możesz liczyć na rabat.

Dlaczego OC jest coraz droższe?

Stawki OC drożeją wówczas, gdy towarzystwa ubezpieczeniowe odnotowują straty. Skąd się one biorą? Według ekspertów to efekt wojny cenowej. Od wielu lat ubezpieczyciele obniżali wysokość składek OC, aby przyciągnąć do siebie klientów. Dzisiejsze wyniki finansowe tylko utwierdzają w przekonaniu, że kierowcy powinni płacić więcej.

Jak nie przepłacać? Nie wystarczy porównać ubezpieczenie OC w tej porównywarce, warto również zainteresować się warunkami widniejącymi w podpisanej już umowie. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe próbują się chronić przed odejściem klientów, zawierając w umowie stosowne zapisy. Przykładem jest automatyczne przedłużenie umowy tuż po zakończeniu okresu, na jaki została podpisana. Aby zatem nie przepłacać, należy poszukać najtańszej polisy i sprawdzić, w jaki sposób należy prawidłowo rozwiązać umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem.