Szczepienia inwestycją w zdrowie. Co radzi pediatra?

Child vaccination

Łatwość rozpowszechniania nierzetelnych informacji w internecie powoduje ogromną dezinformację i radykalizację poglądów w wielu dziedzinach. Dyskusja rozgorzała także w tematach medycznych i podważyła zaufanie wielu osób do szczepień. O fachową opinię na temat działania szczepionek zapytaliśmy dr n. med. Urszulę Jędrasiak, pediatrę z Centrum Medycznego GoldenMed w Serocku.

Czy szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym są potrzebne?

Oczywiście, że tak. To najlepszy sposób zapobiegania chorobom. Szczepmy dzieci, a także nas samych. Szczepienia są bezpieczne i skuteczne.
Dlaczego rodzice nie chcą szczepić?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim niechęć wynikająca z niezrozumienia idei szczepień, obawa przed niepożądanymi odczynami i wreszcie cena szczepionek. Istnieją także teorie spiskowe dotyczące chęci wzbogacenia się firm produkujących szczepionki. Rodzice są zdezorientowani sprzecznymi informacjami w mediach, propagowaniem ideologii „antyszczepionkowej”. Nie spieram się z „Internetem”, to nie jest dla lekarza partner w dyskusji. Na stronach „anty szczepionkowych” jest mnóstwo błędnych informacji i nielogicznych argumentów. Zachęcam do korzystania ze stron internetowych opracowanych dla pacjentów przez specjalistów (www.mp.pl/pacjenci). Nie eksperymentuję na pacjentach; zalecam metody, które uważam za najlepsze i sprawdzone. I taka metodą jest szczepienie. W ciągu ostatnich kilkudziesięcioleci na świecie podano miliardy dawek szczepionek. Pamiętajmy, że to dzięki szczepieniom nie mamy w Polsce zakażeń polio, ciężkiej choroby prowadzącej do kalectwa. Jeszcze raz przypominam. Artykuł opublikowany w 1998 roku w piśmie „The Lancet” wiążący szczepienie MMR z autyzmem był kłamstwem; usunięto go nawet z archiwów redakcji. Nie ma żadnych danych naukowych, które potwierdzałyby wpływ szczepienia na trwałe zaburzenia zachowania. Odczyny niepożądane mogą wystąpić po podaży każdego leku np. antybiotyku. Większość niepożądanych odczynów po szczepieniu jest banalna: miejscowy ból i obrzęk po iniekcji, gorączka. Przyznaję: szczepionki nie są tanie i choć zalecane, nadal nierefundowane przez państwo. To jest oczywiście problem dla wielu rodzin. Wysoka cena jest następstwem kosztownej technologii, konieczności stałego nadzoru nad jakością oraz koniecznych badań naukowych.

 
Jaki jest cel programu szczepień?

Żeby zapobiegać chorobom i ich powikłaniom. Łagodny przebieg nie gwarantuje braku powikłań np. zapalenia i niewydolności serca, powikłań neurologicznych w przypadku zachorowania na ospę czy odrę. Zapalenie mózgu może pojawić się podstępnie kilka lat po przechorowanej odrze, a nigdy nie występuje po szczepieniu.
Potraktujmy szczepienia, jako inwestycję w zdrowie. Płacimy za edukację dzieci, podróżujemy, ubezpieczamy się od nieszczęśliwych wypadków. A zachorowanie? Dlaczego nie ubezpieczamy dzieci od choroby? Ubezpieczenia AC nie są obowiązkowe, a jednak obawiamy się o nasz samochód i płacimy corocznie wysoką/nieobowiązkową składkę.
Czy jakieś szczepienia są szczególnie niedoceniane?

Bagatelizujemy szczepienia przeciwko grypie. Myślę, że głównym powodem jest brak wiary w jej skuteczność i konieczność corocznego powtarzania iniekcji. Czujemy się tacy pewni: nas grypa nie dotyczy. Co do inwestycji w zdrowie, pamiętajmy o szczepieniu przeciwko wirusom HPV wywołującym raka szyjki macicy. Za 40 lat może nas przy naszych córkach nie będzie, ale odporność poszczepienna będzie je chronić. Czy można dać dziecku lepszą polisę ubezpieczeniową?

 

dr-jedrasiak

Dr n. med. Urszula Jędrasiak, pediatra, przyjmuje bezpłatnie w Centrum Medycznego GoldenMed w Serocku w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

goldenmedserock_dla-dzieci

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 4

  1. Czasy gentelmenów skończyły się w 1913 roku. Teraz liczy sie tylko i wyłącznie zysk. Wiem że to boli ale jednak zrób to i pomyśl: kto jest zainteresowany wyleczeniem wszystkich ludzi? Firmy farmaceutyczne? Pewnie tak bo co druga reklama w tv promuje cudowne lekarstwa.

  2. logo poradni zabija merytorykę i zostawia pole do bajania pierdół, jak @Darek powyżej. Redakcjo, my kumamy, że dziś wszystko jest pieniądzem a pieniądz – wszystkim, ale to jest przeginka. Sugerujemy o szczepieniach napisać po prostu rzetelny artykuł, wywiad, bez treści powiązanej, tego naprawdę się tak nie robi.

    • Tak, tak, wszyscy zapamiętamy, że znasz się też na leczeniu (oczywiście innych, bo sam, jak twierdzisz , jesteś zdrowy)

  3. Szczepienia – ja zawsze jestem na tak. Podziękuję za choroby, o których opowiadały mi mama i babcia. Polio sprzed ery szczepień… przerażające.

Dodaj komentarz