Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

26°C
min. 17°C, maks. 27°C
ciśnienie 1018 hpa,

Z parkrunnowych tras. Cz. 5. Drugi bieg w Jabłonnie (galeria)

Komentowanie wyłączone
parkrun-jablonna_07

Uczestnicy 2. parkruna pod Pałacem w Jabłonnie (fot. GP/UM)

Tydzień temu w parkrunie na całym świecie pobito rekord frekwencji. Po 11 latach liczba osób, które wzięły udział w cosobotnim biegu wynosi ponad 155 tysięcy biegaczy i biegaczek! Tyle osób pobiegło w 14 krajach na całym świecie w ponad 900 lokalizacji. Tego dnia m.in.: zainaugurowała Jabłonna oraz szwedzka Haga.

Tydzień później na 2. parkrun Jabłonna frekwencja nie była sporo niższa. Bieg ukończyło 50 amatorów biegania, w tym siedmiolatek Grzegorz Sadłowski, który potrzebował na pokonanie trasy 35:24. Brał udział jeszcze jego pięcioletni brat i mama z najmłodszą pociechą na rękach, jednak tym razem nie udało się pokonać całego dystansu. Wspaniała biegowo-początkująca rodzinka zapowiedziała, że następnym razem postarają się pokonać całe 5km. Wielkie brawa.

Nowi zwycięzcy, rekordy trasy pozostały

W drugiej edycji jabłonowskiego parkruna mamy kolejne osoby, które wygrały swoje biegi. Pod nieobecność Andrzeja Ignatowicza, wśród mężczyzn zwyciężył Adrian Kwiatkowski z 12tri.pl. Tym razem uzyskał lepszy czas niż w inauguracji i linię mety pod Łukiem Triumfalnym minął w 19:37. Za nim na mecie zameldował się Paweł Witkowski z Wieliszew Heron Team, który debiutował w pakrunie. Czas jaki uzyskał to 19:55. Trzeci na mecie Rafał Rynkiewicz potrzebował na pokonanie 5km 20:20. Wśród pań tym razem triumfowała Natalia Tejchma z Biegam na Tarchomie, która uzyskała czas 24:43, co również jest jej rekordem w Jabłonnie. Na drugim miejscu podium stanęła Urszula Szewczyk. W swoim debiucie pobiegła w czasie 25:40. Najniższy stopień podium zajęła Natalia Piasta-Serafin. Jej czas to 26:32. To też jej rekord w jabłonowskim parku.

Koordynatorzy i wolontariusze

Jak wiadomo biegi parkrun opierają się na pracy koordynatorów, którzy muszą przygotować trasę do każdego biegu, zabezpieczyć ją i oznaczyć. W parku przy Zespole Pałacowo-Parkowym za każdym razem muszą ustawić oznaczenia i zataśmować newralgiczne miejsca. Tabliczek nie mogą zostawić na stałe, ponieważ mogły być zniszczone. Do pomocy koordynatorom lokalizacji w Jabłonnie zgłaszają się wolontariusze, którzy pomagają podczas samego biegu, za co organizatorzy serdecznie dziękują. 2. bieg parkrun Jabłonna przygotowywali: Anna Wojtyła, Artur Szewczyk, Beata Kowalska, Jolanta Nowak, Monika Turczyńska, Saturnin Szczepański, Urszula Machnacka i Michał Machnacki. Wolontariusze potrzebni są na każdym biegu. Dlatego też zapraszają chętnych do pomocy w kolejne soboty. Podziękowania należą się również dyrekcji i pracownikom Zespołu Pałacowo-Parkowego.

Ciekawostki parkrunowe

Warto podać liczby związane z parkrunem w Polsce. W dwóch poprzednich edycjach w biegach wzięło udział 4123 uczestników. Pieczę na biegiem sprawowało 505 wolontariuszy i koordynatorów. 654 osoby po raz pierwszy zmierzyły się w parkrunnowej imprezie biegowej. Pobito 506 rekordów indywidualnych, a zarejestrowało się 559 nowych uczestników. Te liczby mówią same za siebie. Parkrun jest imprezą coraz bardziej popularną, w której mogą brać udział całe rodziny. Wróćmy do Jabłonny. Na parkowej trasie w dwóch biegach pobiegło choć raz 95 uczestników. W minioną sobotę w parkrunie pobiegło 27 debiutantów, a 18 poprawiło swój czas.