Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 2.9 µg/m3 (12% normy)Ozon gazowy (O3): 73 µg/m3 (61% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.3 µg/m3 (2% normy)

Wybieramy materac na chory kręgosłup

Asian woman with shoulder pain

Chory kręgosłup to coraz częstsza dolegliwość, która dotyka nie tylko starsze osoby. Przyczyny mogą być różne, także związane ze stylem życia. Gdy mamy problem z kręgosłupem, trzeba koniecznie wybrać odpowiedni materac. Nie każdy bowiem nadaje się do spania przy takim schorzeniu.

 
Badacze alarmują, że bóle kręgosłupa stają się coraz większym problemem krajów cywilizowanych. Na taką dolegliwość może cierpieć od 60 do 80% światowej populacji. Według ZUS nawet 51% Polaków bierze zwolnienia z pracy z powodu bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, a 34% – z powodu problemów z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Nic dziwnego, skoro z danych European Health Interview Survey (EHIS) wynika, że na schorzenia kręgosłupa cierpi 28% kobiet i 21% mężczyzn bez względu na wiek. Bóle kręgosłupa występują częściej niż nadciśnienie, choroba wieńcowa czy alergie. Schorzenia związane z kręgosłupem są powodowane przeważnie brakiem ruchu, złymi nawykami, długim siedzeniem przed komputerem i częstym korzystaniem ze smartfonów z opuszczoną głową. Wśród przyczyn wymieniana jest także nieprawidłowa pozycja, w jakiej śpimy. Tymczasem kręgosłup podczas snu, po ciężkim dniu, powinien zostać jak najbardziej odciążony. Do tego potrzebny jest odpowiedni materac, również wtedy, gdy ból pleców już nam dokucza.

Jak spać z chorym kręgosłupem?

Zanim wyjaśnimy, jaki materac najlepiej dobrać przy chorym kręgosłupie, warto krótko zwrócić uwagę na to, w jaki sposób najlepiej spać przy takim schorzeniu. Wielu lekarzy zaleca, aby zasypiać, leżąc na plecach i dodatkowo umieszczając poduszkę pod kolanami. W ten sposób można skutecznie odciążyć kręgosłup. Inny sposób to ułożenie się na boku i umieszczenie poduszki między kolanami. Przy okazji warto dodać, że taka pozycja jest zalecana także kobietom w ciąży. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do spania na brzuchu, również może to wykorzystać – tym razem najlepiej poduszkę umieścić pod biodrami, co podniesie nieco plecy. Jeśli ból kręgosłupa dokucza nam w nocy, można także ułożyć się w pozycji embrionalnej i w ten sposób odciążyć kręgosłup i ograniczyć nacisk na nerwy. Lekarze zalecają również, żeby ułożyć nogi i głowę wyżej, do czego najlepiej użyć regulowanego stelaża. Tak naprawdę każdy powinien znaleźć pozycję spania, która najlepiej mu odpowiada. Do tego nie można zapomnieć oczywiście o materacu, najlepiej zdrowotnym, ortopedycznym.

Materac zdrowotny – czyli jaki?

Szukając materaca zdrowotnego, który będzie idealny przy schorzeniach kręgosłupa, trzeba bardzo uważać.

– Niestety, niektórzy sprzedawcy, a nawet producenci nazywają swoje materace zdrowotnymi, głównie ze względów marketingowych, bo takie lepiej się sprzedają. Tymczasem prawdziwy materac zdrowotny musi posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty, co wiąże się z przejściem rygorystycznych testów – zwraca uwagę ekspert serwisu DlaSpania.pl. – Gdy mamy problem z kręgosłupem, powinniśmy szukać właśnie takich materaców. Należy pytać sprzedawców o badania i atesty sprzedawanych zdrowotnych materaców. Tylko te faktycznie ograniczają ból pleców, zapewniają właściwą pozycję dla kręgosłupa, a dodatkowo wpływają korzystnie na krążenie krwi – podkreśla przedstawiciel DlaSpania.pl.

Jaki jest najlepszy materac na chory kręgosłup?

Wybierając materac przy chorym kręgosłupie, trzeba znaleźć tak naprawdę kompromis między najlepszym dla tego schorzenia rozwiązaniu a własnymi preferencjami i przyzwyczajeniami w czasie snu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na twardość materaca. Utarł się pogląd, że najlepszy w tym przypadku jest jak najtwardszy, ale wnikliwe badania nad tym problemem pokazały, że nie jest to dobre rozwiązanie. Okazało się, że twardy materac może jeszcze potęgować ból. Najlepiej wybrać zatem model średnio-twardy, który lepiej dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa, co w konsekwencji umożliwia lepszy rozkład nacisku w czasie snu. W ten sposób można zredukować ból.
Kolejna ważna kwestia to konstrukcja materaca i materiał, z jakiego został wykonany. Tradycyjne materace, które posiadają sprężyny bonellowe, nie są dobrym wyborem przy bolącym kręgosłupie. Taka konstrukcja nie zapewnia równomiernego rozmieszczenia ciężaru, co powoduje większy ucisk na styku ciała i materaca. Trudno w takich warunkach o właściwe ułożenie kręgosłupa. Przy jego schorzeniu najlepiej sprawdza się materac piankowy termoelastyczny (tzw. pianka leniwa lub pianka z pamięcią). Takie modele bardzo dobrze stabilizują ciało, zapewniając mu optymalną pozycję snu, dopasowują się do kształtu ciała. Dodatkowo taki materac najlepiej używać z regulowanym stelażem, co gwarantuje równomierne ułożenie ciała i ograniczenie punktów nacisku. Przy okazji warto także pamiętać o doborze właściwej poduszki. Najlepsza będzie taka, która idealnie dopasowuje się do kształtu głowy i szyi, odpowiednio wyprofilowana, pozwalająca zachować naturalną pozycję kręgosłupa.
Problemy z kręgosłupem mogą się przydarzyć tak naprawdę każdemu. Na szczęście właściwe dobrany materac potrafi skutecznie zniwelować ból, a tym samym umożliwi komfortowy i spokojny sen.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz