Dzisiaj

17°C
ciśnienie 1012 hpa,

Jutro

20°C
min. 15°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 1.2 µg/m3 (5% normy)Ozon gazowy (O3): 32.91 µg/m3 (27% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 9.2 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 17.6 µg/m3 (9% normy)

Lato na rowerze. Czego potrzebuje rowerzysta w czasie upałów

rower

Rowerzyści już od ponad dwóch miesięcy korzystają z uroków wiosennej aury. Jednak niebawem nadejdzie lato, do którego należy się dobrze przygotować, aby móc wygodnie i bezpiecznie jeździć na rowerze w czasie upałów.

Zapewni nam to komfort oraz pewność, że w trakcie rowerowej wycieczki nie doznamy nieprzyjemnych objawów przegrzania organizmu. Ze słońcem nie ma żartów – porażenie słoneczne może mieć bardzo ciężki przebieg, a jego objawy potrafią wystąpić dopiero po powrocie do domu, po kilku godzinach od przegrzania. W celu zapewnienia bezpieczeństwa latem, zawsze należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Odpowiednia odzież rowerowa

Latem należy zadbać o odpowiednią odzież na rower. Strój powinien być lekki, przewiewny a jednocześnie nie krepujący ruchów. Odzież na lato produkowana jest z materiałów umożliwiających termoregulację czyli odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci z ciała. Jednocześnie muszą one zachować odpowiednią elastyczność w celu zmaksymalizowania wygody rowerzysty. Niemniej ważna jest kwestia odpowiedniego doboru kolorów – w lato należy zrezygnować z ciemnych barw, pochłaniających promieniowanie słoneczne. Jasna koszulka czy spodenki zapewnią znacznie większy komfort podczas jazdy. Jeśli jeździmy dość często, warto zainwestować w dobrą gatunkowo odzież na rower, którą można znaleźć w sklepach rowerowych.

Bidony i plecaki z bukłakami

W czasie upałów kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie organizmu. Parowanie jest znacznie większe, a ubytek wody związany z wysiłkiem jest bardzo duży. Dlatego właśnie podczas jazdy rowerzysta potrzebuje większej ilości wody. Należy zaopatrzyć się w duży bidon o pojemności 0,75-1 litra, a przy dłuższych wyjazdach w teren, w którym nie możemy uzupełnić zapasu wody, zalecane jest korzystanie ze specjalnych plecaków z bukłakami. W przeciwieństwie do bidonów mają duży zbiornik na wodę do ok. 3 l oraz specjalna rurkę, przez którą można pić na bieżąco nie zdejmując rąk z kierownicy roweru. Plecaki z bukłakami maja również miejsce na inne przybory niezbędne podczas rowerowej wycieczki.

Okulary rowerowe ze szkłami z filtrem UV

Upał oraz ostre słońce zdecydowanie utrudniają jazdę – oczy łzawią, pieką, a ostrość widzenia ulega zaburzeniu. Zawsze należy chronić oczy przed zanieczyszczeniami używając okularów rowerowych. W lato ich szkła muszą posiadać filtry UV. Na rynku są dostępne okulary o określonym stopniu ochrony, okulary z wymiennymi szkłami oraz wersje najwygodniejsze – fotochromowe, ze szkłami ulegającymi przyciemnieniu wraz ze wzrostem nasłonecznienia.

Nakrycie głowy dla rowerzysty

Kolejną niezbędną rzeczą jest nakrycie głowy. Jeśli rowerzysta używa kasku – co zdecydowanie polecamy – wersja letnia powinna zapewniać bardzo dobrą wentylację – większość lepszej klasy kasków spełnia ten warunek. Osoby preferujące jazdę bez kasku muszą zaopatrzyć się w inne nakrycie głowy – najpraktyczniejsza będzie czapka z daszkiem osłaniająca dodatkowo twarz przed promieniowaniem słonecznym.

Kremy z filtrem UV

Niby wszyscy wiedzą, że słońce może mocno poparzyć skórę, ale o kremach z filtrem pamiętamy raczej wybierając się na plażę niż na rower. To bardzo duży błąd – jadąc na rowerze jesteśmy ustawieni cały czas w tej samej pozycji, a nasze ramiona, ręce, nogi i często uda cały czas są wyeksponowane. Jeśli rowerzysta ma dość długie spodenki oraz bluzkę z krótkim rękawem, wystarczy zabezpieczyć przedramiona i kark, w przeciwnym wypadku przed wycieczką zaleca się posmarować wszystkie odkryte części ciała, żeby wyprawa na rower nie zakończyła się leczeniem poparzeń słonecznych.

Jazda na rowerze to wspaniały rodzaj aktywności fizycznej – nie ma dla niej złej pory roku, ale zawsze należy się odpowiednio przygotować na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz