Dzisiaj

13°C
ciśnienie 1014 hpa,

Jutro

11°C
min. 10°C, maks. 16°C
ciśnienie 1014 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 4.8 µg/m3 (19% normy)Ozon gazowy (O3): 69.51 µg/m3 (58% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 3.4 µg/m3 (2% normy)

Jabłonna. Dlaczego nie sięgnięto po środki zewnętrzne? Urzędnik wprowadził radnych w błąd

DSC_0418

Podczas sesji Rady Gminy Jabłonna dyskutowano na temat kwoty potrzebnej na dofinansowanie wymiany pieców z budżetu gminy. Tymczasem okazuje się, że był ogłoszony nabór wniosków na środki zewnętrzne. Dlaczego gmina nie sięgnęła po te pieniądze?

Na koniec marca został ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców, w którym mogły aplikować mazowieckie samorządy. Radni zostali jednak poinformowani przez Sławomira Wieczorka, zajmującego się pozyskiwaniem środków zewnętrznych w Urzędzie Gminy Jabłonna, że w województwie mazowieckim taki program nie funkcjonuje. – Pan Wieczorek, poinformował nas, że nie ma takiego programu na Mazowszu. Kiedy informowałem, go że inne gminy pozyskują środki wskazując konkretne przykłady, usłyszałem, że to są inne województwa – mówi radny Arkadiusz Syguła.

 

 

Nabór był

Pierwszy nabór wystartował na koniec marca. – Od 30 marca 2018 r. mazowieckie samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów polegających na wymianie urządzeń grzewczych na te bardziej ekologiczne. Likwidacja niskiej emisji w regionie i dbanie o czyste powietrze to główne cele naboru, który przeprowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Do wydania jest przeszło 12,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 – informowała naszą redakcję Edyta Al-Tawil z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Dlaczego Sławomir Wieczorek nie wiedział o tym naborze? Niestety mimo próśb radnych, by pojawił się na sesji, nie dotarł na nią i nie mógł udzielić odpowiedzi na przygotowane dla niego pytania.

Jeszcze można

Kiedy radni, w przekonaniu o braku możliwości pozyskania dofinansowania, dyskutowali nad środkami z budżetu gminy na ten cel, okazało się, że środki nie tylko były, ale nadal można je pozyskać. – Zarząd Województwa Mazowieckiego wydłużył termin składania wniosków o unijne dofinansowanie wymiany pieców na mniej szkodliwe dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Samorządy mają na to czas aż do 29 sierpnia. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 – informuje Edyta Al-Tawil.

W związku z tym decyzje w sprawie przeznaczenia dodatkowych środków na wymianę pieców przełożono na czerwcową sesję.

Wczoraj do naszej redakcji trafił o sprostowanie Sławomira Wieczorka. Publikujemy go w formie w jakiej otrzymaliśmy. Do jego treści odniesiemy się jutro: 

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 18

 1. kiedy to wydawało sie ze pan Arkadiusz i inni radni witali sie z gąską przed mieszkańcami to nyło ok ale jak sie okazało ze ta fatamorgana pana Sławka to sciema pretense ma do calego swiata.Słaby o argument do obrony nicnierobienia tuż przed wyborami 😉

 2. Marcin czekamy na Twój komentarz 🙂

 3. No, ale co ja mam tu komentować? pan sławek, jaki jest – każdy widzi (a część z was miała okazję sama się przekonać o braku kompetencji czy zniechęcaniu ludzi do solarów). Przebieg spotkania w sprawie programu piecowego – ludzie zabili go pytaniami, na które nie potrafił nawet wymyślić odpowiedzi. Próbowałem go zdalnie naprowadzać na programy, ale poza gadaniem nic z tego nie wynikało, #niedasię. Jeśli dobrze widziałem na fejsie, to wójt złożył kartony z dokumentacją pod pozwolenie na halę sportową. To może tylko podpowiem, że mając tę dokumentację już dziś można startować po dotacje (liczba mnoga), o ile w tym projekcie jest cokolwiek, co da się opisać jako „innowacyjne” albo „energooszczędne”. Aczkolwiek śmiem wątpić – jeśli nikt nie nawiązał do węzła grzewczego w CEKS (wciąż jest mega nowoczesny) ani nawet do kierunków świata (warunek do kolejnej innowacyjności), to znaczy że hala została zaprojektowana bez przynęty na dotację. Znaczy się: na palę, na skróty. I jakoś mnie to nie dziwi. Tymczasem, po sąsiedzku, na Woolwich (znaczy u mnie) nawet stację DLR (takie naziemne metro, co startuje co 10 minut) wybudowali wraz z tunelem pod Tamizą, wskazując na innowacyjność węzła komunikacyjnego (co samo w sobie jest oczywiste, tam Eurostar nie zatrzymuje się) a lokalne wysypisko śmieci powoli zamienia się w osiedle apartamentów premium NALEŻĄCYCH DO GMINY, bo przecież to się opłaca. Skracając: nie ta jakość myślenia.

