Dzisiaj

28°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

27°C
min. 16°C, maks. 29°C
ciśnienie 1013 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 7 µg/m3 (28% normy)Ozon gazowy (O3): 88.89 µg/m3 (74% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 4.7 µg/m3 (1% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.7 µg/m3 (2% normy)

Przegląd używanych samochodów. Fiat Punto Grande/Evo/2012

Komentowanie wyłączone
qrsant

fot. qrsant

Najbardziej poszukiwane auta używane na polskim rynku to samochody za około 15 000zł , większym powodzeniem cieszą się wersje pięciodrzwiowe, co powoduje różnice w cenach takich samochodów nawet  o 2000 zł.

Ciekawą ofertą  na rynku wtórnym jest rodzina samochodów Punto. Jest to model, który debiutował niespełna dziesięć lat temu. Powstawała w tym czasie mnogość wersji, włącznie ze sportowymi odmianami  Abarth osiągającymi moc nawet 180KM. Samochód stanowił przełom dla marki Fiat.

Modelem Grande Punto chciano nadać nową jakość włoskim pojazdom, która wcześniej nie cieszyła się dużym zaufaniem. Można powiedzieć, że zadanie zostało osiągnięte. Samochody są trwałe, a ich nadwozia sztywne. Przebiegi rzędu 300 000km dla tego modelu nie stanowią problemu. Trwałe jest zawieszenie i szereg podzespołów, spotyka się egzemplarze z przebiegiem ponad 200 000km, które nadal mają oryginalne wahacze, amortyzatory, czy sprzęgła. Wady wieku dziecięcego tego modelu były szybko usuwane.

Słabe punkty

Zdarzają się egzemplarze, które miewają kłopoty z otwieraniem się tylnych drzwi. Także nieumiejętne korzystanie z tylnych okien powodowało zrywanie się linki podnośnika szyby. Alternatory wytrzymują około 150 000km. Mniej więcej przy tym przebiegu należy wymienić także kable wysokiego napięcia. Egzemplarze z początku produkcji miewały problemy ze wspomaganiem kierownicy.

Fiat Punto Evo

Na uwagę zasługuje wolno starzejące się wnętrze pojazdu, a także nadal atrakcyjny wygląd zewnętrzny. W wersji Evo zmieniono deskę rozdzielczą, która teraz ma wiele przyjemnych wstawek wykonanych z miękkiego materiału oraz  nowoczesny system multimedialny w kolorze imitującym lakier fortepianowy. Wyeliminowano w nowszej wersji przepalanie się diod na konsoli środkowej, zmieniono tylne lampy – poprzednie miały tendencje do gromadzenia się wilgoci.

Wyposażenie

Obecne egzemplarze mają przednie lampy wyposażane  w światła do jazdy dziennej. Samochody są dobrze wyposażone, zazwyczaj posiadają klimatyzację manualną, cztery poduszki powietrzne, ABS i elektryczne szyby. Nowsze wersje począwszy od Evo wyposażane są w system START/STOP, który kierowca może wyłączyć z poziomu pulpitu. Warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć ciekawy egzemplarz pośród mnogości ofert. Trafiają się egzemplarze z panoramicznym dachem, klimatyzacją dwustrefową i kołami z lekkich stopów.

Najmniejszy wybór jest pośród najdroższej sportowej wersji Abarth, zadbane egzemplarze nie należą do najtańszych. Szukając tego modelu natkniemy się na dużą liczbę pojazdów powypadkowych oraz takich, których przebiegi są znaczące. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż kupując egzemplarz sprowadzony z silnikiem 1,3 JTD, którego przebieg osiąga 300 000km nadwyręży nasz portfel w późniejszych naprawach. Szukajmy zadbanych egzemplarzy, najlepiej od pierwszych właścicieli. Dla osób ceniących sobie ekonomię dobrym rozwiązaniem będą ośmiozaworowe  silniki benzynowe 1,2 (60KM) i 1,4 (77KM), które bardzo dobrze znoszą instalacje gazowe. Pamiętajmy, jeśli chcemy założyć gaz, złym wyborem okaże się wersja z silnikiem 0.9 Twinair (nieoferowana na rodzimym rynku) oraz wersja 1,4 Multiair.  Rzadkością jest silnik 1,9JTD. Samochód ma wystarczającą ilość miejsca z przodu, z tyłu wygodnie usiądą dwie osoby, bagażnik do spakowania rodziny na wakacyjny wyjazd będzie niewystarczający. Dalsze podróże autem nie są kłopotliwe, choć samochód w swoim żywiole jest w mieście. To samochód godny polecenia, pod warunkiem znalezienia zadbanego egzemplarza ze znaną historią.

qrsantAdam Wysocki

Ośrodek Szkolenia Kierowców Qrsant

ul. Modlińska 102, GCKiS w Jabłonnie

tel. 513-763-763

www.qrsant.pl

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Komentowanie zostało wyłączone.