Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Files in the drawer of a filing cabinet

Księga wieczysta to publiczny rejestr nieruchomości, prowadzony przez sąd rejonowy, właściwy dla jej położenia. Dostęp do ksiąg jest jawny i każda osoba zainteresowana ma prawo wglądu i weryfikacji stanu prawnego nieruchomości.

Gdzie znaleźć księgę wieczystą?

Interesującą nas księgę możemy odnaleźć w prowadzącym ją sądzie rejonowym. Niestety, jest to rozwiązanie czasochłonne. Znacznie szybsze i prostsze będzie sprawdzenie księgi w Internecie. Wystarczy, że zajrzymy na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości lub skorzystamy z dostępnych w sieci wyszukiwarek ksiąg wieczystych. By wyszukać dokument potrzebny nam będzie numer księgi. A co, jeśli go nie znamy?

Nie znam numeru księgi? Co robić w tej sytuacji?

Nic straconego! Na stronie internetowej Ksiegi-wieczyste-online.pl, ustalimy numer księgi wieczystej na podstawie numeru ewidencyjnego działki lub jej adresu. Bez wychodzenia z domu, w prosty i szybki sposób zdobędziemy wszystkie niezbędne informacje. A na co zwrócić uwagę przeglądając księgę?

Księga i jej zawartość

Wszystkie informacje zawarte w księdze są ważne, dlatego nie wolno pominąć żadnego działu. Podobnie rzecz się ma ze wzmiankami, które mogą pojawić się na początku każdego z nich. Wzmianki informują nas, że do sądu rejonowego złożony został wniosek o dokonanie nowego wpisu. Dla bezpieczeństwa powinniśmy wstrzymać się z zakupem takiej nieruchomości do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Pierwszy dział księgi, a więc „Oznaczenie nieruchomości”, zawiera podstawowe dane ewidencyjne. Dowiemy się z niego, jaki jest dokładny adres nieruchomości, jej powierzchnia, liczba i rodzaj pomieszczeń. Jeśli do mieszkania przynależy garaż lub komórka lokatorska, informacja na ich temat również powinna znaleźć się w tym dziale.

Drugi dział księgi wieczystej poświęcony jest prawu własności. Znajdziemy w nim informacje, kto jest prawnym właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym. Jeśli właścicieli jest więcej, ich imiona, nazwiska i numery PESEL również zostaną w tym dziale podane.

Dział trzeci informuje nas o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich, roszczeniami lub ograniczeniami. Jeśli nieruchomość obciążona jest prawem pierwokupu, dożywocia lub sądowym zakazem sprzedaży, dowiemy się o nich, zaglądając właśnie do tej części księgi. To ważne, by dokładnie sprawdzić jego zawartość – może się bowiem zdarzyć, że wraz z nieruchomością, zyskamy również niechcianych lokatorów!

Ostatni dział księgi odnosi się do obciążeń hipotecznych. Dowiemy się z niego, czy nasza wymarzona nieruchomość nie jest obciążona hipoteką (podana zostanie jej wysokość i waluta) i czy w przyszłości nie przyjdzie nam spłacać długów poprzednich właścicieli.

Foto: Fotolia