 4. wodze ze gigantomania kogos tu nawiedza 😉 u nas realizuje sie tylko to co sie opłaca jako PR inaczej lans pomada, pan Sławek zahipnotyzował nasza rade paroma frazesami a ze sa słabi a nawet bardzo słabi kupili to w ciemno ot cala historyja sukcesu tej kadencji ktora uplyneł od donosu do donosu

 5. Panie Marcinie niech pan startuje na wojta to nikt pana nie oszuka (np. Sławus) ze sie nie da, czy ze nie ma naboru na dofinansowanie piecow choc media, rzad itp trabia o smogu od dwoch lat. Mozna zgarnac kase zewnetrzna i nawet trzeba a nie wszystko z budzet gminy. To nie gospodarne podejscie. Moze mr sławek złoze ten wniosek do konca sierpnia.

  • Nie, nie dam rady w samorządzie, ja jestem ze świata egzekucji projektów, doprowadzania ich do końca i identyfikacji następnych; wolę zrobić trzy małe niż gadać o jednym wielkim. Jeszcze nie doprowadziłem do końca projekt przemalowania przejść przy szkołach, ale już mam następny projekt i obietnicę sfinansowania tego przez Starostę, tym razem dla rowerzystów. Pierdzenie w urzędniczy stołek, koterie rad gminnych – nie dla mnie, do tego trzeba innej konstrukcji. Oprócz programów z RPO/PROW są już nawet programy finansowane przez PGNiG. I budżet Gminy jest właśnie od tego – by przeciwdziałać problemom wszystkich nas (bo tym są piece węglowe i olejowe), jak ktoś nie wierzy, niech poszuka na Fejsie grupy „Smog Legionowo”, tam znajdziecie wyniki badań, co powodują spaliny z węgla i oleju dla zdrowia kobiet w ciąży. To, że kolega sławek tego nie kuma – to już jest oddzielna bajka, może szkoda, że nasze podatki idą zatrudnienie osoby, która nam szkodzi. Ale o „zaletach” władzy większości będzie kiedy indziej 🙂

 6. Pan Sławek juz dawno powinien być zwolniony. Nie to że nie zna się absolutnie na pozyskiwaniu funduszy unijnych. Jego kultura osobista jako urzędnika jest naganna. To przede wszystkim działa na niekorzyść gminy. Dziwię się Wojtowi ze trzyma takich marnych pracowników, którzy ewidentnie działają na jego złu wizerunek. Ale tak właśnie prezentuje się brak wiedzy wójta z zakresu działania gminy i umiejętności budowania zespołu odpowiedzialnych i zaangażowanych pracowników. Dobry Urząd to przede wszytkim dobrzy eksperci w swojej dziedzinie i zaangażowani pracownicy, a nie układy.

  • dokładnie tak. Kolega sławek jest zwykłym darmozjadem, mogę spokojnie wymienić jeszcze pół tuzina mu podobnych, ale dajmy możliwość, lud będzie głosował niebawem, niech wybierze podle uznania. Z akcentem na „podle”.

 7. taa Pani Anno, specjaliści walą do Urzędu w Jabłonnie drzwiami i oknami. Każdy wie jaka jest współpraca między radą a wójtem a i pensja specjalista jest upubliczniona i analizowana. Świetne warunki pracy . Reflektuje Pani ?

