Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1011 hpa,

Jutro

20°C
min. 17°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 0.7 µg/m3 (3% normy)Ozon gazowy (O3): 49.6 µg/m3 (41% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.9 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 7.4 µg/m3 (4% normy)

Jeśli pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, to dbaj o niego, jak o przyjaciela

gazetapowiatowa.pl

Dobrze jest mieć jakieś zwierzę, które chroni człowieka od samotności i przygnębienia. Jak pokazują statystyki, człowiek najczęściej wybiera towarzystwo psa. Jednak wielu z nich zapomina, że pies to nie zabawka, której poświęcamy uwagę wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Pies to prawdziwe wyzwanie, któremu żeby podołać, trzeba poświęcić dużo uwagi. Pies to coś więcej niż zwierzę. Pies to przyjaciel.

 

Benjamin Constant, słynny francuski pisarz i polityk, zapisał w swoich „Dziennikach poufnych” następujące zdanie: „Kupiłem dziś małego pieska. Jestem pewien, że nigdy nie wyrządzi mi krzywdy, chyba żeby się wściekł. Nie mógłbym tego powiedzieć o jakimkolwiek ze znanych mi ludzi”. Przekonanie, że przyjaźń z psem potrafi być większa od przyjaźni z drugim człowiekiem nie jest tak znowu rzadka. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest ona dość powszechna zwłaszcza u tych ludzi, którzy mają niekoniecznie przyjemne doświadczenia z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Wówczas wierny pies jawi się jako przyjaciel najlepszy z możliwych, który nie dość, że jest lojalny, to nigdy nie skrzywdzi swojego ludzkiego przyjaciela źle dobranymi słowami. Jeśli więc prawdą jest, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, to człowiek powinien traktować go w sposób, jaki na przyjaciela przystało.

 

Kto ma psa i jak go traktuje

Jeśli mówimy o prawidłowym traktowaniu zwierząt, to rozprawmy się na początku z najciemniejszą stroną tego problemu. Jak pokazują statystyki, niemal połowa Polaków posiada w domu jakieś zwierzę. Jak donosi raport TNS Polska sprzed kilku lat, wśród tych zwierząt królują psy. Czytamy w nim: „W odwiecznym sporze pies kontra kot w Polsce wygrywa ten pierwszy. Zdecydowanie najwięcej Polaków, którzy posiadają zwierzęta, w swym domu ma psa (83%). Mniej niż połowa sympatyków zwierząt swoje mieszkanie dzieli z kotem (44%). Dużo mniejszą popularnością cieszą się inne gatunki zwierząt – takie jak: ptaki (4%), gryzonie (myszy, szczury, chomiki; 3%), czy gady (1%)”. Jednocześnie znajdujemy tu podkreślenie, że „Polacy niemal jednogłośnie zgadzają się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka oraz, że posiadanie zwierzaka wymaga odpowiedzialności”. Niestety, praktyka nie zawsze idzie w parze z teorią. Jak wynika z raportu „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami” przygotowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota oraz Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż: „W latach 2012–2014 w badanych prokuraturach rejonowych zarejestrowano 4475 spraw o przestępstwa przeciwko zwierzętom”. Jednocześnie trzeba podkreślić, że według badania przeprowadzonego wiosną 2018 roku przez CBOS aż 84 procent Polaków popiera podwyższenie kar dla znęcających się nad zwierzętami.

 

Bardziej codzienne problemy – szczepienie

Przytoczyliśmy najdrastyczniejszy aspekt opieki (czy raczej jej braku, a wręcz zaprzeczenia) nad zwierzętami, w tym nad psami. Jednak ogromna większość problemów tego dotyczących tak drastycznych nie jest, spotyka wiele ludzi i dotyczy na przykład regularnego wyprowadzania psa na spacer czy zapewnianie mu odpowiedniej karmy. Do tego problemu należą także szczepienia, z którymi nie jest tak źle, ponieważ część z nich jest obowiązkowa i za zaniedbania może grozić nawet odpowiedzialność karna. Jak przedstawia się kalendarze szczepień? Rozpoczyna się w szóstym tygodniu życia od tych na parwowirozę i nosówkę, czyli bardzo powszechnych i groźnych chorób zakaźnych, na które cierpią psy. Następnie w dziewiątym tygodniu życia mają miejsce szczepienia na parwowirozę, nosówkę i chorobę Rubartha, czyli zakaźne zapalenie wątroby psów – podobnie jak w dwunastym tygodniu. W końcu między dwunastym a szesnastym tygodniem życia trzeba zaszczepić czworonoga na wściekliznę, a w momencie osiągnięcia przez niego roku jeszcze na wszystkie wyżej wymienione choroby. Po tym etapie szczepień następują szczepienia okresowe, czyli co roku na wściekliznę, i co trzy-cztery lata na parwowirozę, nosówkę i chorobę Rubartha.

 

Odpowiednie odżywianie – dedykowana karma dla psów

Należy pamiętać o szeregu zagrożeń dla psa w związku z podawanym mu jedzeniem. Przede wszystkim niektóre składniki czy produkty mogą być naprawdę niebezpieczne dla jego zdrowia. Jakie to produkty? Są to między innymi: kasza gryczana, słodycze (z wyszczególnieniem czekolady), cebula i czosnek (które często powodują biegunkę i wymioty), orzechy, rodzynki i winogrona, surowe jajka (zagrożenie zarażeniem salmonellą), liście rabarbaru i szczawiu, surowe ryby czy produkty mleczne. Jak więc widać, lista ta nie jest krótka, a przecież nie wymieniliśmy jeszcze wszystkich pokarmowych niebezpieczeństw. Nie wystarczy zrobić sobie listy „produktów zakazanych” – trzeba do tego uważnie czytać etykiety karmy, którą kupujemy dla sowich pupilów. Na przykład często można spotkać ciastka dla psów… z czosnkiem. Najlepiej skrupulatnie przejrzeć dostępne karmy dla psów i wybrać taką, która będzie złożona z naturalnych składników, bez dodatków aromatów i innych sztucznych barwników, a jednocześnie będzie dostarczała psu wszystkich potrzebnych składników żywieniowych, jak na przykład karma Purina Beyond https://www.purina.pl/psy/beyond/.

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz