W weekend przestawiamy zegarki. Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

zegarek

fot. pixabay.com

Z 28 na 29 października będziemy przestawiać zegarki z czasu letniego na zimowy. Wskazówki należy przesunąć do tyłu, z godziny 3:00 na 2:00. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej, ale też wcześniej w ciągu dnia zrobi się ciemno.
Wpływ zmiany czasu na zdrowie naukowcy analizowali już wielokrotnie. W wielu badaniach wykazano niewielki lub umiarkowany wzrost ryzyka zawału mięśnia sercowego i udarów po zmianie czasu zimowego na letni, przy czym największy wzrost ryzyka wystąpił w ciągu pierwszego dnia lub dwóch dni po zmianie. Po tym czasie nie obserwowano już takiej zależności. Oznacza to, że dosyć szybko adaptujemy się do tej godzinnej zmiany.

Gorsze zakłócenia

Zmiana czasu z letni na zimowy i odwrotnie to jedno z najmniej dotkliwych zakłóceń naszego zegara biologicznego. Robimy to tylko 2 razy do roku i czas przesuwa się tylko o jedną godzinę. Dużo bardziej rozstrajają ten rytm praca na dwie zmiany (pracę na nocnych zmianach uznano za czynnik rakotwórczy!), nieregularne posiłki, podróże samolotem gdy zmieniamy strefy czasowe lub gdy w dni wolne od pracy jesteśmy aktywni zupełnie w innych godzinach niż w dni pracujące (weekendowe odsypianie).

 

 

Jak łagodnie przejść zmianę czasu

By nasz zegar biologiczny pracował sprawnie, powinniśmy pamiętać o stałych porach snu, posiłków i codziennych aktywności. Gdy przestawiamy godzinę na zegarkach, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pory codziennych rytuałów. Tak by organizm płynnie przeszedł tę zmianę. Starajmy się kłaść spać codziennie o tej samej porze. Godzinę zasypianie należy ustawić tak, by codziennie mieć 7 godzin nieprzerwanego snu.