Dzisiaj

23°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

25°C
min. 19°C, maks. 28°C
ciśnienie 1024 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 11.1 µg/m3 (44% normy)Ozon gazowy (O3): 35.46 µg/m3 (30% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 14.8 µg/m3 (7% normy)

Żółte tablice – opłacalny wybór?

zolte-tablice

Czy auto na żółtych tablicach to opłacalna inwestycja? Jakie korzyści i komu przynosi posiadanie auta klasycznego? Jak specyfika takiego samochodu wpływa na koszty użytkowania i cenę ubezpieczenia?

 

Korzyść pierwsza – ubezpieczenie

 

Aby samochód został wpisany do rejestru zabytków ruchomych, musi spełnić kilka kryteriów. Poza opinią rzeczoznawcy, do głównych wymogów rejestracji samochodu jako zabytkowego zalicza się następujące kryteria:

auto musi mieć minimum 25 lat; model samochodu nie może być produkowany co najmniej od 15 lat; samochód musi być przynajmniej w 75% zgodny z oryginałem.

Podstawowa korzyść ekonomiczna, jaka wynika z posiadania klasycznego auta to ubezpieczenie, na świecie funkcjonujące jako Classic car insurance. Czym różni się ona od standardowego ubezpieczenia? Polisę OC wykupuje się w tym przypadku na potrzebny nam okres użytkowania pojazdu. Musi to być minimum miesiąc, ale możemy wybrać też okres  np. półroczny. Tym samym nie musimy już opłacać polisy za klasyczny pojazd stojący zimą w garażu. Na całym świecie istnieje wiele firm, które oferują dedykowane polisy ubezpieczeniowe dla takich pojazdów. W Wielkiej Brytanii jest to np. Lancaster Insurance. W naszym kraju również nie brakuje towarzystw ubezpieczeniowych, w których można ubezpieczyć samochody klasyczne.

 

Korzyść druga – przegląd techniczny

 

Kolejnym plusem posiadania takiego auta jest także jednorazowy przegląd techniczny, który przez kolejne lata nie musi być powtarzany – pod warunkiem, że samochód nie uczestniczył w tym czasie w wypadku drogowym. Korzyścią jest również to, że nie ma obowiązku dostosowywania pojazdu do polskich wymogów technicznych. To z pewnością dobra wiadomość dla właścicieli samochodów sprowadzanych z USA czy Wielkiej Brytanii.

 

Czy warto zatem zostać właścicielem klasyka? Biorąc pod uwagę właśnie kwestię ubezpieczenia, trzeba sobie przekalkulować, czy opłaca się nasze ponad 25-letnie auto, spełniające pozostałe wymogi dla pojazdów zabytkowych, przerejestrować na żółte tablice. Jeśli chcemy obniżyć koszty ubezpieczenia i zaoszczędzić na corocznych przeglądach, to jest to opłacalna inwestycja. Z drugiej strony trzeba liczyć się z ograniczeniami prawnymi w razie większych napraw lub wykorzystywania pojazdu w celach zarobkowych.

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz