Miasto i Gmina Serock

gmina-serock-wokół-jeziora_07

(fot. GP/mm)

Jak dojechać do Serocka i co ciekawego zobaczyć w jego okolicach? Jakimi szlakami rowerowymi i pieszymi możemy wybrać się na wycieczkę?
Gmina Serock położona są na północ od Legionowa. W jej skład wchodzą następujące miejscowości oraz jedno osiedle: Bolesławowo, Borowa Góra, Cupel, Dębe, Dębinki, Dosin, Gąsiorowo, Guty, Izbica, Jachranka, Jadwisin, Kania Nowa, Kania Polska, Karolino, Ludwinowo Dębskie, Ludwinowo Zegrzyńskie, Łacha, Marynino, Nowa Wieś, Skubianka, Stanisławowo, Stasi Las, Szadki, Wola Kiełpińska, Święcienica, Wierzbica, Wola Smolana, Zabłocie, Zalesie Borowe, Zegrze, Zegrzynek i Osiedle Zegrze oraz miasto Serock.

Jak dojechać do Serocka i co ciekawego zobaczyć w jego okolicach?

Turyści z Warszawy do Serocka mają ok 40 km. Niestety nie dociera tutaj komunikacja miejska (lub SKM i KM) jak do Nieporętu, Wieliszewa, Jabłonny czy Legionowa. Żeby dotrzeć bezpośrednio do Serocka ze stolicy, trzeba to uczynić prywatną komunikacją. Serock położony jest w bardzo interesującym miejscu. To tutaj do Narwi wpadają dwie rzeki – Bug i Rządza, a bliskość Jeziora Zegrzyńskiego czyni miasto bardzo atrakcyjnym miejscem dla odpoczynku. Przez teren gminy przebiegają ciekawe szlaki rowerowe i piesze.

Szlak serocki (znaki rowerowe żółte)

Szlak serocki ma charakter pętlowy, więc nie ma zbyt dużego znaczenia, skąd zaczniemy swoją wyprawę. Ja jednak proponuję start i metę na przepięknym rynku w Serocku, gdzie mieści się ratusz, a wybrukowany teren przed nim dodaje dużego uroku otoczeniu. Możemy też zobaczyć miejsce, gdzie Bug wpada do Narwi. Z Serocka udajemy się w stronę Wąwozu Szaniawskiego. Najpierw ulicą Rybaki, mijamy dom, gdzie mieszkał i pracował wielki mistrz malarstwa Pablo Picasso. Następnie przejeżdżamy przez Rezerwat Jadwisin i wjeżdżamy do Wąwozu Szaniawskiego. Tutaj możemy zobaczyć ruiny dworku i kolejną rzekę Rządzę, która wpada do Narwi. Następnie kierujemy się w stronę Jadwisina, gdzie przecinamy drogę krajową 61 i jesteśmy w Borowej Górze. Tam ścieżką rowerową ułożoną z kostki docieramy do Izbicy. Kolejnym bardzo pięknym punktem szlaku są Lasy Serockie. Tu trzeba bardzo uważać na znaki, ponieważ trasa jest dosyć kręta i częściowo pokrywa się z żółtym szlakiem pieszym Dębe – Jadwisin. Wspomniany żółty szlak pieszy wiedzie do miejscowości Zaolzie, gdzie można przy drogach spotkać zadbane kapliczki. Potem droga prowadzi przez Góry Pobyłkowskie, czyli miejsce, gdzie ścieżki są bardzo ciekawe – zjazdy i podjazdy – leżące poza… naszym powiatem. Przez Wierzbicę docieramy do Serocka zataczając około 36 kilometrów.

Trasa Narwiańska 1 (znaki czerwone rowerowe)

Trasa Narwiańska składa się z dwóch odcinków. O odcinku nr 2 pisaliśmy, gdy przybliżaliśmy szlaki gminy Nieporęt. Trasa pierwszej części szlaku prowadzi z Zegrza Południowego przez Dosin, Borową Górę, Serock, Wierzbicę, Łachę aż do Gąsiorowa. Długość trasy wynosi około17 km. Dużymi zaletami tego szlaku jest to, że zaczyna się w miejscu, gdzie można spędzić kilka godzin na plaży nad Zalewem Zegrzyńskim. W Zegrzu Południowym bierze on swój początek. Najpierw można podziwiać wody Zalewu i Narwi i zaliczyć podjazd do Zegrza. Stamtąd trasa prowadzi wzdłuż drogi nr 61. (Kawałek w Zegrzu trzeba odbić w lewo do Borowej Góry i powrócić do 61). W Jadwisie trzeba pokonać wiadukt nad tą popularną drogą na Mazury, by powrócić na lewą stronę w okolicach Stasiego Lasu. Po dojeździe do Serocka trzeba znów przeciąć drogę i wjechać na najpiękniejszy rynek w naszym powiecie. Można również zjechać na moment ze szlaku i pojechać na miejscową plażę. Następnie czeka nas powrót do 61, gdzie obieramy kierunek na Wierzbicę. Trzeba uważać na stan nawierzchni! W Wierzbicy szlak skręca w prawo na most nad Narwią. To kolejne miejsce warte kilkuminutowego postoju i podziwiania okolic. Następnie w Łasze trzeba skręcić w lewo, gdzie szlak łączy się ze Szlakiem Wschodnim. Asfaltową drogą szlak dociera do Gąsiorowa, gdzie kończy swój bieg.

Trasa pułtuska (znaki rowerowe czarne)

To szlak rowerowy przebiegający tylko częściowo przez gminę Serock, ale warty przejechania całości (32,3km). Szlak ma swój początek przy stacji PKP Warszawa Choszczówka, gdzie można dotrzeć szybko z Dworca Gdańskiego i Dworca Wschodniego Kolejami Mazowieckimi i Szybką Koleją Miejską. Szlak w granicy gminy prowadzi przez Lasy Legionowskie i przepiękny Rezerwat Bukowiec Jabłonowski. Potem trasa opuszcza gminę Jabłonna i wkracza do Legionowa. Dalsze etapy szlaku prowadzą przez miasto Legionowo i gminę Wieliszew (Lasy Legionowskie – Aleja Róż), aż do zapory w Dębem – przepiękna panorama Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego i dalej przez gminę Serock (Lasy Serockie) aż do Zabłocia, gdzie kończy się szlak na granicy z powiatem pułtuskim.

Szlak Wschodni (znaki rowerowe niebieskie)

Szlak Wschodni położony jest w sidłach Narwi i Bugu. Najlepiej dotrzeć do niego do Wierzbicy Trasą Narwiańską 1, która pokrywa się częściowo ze Szlakiem Wschodnim. Szlak prowadzi najpierw asfaltem, potem przechodzi w dobrze ubitą piaszczystą drogę, a następnie wkracza do lasu. Trasa jest naprawdę piękna po względem krajobrazowym. W Kani Polskiej i Cuplu trasa prowadzi wzdłuż Bugu, co dodaje uroku i tak cudownej trasie. Następnie ostatni odcinek łąki, które w czasie deszczu mogą być nieprzejezdne. Zataczamy pętlę o długości 18 km i jesteśmy znów na moście w Wierzbicy. Szlak Wschodni to jeden z najpiękniejszych szlaków powiatu. Osobiście proponuję połączyć Trasę Narwiańską 1 ze Szlakiem Wschodnim, co umożliwi całodzienną wycieczkę rowerową.