1 na 6 osób na świecie będzie miała UDAR w trakcie swojego życia

udar

 

Udar mózgu to szybko rozwijające się zaburzenia ogniskowe funkcji mózgu, które są wywołane uszkodzeniem naczyniowym. W Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru, wynikiem tego jest ok. 80 000 zachorowań rocznie. Szacuje się, że na świecie umiera co 6 sekund 1 człowiek, a rocznie ponad 5 milionów ludzi.
Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia. Jest to niezwykle poważny problem organizacyjny i ekonomiczny, zarówno dla systemu zdrowia, jak i dla każdego dotkniętego udarem chorego i jego rodziny. W przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu, takich jak: nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała (niedoczulica połowicza) lub drętwienie połowy ciała, wykrzywienie twarzy po jednej stronie (szczególnie widoczne jest opuszczenie kącika ust), nagłe osłabienie kończyny lub kończyn po jednej stronie (niedowład połowiczy), nagłe zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa, utrata zdolności mówienia, trudności w zrozumieniu mowy), nagłe zaburzenia widzenia – charakterystyczne jest niedowidzenie na jedno oko lub niedowidzenie połowy pola widzenia, nagłe zawroty głowy z towarzyszącymi zaburzeniami w utrzymaniu równowagi, nagłymi upadkami, czasami z podwójnym widzeniem, kłopotami z orientacją i zaburzeniami świadomości. NALEŻY JAK NAJSZYBCIEJ WEZWAĆ POGOTOWIE!!! TEL. 999 lub 112.


Dzięki takiemu działaniu można uratować życie i uniknąć trwałej niepełnosprawności. Tu liczy się każda chwila, bo mózg jest wyjątkowo wrażliwy na niedotlenienie i z każdą minutą obszar uszkodzenia się powiększa. Tymczasem, z przedstawionych statystyk wynika, że w Polsce ponad 65% osób doznających udaru zwleka z wezwaniem pomocy – odkłada to na później, czeka aż symptomy same miną albo umawia się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lek podany w odpowiednim czasie rozpuszcza zakrzep będący przyczyną zamknięcia tętnicy i niedokrwienia tkanki nerwowej. Podawanie go ma jednak sens tylko w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia udaru, później może być niebezpieczne, gdyż zwiększa ryzyko krwotoku mózgowego – DLATEGO TAK WAŻNY JEST CZAS od wystąpienia pierwszych objawów. Kiedy zauważymy objawy udaru u siebie lub innej osoby, natychmiast dzwońmy po karetkę pogotowia. W ten sposób możemy uniknąć kalectwa i zapobiec dalszym powikłaniom.
Mimo że udar mózgu jest tak poważną chorobą, wiedza o nim w społeczeństwie jest niewielka. Niewiele osób wie, jakie są przyczyny udaru i w jaki sposób przed nim się chronić. Udar należy do niewielkiej grupy chorób, na które mamy wpływ i skutecznie możemy ograniczać ryzyko ich wystąpienia. Polecam książkę Jill Bolte Taylor pt. „Udar i przebudzenie – moja podróż w głąb mózgu”. W swojej książce autorka dzieli się spostrzeżeniami na temat sposobu, w jaki wylew zaburza funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Historia choroby oraz przeżycia autorki są niezwykle cennym źródłem wiedzy naukowej na temat udaru i uczuć towarzyszących dotkniętej nim osobie. Autorka opisuje mechanizm działania ludzkiego mózgu i drogę prowadzącą do zdrowia. Osoby, które chcą pomóc swoim bliskim chorym, znajdą w książce inspirujące wskazówki i odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

Konkurs

Książka „Udar i przebudzenie” trafi do osoby, która jako pierwsza wymieni przynajmniej trzy objawy udaru. Odpowiedzi należy przesyłać pod adres redakcja@gazetapowiatowa.pl. Dodatkowo dla chętnych dostępne są informatory edukacyjne dla pacjenta – jak zapobiec udarowi mózgu. Po odbiór materiałów zapraszamy do Wydziału Zdrowia w Ratuszu przy ul. Piłsuskiego 41, III piętro, pokój 4.25.

/-/ Ewa Milner-Kochańska
Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych.