Drzewa i krzewy do małych ogrodów

521c8f66c8a9d.jpg

Wybór drzewa do ogrodu niech nie wydaje się taki oczywisty. Pierwszą sprawą, jaką należy rozważyć przy zakupie, to czy mamy wystarczającą ilość miejsca, aby je posadzić na działce. Czy nie lepszy będzie krzew, który wygląda jak drzewo, ale nie zajmie tak dużo przestrzeni i jego korzenie nie rozrosną się nadmiernie?

 

Idąc na ogrodnicze zakupy, nie dajmy się nabrać. Często na tabliczce z opisem rośliny napotkamy tylko jej nazwę gatunkową, np. brzoza czy świerk, i żadnych informacji o tym, jak dane drzewo rośnie. Natomiast w handlu są teraz dostępne różne odmiany tych samych roślin, jednak znacząco różniące się wzrostem. Warto więc dowiedzieć się od sprzedawcy jaką wysokość i szerokośc docelowo osiągnie roślina oraz jakie ma tempo wzrostu. Istotne jest także stanowisko, kóre wybierzemy dla rośliny, ponieważ np. większośc roślin ozdobnych o bordowych, żółtych lub pstrych listkach, aby ładnie się wybarwiać potrzebuje dużo słońca.

Do małych ogrodów warto polecić odmiany świerków i sosen, które wyrastają na wysokość 1-4 m. Z niskich, krzewiastych iglaków prześliczne odmiany ma sosna górska (np. Mops cz Liliput, wyrastające do ok. 0,6 m wysokości) i sosna bośniacka (np. karłowata odmiana Smidtii). Kształty poduchowate mają świerki Nidiformis i Echiniformis, a świerk biały Conica (do ok. 2 m) ma ciekawą, stożkowatą formę.

Jeżeli szukamy drzewka, które na zimę będzie miało formę choinki i będzie się nadawało do ozdobienia światełkami na święta, warto polecić świerk kłujący Glauca Globosa o srebrzystych igiełkach oraz świerk serbski Nana, dorastający do 2-3 m. Z ciekawych, niewysokich odmian choinkowych warta polecenia jest również jodła kalifornijska Compacta. Wśród świerków i modrzewi także jest kilka niskich odmian o płaczących gałązkach, które rosną wąsko i niezbyt silnie. Godne uwagi są modrzewie w odmianie Pendula oraz: świerk pospolity Frohburg, Loreley, Inversa.

   

Drzewa liściaste do małych ogrodów to przede wszystkim te, które rosną niewysoko, np.: płacząca odmiana jarzębiny Pendula, jesion w odmianie Crispa, magnolia Betty, magnolia purpurowa Nigra oraz ozdobne jabłonie – Ola i Royality. Godne uwagi są również karłowate drzewka wytwarzające okrągłą lub płaskokulistą koronę. Wśród takich szkółkarze polecają odmiany katalp, klon pospolity Globosum albo wiśnię osobliwą Umbraculifera. Wyrastają one zwykle do ok. 4-5 m wysokości, a poniżej ich korony jest dużo wolnej przestrzeni, którą można zagospodarować ozdobną ławeczką, ścieżką, albo rabatą z niższymi roślinami. Jeżeli nie chcemy zbytnio zajmować przestrzeni ogrodowej, można pokusić się o drzewko kolumnowe. Wśród liściastych odmian do najpiękniejszych zalicza się jarząb Flanrock, świdośliwa Obelisk czy lipa amerykańska Fastigiata. Warto wiedzieć, że kolumnowe drzewka dobrze wyglądają w towarzystwie traw i krzewów o okrągłych kształtach, np. tawuła wczesna czy forsycja.

Jeżeli zależy nam na zasadzeniu w ogrodzie prawdziwego klejnotu, zwróćmy uwagę czy nie ma w ofercie karłowych drzewek o ciekawym pokroju, barwnym jesiennym przebarwieniu, o pachnących lub bardzo efektownych kwiatach. Taki skarb ogrodowy warto wyeksponować na dobrze zaplanowanym tle, np. „ścianie” iglaków, elewacji budynku czy wyższego ogrodzenia.

Gdy zupełnie brakuje nam miejsca w ogrodzie, warto rozejrzeć się jednak za krzewami szczepionymi na pniu, które będa imitowały małe drzewko. Bardzo efektowne są wierzby japońskie, trzmieliny Fortune'a czy pięknie kwitnący migdałek. Wśród iglaków znajdziemy różne odmiany kosodrzewin, również świerki, jałowce i modrzewie. Warto pamiętać, że szczepione drzewka nie rosną mocno na wysokość. Pień rozbudowuje się na szerokość, na wysokość rozbudowuje się szepiona korona cennej odmiany.

mrg inż. Katarzyna Byliniak
architekt krajobrazu
www.kat-art.pl
biuro@kat-art.pl