Ginekolog Radzi. Zdrowie seksualne seniorów

Dorota-Przadka-Rabaniuk-ginekolog

Dr n. med Dorota Prządka-Rabaniuk

Pani Dr n. med Dorota Prządka-Rabaniuk to specjalista ginekolog położnik ze Szpitala Klinicznego im Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, z wieloletnim stażem i cennym doświadczeniem w pracy z kobietami w każdym wieku.

Przyjmuje w Legionowskiej przychodni Reymonta, gdzie oferowana jest szczegółowa diagnostyka wysokiej jakości USG dla kobiet w każdym wieku. Jej najstarsza pacjentka to 90 letnia studenkta Uniwersytetu Trzeciego wieku.

Czy okres pomenopauzalny to już bezpieczny pod względem zdrowia czas dla kobiety?
Żaden okres w życiu kobiety nie jest pozbawiony ryzyka problemów zdrowotnych, oczywiście także ten po menopauzie. Opieka medyczna nad kobietami w tym okresie jest specyficzna, ponieważ zwykle pojawiają się wtedy różne choroby przewlekłe. Dlatego też kobietami w wieku pomenopauzalnym często zajmuje się kilku lekarzy specjalistów, wśród nich także ginekolog. Optymalnie ta opieka powinna być interdyscyplinarna oparta na współpracy między różnymi specjalistami.

 

Co najczęściej doskwiera seniorkom?
Dolegliwości bywają bardzo różnorodne. Wraz z ustaniem czynności hormonalnej jajników i związanego z tym obniżenia poziomu estrogenów pojawiają się tzw. objawy wypadowe czyli częste uderzenia gorąca, nagłe zaczerwienienie skóry oraz nadmierne pocenie się. Objawy te mają różne nasilenie. Zdarza się, że utrudniają normalne funkcjonowanie kobiety w rodzinie czy w pracy. Po kilku latach od zaprzestania miesiączkowania mogą pojawić się dokuczliwe objawy związane z atrofią śluzówki pochwy, takie jak suchość w pochwie czy nawracające stany zapalne sromu i pochwy. Ze względu na zmiany w procesach metabolicznych oraz dosyć częsty brak aktywności fizycznej w tym okresie życia pacjentek niestety łatwiej o problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Z występowaniem nadwagi czy otyłości wiąże się zwiększone ryzyko zapadania na choroby układu krążenia i choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca.

Czy istnieje na to jakieś proste rozwiązanie? Np. hormonalna terapia zastępcza?
Mimo złej prasy, jaką mają od kilkunastu lat preparaty hormonalne, hormonalna terapia zastępcza w przypadku występowania znacznie nasilonych objawów wypadowych przy odpowiedniej kwalifikacji przez lekarza ginekologa jest oczywiście polecana i bezpieczna, szczególnie podczas pierwszych 5 lat po zaprzestaniu miesiączkowania. Warunkiem bezpiecznej terapii hormonalnej jest wykonywanie regularnych badań zaleconych przez lekarza i brak przeciwskazań do stosowania tych leków. Warto też dodać, że w wieku późniejszym można zastosować miejscową terapię hormonalną, szczególnie jeśli występują objawy związane z atrofią śluzówki pochwy.

Jakie objawy powinny skłonić kobietę po menopauzie do zgłoszenia się do ginekologa?
Jeśli kiedykolwiek powyżej 6 miesięcy od zaprzestania miesiączkowania pojawi się plamienie albo krwawienie z dróg rodnych należy udać się z tym problemem do lekarza ginekologa. Niepokojące są także dolegliwości bólowe w podbrzuszu oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Przy braku dolegliwości warto raz w roku być na wizycie, podczas której lekarz wykona lub zaleci wszystkie niezbędne badania.

Czy kobiety po menopauzie są tak samo narażone na raka piersi?
Oczywiście tak ponieważ ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Każda pacjentka po zakończeniu miesiączkowania powinna regularnie wykonywać mammografię oraz USG piersi. Warto także samodzielnie badać sobie piersi raz w miesiącu, co wykonywane regularnie zwiększa szanse szybszego wykrycia zmiany jeśli taka się pojawi.

O co wstydzą się zapytać seniorki, a co jest ważne dla ich zdrowia?
Pacjentki po menopauzie często wstydzą się informować o problemach związanych z nietrzymaniem moczu. Uznają, że w pewnym wieku tak ma być. Nietrzymanie moczu to choroba społeczna, która niestety powoduje, iż kobiety zawstydzone swoją dolegliwością, alienują się z życia społecznego i rodzinnego. Warto wiedzieć, że takie problemy można skutecznie leczyć i nie krępować się powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.
Co by Pani poleciła seniorkom w ramach ogólnej profilaktyki zdrowotnej?
To co polecam to oczywiście dbanie o siebie. Pod tym pojęciem rozumiem troszkę o zdrowie, o wygląd oraz aktywność fizyczną. Pamiętajmy, że do lekarza chodzimy raz na jakiś czas, w zależności od potrzeb, a zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna powinny być naszą codziennością.