Dzisiaj

13°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 2 µg/m3 (8% normy)Ozon gazowy (O3): 64.32 µg/m3 (54% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.3 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 9.4 µg/m3 (5% normy)

Lacrosse – pasja, która przerodzi się w coś więcej?

Komentowanie wyłączone
lacrosse_mstor-0144

Lacrosse (fot. Marek Stor)

Brak sukcesów w piłce nożnej sprawiła, że Polacy coraz częściej interesują się innymi dyscyplinami sportu. Począwszy od najbardziej znanych – piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, kończąc na tych wciąż stosunkowo nieznanych w naszym kraju jak futbol amerykański czy lacrosse. Dzisiaj przedstawimy ten ostatni.

Historia lacrosse

Lacrosse wymyślili Indianie. Choć nie ma na to pisemnych dowodów, to przyjmuje się, że pierwsze mecze rozgrywane były już w XIV wieku. Dla rdzennych mieszkańców Ameryki był to sposób na rozwiązywanie konfliktów plemiennych bez użycia broni. Grały całe wioski (od stu do nawet tysiąca osób w drużynie), a boiska często miały kilka kilometrów długości. Celem było strzelenie bramki przy pomocy specjalnej trójkątnej rakiety. Zwycięzców sowicie nagradzano. Przejmowano plony, zwierzęta, a często nawet ziemię.
Zasady były dość proste. Dwie bramki, piłka i multum zawodników trzymających w dłoniach drewniane kije zakończone siatką. Piłka prowadzona była w powietrzu, a sama gra była szybka i dość kontaktowa. Spodobało się to pierwszym białym osadnikom (w szczególności francuskim misjonarzom), którzy przejęli ten sport i unormowali zasady.

Lacrosse dziś

Dzisiaj lacrosse nie bez powodu nazywany jest najszybszym sportem na dwóch nogach. Nowoczesne kije sprawiły, że piłka porusza się po boisku bardzo dynamicznie, a siła strzału dochodzi do 150 km/h. Gra stała się jeszcze bardziej kontaktowa, dlatego zawodnicy noszą kaski, rękawice i specjalne ochraniacze na ramiona. Na boisku do walki staje dwudziestu graczy podzielonych na dwie drużyny. Zasady gry są bardzo podobne do tych z hokeja, jednak tu ciekawostka – to hokej wywodzi się z lacrosse’a a nie odwrotnie.

Lacrosse w Polsce

To niesamowite, ale sport ten w Polsce można oglądać już od ponad siedmiu lat. Do tej pory powstało dziesięć drużyn męskich oraz cztery żeńskie. Rozgrywki mężczyzn podzielone zostały na dwie ligi. Bardzo szybko powstała także Reprezentacja Polski, która w 2010 roku zajęła 12. miejsce na Mistrzostwach Świata w Manchesterze. Sport rozwija się bardzo dynamicznie, głównie dzięki zaangażowaniu samych zawodników – młodych ludzi pełnych pasji.

Grom Warszawa

Jednym z najbardziej rozwiniętych centrów lacrosse jest oczywiście stolica. Grom Warszawa – obecny wicemistrz Polski to drużyna, która w tym sezonie chce walczyć o pierwszy w historii tytuł. Doświadczeni zawodnicy kierowani przez amerykańskiego trenera mają na to olbrzymie szanse.
Jednak Grom to nie tylko to co dzieje się na boisku. To także szereg akcji i inicjatyw społecznych. Zawodnicy wspólnie z organizacją Enactus SGGW realizują projekt LAX DO IT. Jego zadaniem jest promocja lacrosse w stolicy i okolicach, ale także zachęcanie młodych ludzi do uprawiania sportu. To warszawski klub zachęcił jedną z okolicznych szkół do zakupienia sprzętu i rozgrywania meczy na zajęciach wychowania fizycznego. Tak powstała pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie szkolnych drużyn lacrosse.
Co przyniesie przyszłość? Polscy fani lacrosse są przekonani, że w kolejnych latach popularność dyscypliny znacznie wzrośnie. To nie tylko zwykłe bieganie po boisku, ale także pasja – a ta bywa zaraźliwa.

Paweł Trela
Więcej informacji znajdziesz na: www.lacrossepolska.com , www.laxdoit.enactus-sggw.pl i na www.facebook.com/GromWarszawa.

Etykiety
,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Komentowanie zostało wyłączone.