Dzisiaj

20°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

26°C
min. 17°C, maks. 28°C
ciśnienie 1021 hpa,

BIK – bezpłatne konto dla pożyczkobiorcy

Komentowanie wyłączone
sales manager giving advice to his couple clients

Osoby ubiegające się o kredyt lub pożyczkę naprawdę rzadko ciepło myślą o Biurze Informacji Kredytowej S.A.. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że cały czas jesteśmy straszeni tą instytucją. Kojarzy się też najczęściej z powodem odmowy udzielenia zobowiązania. Im jednak więcej wiemy o BIK, tym lepiej możemy wykorzystywać tę bazę do swoich celów. Zebraliśmy więc wszystkie informacje potrzebne pożyczkobiorcom, zapraszamy do lektury!

 

 

Po co powstał BIK?

 

Biuro Informacji Kredytowej S.A. jest przedsiębiorstwem, które zostało powołane przez Związek Banków Polskich w 1997 roku. Wcześniej nie istniała żadna centralna baza danych, która mogłaby pomóc bankom w ocenie zdolności kredytowej klientów. Oczywiście instytucje bankowe czasem przekazywały sobie informację o swoich “czarnych listach” dłużników, ale nie miało to charakteru systemowego i nie dawało pełnego obrazu sytuacji.

Powstanie BIKu miało zatem jeden cel: zbieranie wszystkich istotnych informacji na temat zadłużenia klientów banków, a także ewentualnych opóźnień w spłatach. Baza danych jest olbrzymia, ponieważ z Biurem współpracują niemal wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze w Polsce. Od jakiegoś czasu również parabanki korzystają z informacji pozyskanych przez BIK. Łącznie w ramach Biura danymi wymienia się ponad 650 różnych instytucji.

A które firmy pożyczkowe sięgają po dane z BIK? Wszystkiego dowiecie się z naszej listy firm i weryfikacji. Vivus, Kredito24, Wonga i Filarum do tej bazy zaglądają. Warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli parabank nie współpracuje z BIK, to dane mogą być pozyskane z innych rejestrów, czyli Biur Informacji Gospodarczych: ERIF, InfoMonitor, Krajowy Rejestr Dłużników.

Jakie dane zbiera BIK?

Przechodzimy teraz do najbardziej interesującej kwestii: jakie informacje zbiera o nas BIK? I tutaj odpowiedź jest jedna: wszystkie, jakie się da. To, jak bardzo szczegółowe to będą dane zależy również od rodzaju zobowiązania: chwilówki wymagają znacznie mniej informacji o pożyczkobiorcy niż na przykład kredyty hipoteczne, przy których drobiazgowo sprawdza się kredytobiorcę. Podstawowe to te identyfikujące daną osobę, czyli imię, nazwisko, wiek, płeć, miejsce zamieszkania, numer PESEL oraz dane z dowodu osobistego (seria i numer dokumentu).

 

Drugim filarem baz wiedzy o kliencie są parametry zobowiązań: jaki jest ich rodzaj (kredyt, pożyczka), częstotliwość składania wniosków oraz udzielonych odmów, kwota, termin zwrotu, ilość, rodzaj  i wysokość rat, cel przeznaczenia pieniędzy. W przypadku zobowiązań kredytowych udzielane są również dodatkowe informacje o kredytobiorcy, takie jak: miejsce pracy, wykształcenie, wykonywany zawód, poziom zarobków, ilość osób w gospodarstwie domowym.

Zebrane informacje służą do przedstawienia dwóch raportów: historii kredytowej oraz scoringu kredytowego. Pierwszy raport dotyczy tego, jak kształtuje się nasze obecne zadłużenie wobec banków i ewentualnie, czy mieliśmy jakieś opóźnienia w spłacie w 5 ostatnich latach. Drugi dokument wykorzystuje bazę danych, aby określić, jak wygląda nasza wiarygodność kredytowa na tle innych, podobnych do nas klientów.

