„Na olimpijskim szlaku…”. Spotkanie z Joanną Litwin, specjalistką od kitesurfingu (galeria)

joanna-litwin_30

Joanna Litwin to kolejna Mistrzyni w Królewskiej Dwójce (fot. GP/MM)

Kolejne, bardzo interesujące spotkanie ze sportowcem w Królewskiej Dwójce. Tym razem w gościnnych progach legionowskiej szkoły stanęła Joanna Litwin, która święciła spore sukcesy w dyscyplinie zwanej kitesurfingiem.

Od kilku lat Witold Andrzej Domaszewicz, nauczyciel w ZSO nr 2 prowadzi i realizuje projekt edukacyjny pod nazwą „To nas kręci. Na Olimpijskim Szlaku – Spotkanie z Mistrzem”. Dzięki jego staraniom do legionowskiej szkoły przybyli już tacy sportowcy czy trenerzy jak: Robert Sycz, Lesław Ćmikiewicz, Grzegorz Skrzecz, Zofia Klepacka, Robert Skolimowski ze wspomnieniami o Kamili Skolimowskiej, Bernadeta Bocek-Piotrowska, Dawid Szulich, Aleksandra Socha, Wiesław Rutkowski, Janusz Gortat, Jerzy Engel, profesor Krzysztof Zuchora, Tomasz Krzemiński, Jakub Wawrzyniak, Zbigniew Wyganowski, Adrian Castro, Jakub Łęczycki, Andrzej Supron, Iga i Tomasz Świątek, reprezentacji Polski AMP Futbol, Robert Lis, Oktawia Nowacka, Mikołaj Krekora i Szymon Kołecki. Tym razem progi szkoły przekroczyła Joanna Litwin, która uprawiała na wysokim poziomie sportowym kitesurfing.

Co to jest kitesurfing?

To sport wodny. Oznacza dosłownie surfowanie z latawcem. Technicznie zbliżony do windsurfingu, odmiana surfingu, jednak różniący się znacznie w sposobie prowadzenie deski. W kitesurfingu zamiast żagla sportowiec używa specjalnego latawca przypiętego do uprzęży zwanej trapezem i zakładanej przez kitesurfera. Uprawiany na różnych akwenach, czy to słodkowodnych jak i morskich. W Polsce cieszy się popularnością w okolicach Chałup i Helu. Najlepsi kitesurferzy to zawodnicy z Brazylii, Hiszpanii czy Holandii.

Dlaczego taka dyscyplina sportu?

Joanna Litwin od najmłodszych lat pasjonowała się sportem. Od małego jeździła na nartach, następnie na snowboardzie. Podróżując po świecie, w Egipcie spróbowała kitesurfingu i, jak podkreśliła, była to miłość od pierwszego wejrzenia. Miała wtedy 12 lat. Wzięła się za poważny, bardzo ciężki trening i po kilku latach była jedną z najlepszych zawodniczek w tej dyscyplinie sportu na świecie.

Sukcesy

Joasia może pochwalić się wygranymi zawodami Pucharu Świata w Niemczech w 2009  roku. Jest Wicemistrzynią Świata (2009), była również odkryciem w Pucharze Świata w PKRA w Tarifie w Hiszpanii. Tam uzyskała tytuł „Rookie of the event”, a zarazem była czwarta w swoim drugim starcie w karierze (2008). W 2011 zdobyła tytuł Mistrzyni Europy. Wygrywała także zawody Pucharu Świata PKRA w Nowej Kaledonii i zajęła czwarte miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata PKRA w 2011.

Przerwana kariera…

Intensywne treningi sportu ekstremalnego to też niestety kontuzje. Kitesurfing jest tego przykładem. Bardzo poważny wypadek na akwenie (zwichnięcie biodra), wykluczyły mistrzynię z zawodowego uprawiania tej dyscypliny sportu.

Pasje

Pomimo ciężkiej kontuzji, szeregu operacji, Joanna Litwin nie zamierzała spocząć na laurach. Nadrobiła zaległości szkolne, ukończyła studia. Chętnie wykorzystuje czas na inne sporty, które uprawia amatorsko. Gra w tenisa ziemnego, siatkówkę, a jej pasją jest też piłka nożna i bieganie. Uprawia je z dużą satysfakcją.

Uczniowie zadawali pytania i…

… z dużym zainteresowaniem oglądali sprzęt, jakim posługiwała się Joasia. Dowiedzieli się również, że na początek nie trzeba wydawać wielu tysięcy złotych na sprzęt. Wystarczy zapisać się na tygodniowy kurs na naszym Bałtykiem, by spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu. Już tygodniowe szkolenie może skończyć się złapaniem bakcyla i szlifowaniem dalszych umiejętności. A to, prócz ciężkich treningów, również starty na akwenach całego świata. Od Australii przez Europę aż po wody Brazylii czy Hawajów.