 8. Stacja bezobsługowa będzie, ale i tak nepotyczny wójt kogoś zatrudni. Spoko, spoko.

 9. Szanowny Panie, praca w urzędzie gminy byłaby dla mnie degradacją zawodową. Właśnie dostałam propozycję startowania na wójta.

  • A czy obiecali pani również i budżet na kampanię?

  • i co, pani Aniu teraz będzie pani pompowała całą gmine korzystając z nabytego doswiadczenia na nizszym stanowisku 😉

 10. po projekxji dramatu pt Sesja gminy Jabłonna, nasuwaja sie pytania dlczego owsik i kita chca budować sciezki rowerowe za ciezka kase na Struzańskiej ? czyżby „ktoś” coś im obiecał za posługe /wysługę/ ?

 11. A tutaj dyskusje na sesji Rady Gminy Jabłonna. Nawet jest „Świstak” Adam i woła pod koniec filmu Witka „DonKiciarza”.
  https://youtu.be/AK-SPy705e4

 12. Czekamy na opublikowanie drugiej części sesji.

 13. Uważam że na wójta Domenica trochę ona trochę łon i za 4 lata trochę on niech on tera jej przemówienia pisze.

 14. Cytat z strony internetowej UGJ
  Wymiana pieców. Dlaczego dofinansowanie ze środków gminy?

  Data umieszczenia: 26.04.2018 r., godz. 16.00

  „Na początku tygodnia informowaliśmy na //www.jablonna.pl o tym, że program „Ograniczenia emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni na terenie Gminy Jabłonna” zostanie zrealizowany ze środków własnych gminy. Powodem dla którego program nie będzie dofinasowany ze środków zewnętrznych jest brak ogłoszenia naboru przez WFOŚiGW oraz wymagania stawiane przez MJWPU.
  Rozpoczynając zbieranie oświadczeń mieszkańców, który chcą skorzystać z dofinansowania wymiany pieca w ramach programu „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni na terenie Gminy Jabłonna”, informowaliśmy o planach Gminy dotyczących skorzystania z trzech poniższych programów:
  1) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  2) Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych,
  3) Środków własnych Gminy Jabłonna.

  Chęć udziału w programie wymiany pieców zgłosiło 100 gospodarstw domowych (w tym do programu z MJWPU zgłoszono 2 gospodarstwa ).

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ogłosił konkursu dla JST
  Gmina rozpoczęła zbieranie oświadczeń już w styczniu, by w momencie ogłoszenia naboru wniosków przez WFOŚiGW być przygotowaną na szybkie złożenie dokumentów. Z dużym wyprzedzeniem dysponowaliśmy kompletem dokumentów i oczekiwaliśmy na ogłoszenie naboru.

  Do połowy kwietnia 2018 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ogłosił konkursu dla JST, tym samym, gmina nie ma możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie wymiany pieców. WFOŚiGW poinformował, że „oferta skierowana do osób fizycznych zostanie przedstawiona do końca II kwartału 2018 roku”, o czym będziemy przekazywać informacje mieszkańcom na bieżaco.

  Program Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych
  Chęć uzyskania dofinansowania ze środków MJWPU zgłosiły dwa gospodarstwa domowe. Założeniem Programu ogłoszonego przez Jednostkę było osiągnięcie ściśle określonego efektu ekologicznego, którego przy zgłoszeniu dwóch domów jednorodzinnych gmina nie byłaby w stanie osiągnąć (możliwość pozytywnego rozpatrzenia wniosku Gmina Jabłonna zyskałaby np. zgłaszając budynek wielorodzinny, którego większość mieszkańców chciałaby wymienić źródło ciepła).
  Ze względu na powyższe, jak również inne wytyczne MJWPU, uniemożliwiają złożenie przez Gminę dokumentów w naborze.”

  Ale pan niebieskie spodenki jest bystry skrupulaty i zorientowany ho ho. ho !
  następnym razem jak będzie leciał do Dona z kompem niech sprawdzi czy rzeczywiście jest to hit czy może jednak kit ?
  jak wynika z odp UGJ powyżej CYTOWANEJ program MJWPU ma inne zasady niż WFOŚ i nie jest tak atrakcyjny dla mieszkańców . ALE JAK się nie ma fioletowego pojęcia co oznaczają dane skróty, to o czym tu gadać …. faceplam

Dodaj komentarz