BIK i bezpłatne konto

Już od dłuższego czasu, BIK coraz bardziej otwiera się na potrzeby osób wnioskujących o zobowiązanie. Przede wszystkim dlatego, że może w ten sposób poszerzyć swoje grono klientów, a także uzupełnić swoje bazy danych przy okazji. Jednak dzięki temu można dowiedzieć się, co banki wiedzą na nasz temat i obiektywnie ocenić swoje szanse na kredyt lub pożyczkę. Możemy uniknąć sytuacji, gdy złożymy zbyt wiele wniosków o zobowiązanie, które spotkają się z odmową.

Każda osoba ma prawo do bezpłatnego zastrzegania swojego dokumentu tożsamości oraz wygenerowania raportu na swój temat raz na pół roku. Jeśli chcielibyśmy częściej monitorować sytuację, to będziemy musieli wcześniej uiścić odpowiednią opłatę abonamentową. W ramach opłaty dostajemy jeszcze dodatkowe opcje: alertu zapytań. Funkcja ta polega na powiadomieniu klienta o każdym przypadku wysłania zapytania na jego temat. Oznacza to, że bardzo szybko będziemy mogli zareagować, gdy ktoś będzie próbował wyłudzić pożyczkę na nasze nazwisko.

Po co konto BIK?

Jak już zostało wspomniane, dostęp do danych Biura pomaga nam w spojrzeniu na siebie okiem firmy pożyczkowej lub kredytowej. To jednak nie jedyna zaleta posiadania konta w BIK. O reszcie opowiemy teraz.

Wiedza, jak kształtuje się nasza historia kredytowa, pomaga nam w modyfikacji pewnych jej aspektów. Od razu możemy powiedzieć: nie ma możliwości wyczyszczenia negatywnych informacji zarejestrowanych w BIK. Przestają być one widoczne dopiero po 5 latach od zdarzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że nasz wizerunek możemy znacznie poprawić.

W bazach BIK mogą być na przykład odnotowane jakieś groszowe zaległości po spłacie zobowiązania, o których nie mieliśmy pojęcia. Łatwo będzie nam sprawę wyprostować i wystąpić do wierzyciela o odnotowanie uregulowania zobowiązania. Drobne kwoty czasem umykają samym pożyczko- lub kredytodawcom, a mogą negatywnie wpływać na to, jak jesteśmy postrzegani.

Innym działaniem, które warto podjąć, jest konsolidacja zobowiązań. Zamiast kilku kredytów i pożyczek w systemie widnieje wówczas jeden kredyt konsolidacyjny. Dla nas ma to dodatkowy, korzystny walor ekonomiczny: scalenie zobowiązań najczęściej prowadzi, do zmniejszenia wysokości miesięcznej raty. A im mniej płacimy bankom, tym więcej zostaje w naszej kieszeni.

Jak założyć konto w BIK?

Rejestracja na witrynie Biura Informacji Kredytowej jest bardzo prosta: najpierw w formularzu podajemy wszystkie niezbędne dane, czyli adres email, imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer konta bankowego, z którego będzie wykonany przelew weryfikacyjny na kwotę jednego złotego. Rachunek rozliczeniowy musi być prowadzony w banku, a także mieć charakter osobisty i indywidualny. Nie są honorowane konta firmowe i wspólne ze współmałżonkiem. Poza tym musimy jeszcze potwierdzić nasze dane poprzez:

  • Wysłanie skanu dowodu osobistego,
  • Wysłanie ksera dowodu osobistego na adres BIK,
  • Zatwierdzenie podpisem elektronicznym.

Dopiero po tych wszystkich czynnościach zgłoszenie będzie zweryfikowane i po potwierdzeniu otrzymamy możliwość wygenerowania raportu BIK.

Konto BIK – podsumowanie

Każdy może sprawdzić, jak wygląda jego historia kredytowa. Weryfikacja danych osobowych jest w tym przypadku dość szczegółowa. Chodzi tutaj przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo: lepiej żeby dane o nas nie dostały się w niepowołane ręce.

Raport BIK może być bardzo pomocny, zanim zdecydujemy się na zaciągniecie jakiegoś zobowiązania. Dzięki niemu widzimy, co w oczach pożyczkodawców może być problemem. Informacje z BIK mogą pomóc nam również w podejmowaniu rozsądniejszych decyzji finansowych.

Tekst został opracowany przy współpracy z serwisem Chwilowo.pl