Dzisiaj

10°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

14°C
min. 10°C, maks. 14°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 3.1 µg/m3 (12% normy)Ozon gazowy (O3): 42.86 µg/m3 (36% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 17.2 µg/m3 (9% normy)

Ekspert kantoronline.pl: „Funt wyjdzie obronną ręką z zamieszania wokół Brexitu”

gazetapowiatowa.pl

„Funt wyjdzie obronną ręką z zamieszania wokół Brexitu” – taką prognozę na blogu kantoronline.pl zamieścił analityk walutowy Robert Madejski. Według niego brytyjska waluta zakończy 2018 rok na poziomach wyższych, niż te które notujemy obecnie. Ekspert swoje przewidywania oparł m.in. na świetnych danych UK w zakresie inwestycji zagranicznych w 2017 r., rosnącej konsumpcji wewnętrznej i PKB.

Zaskakująco dobre dane ekonomiczne z Wielkiej Brytanii

Robert Madejski podkreślił znaczenie danych z fDI Markets: Wielka Brytania okazała się liderem w Europie pod względem inwestycji zagranicznych. W 2017 roku inwestorzy ulokowali tu kapitał o wartości 20 mld euro. Za tezą analityka kantoronline.pl świadczy także fakt, że pomimo Brexitu, gospodarka Zjednoczonego Królestwa rozwija się w tempie wyższym, niż pozostałe kraje Wspólnoty Europejskiej.

Brytyjczycy byli przygotowani na Brexit

Analityk walutowy tłumaczy, że tak dobre dane ekonomiczne z Wielkiej Brytanii muszą świadczyć o tym, że kraj ten był przygotowany pod względem gospodarczym na ewentualny Brexit. W praktyce oznacza to, że jeszcze przed brexitowym referendum, rząd brytyjski stworzył zachęty dla zagranicznych inwestorów.

Czekamy na koniec negocjacji

Negocjacje w sprawie Brexitu mają zakończyć się formalnie 29 marca 2019 r. Zgodnie z opinią eksperta dla kursu funta szczególnie istotne będą dane z drugiej połowy 2018 roku. Wtedy mogą nastąpić największe wahania kursu brytyjskiej waluty.

Istnieją czynniki, których nie da się przewidzieć

Przypomnijmy, że na rynku walutowym wahania kursów walut mogą wynikać zarówno z czynników wewnętrznych danego kraju, takich jak: wysokość stóp procentowych, bezrobocia, inflacji, jak i zewnętrznych: wydarzeń geopolitycznych lub zmian w nastrojach globalnych. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że dobra prognoza dla kursu funta pewnie spełni się, jeżeli, jak mówi analityk: „jakaś nieprzewidziana katastrofa nie zaburzy światowej koniunktury”.

Najniższy spread na GBP w kantorach online

Kiedy występują wahania na kursie danej waluty, operatorzy walutowi zwykle podwyższają spread walutowy (różnicę między kursem kupna i sprzedaży). Dlatego, w okresach szczególnych wahań kursu waluty, której potrzebujemy, warto zminimalizować koszty wymiany poprzez jej zakup w kantorach internetowych. W ten sposób możemy zaoszczędzić na spreadzie do 8%. Sprawdź kurs funta w kantoronline.pl żeby tanio wymieniać walutę.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o wymianie walut w e-kantorach przeczytaj: Gdzie najtaniej kupić walutę?

Podsumowując

Od czasu referendum w sprawie Brexitu byliśmy świadkami skokowego spadku wartości funta w stosunku do innych walut, a co za tym idzie, także złotego. W ciągu kilku tygodni pod znakiem zapytania stanęła opłacalność wyjazdów zarobkowych do Zjednoczonego Królestwa. Mniejsi przedsiębiorcy handlujący z Wielką Brytanią zaczęli mieć problemy z ograniczeniem ryzyka walutowego. Dzisiaj okazuje się, że szansa na stabilizację kursu funta i powrót do poziomu sprzed Brexitu jest całkiem duża.

[1] Por. https://kantoronline.pl/blog/kurs-funta-brexit-oslabi-brytyjska-walute/, dostęp: 11.02.2018 r.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz