Jabłonna. Lidl nie dotrzymał obietnicy. Miało być ciszej, teraz „ważniejszy klient”

lidl-jablonna

Lidl w Jabłonnie, fot. GP/am (archiwum)

 

Mieszkańcy ul. Królewskiej w Jabłonnie deklarują, że o tym, iż w ich sąsiedztwie zostanie zlokalizowany duży obiekt handlowy dowiedzieli się dopiero wtedy, gdy koparki wjechały na teren budowy.

Od tej chwili rozpoczęła się walka o spokój i godne warunki życia. Lidl obiecywał, że wjazd na małą uliczkę będzie wykorzystywany jedynie w celach przeciwpożarowych. W ubiegłym tygodniu obietnica została złamana.

 

Mimo uzyskania wszelkich ostatecznych zgód i pozwoleń dot. lokalizacji wjazdu od ul. Królewskiej, mając na uwadze obawy mieszkańców dot. zwiększenia natężenia ruchu na ul. Królewskiej, proponujemy zamknięcie przedmiotowego wjazdu poprzez ustawienie na nim barier parkingowych uniemożliwiających poruszanie się samochodów osobowych jak i ciężarowych. Przedmiotowy wjazd będzie wjazdem technicznym, wykorzystywanym jedynie w celach przeciwpożarowych – napisali 13 sierpnia 2013 r. przedstawiciele Lidla: Dyrektor Regionu – Ekspansja Wojciech Krupiński i Kierownik ds. Ekspansji Karol Krasowski, w oficjalnym piśmie skierowanym do wójt Olgi Muniak i zastępcy wójta Tadeusza Rokickiego. Zostało ono przesłane również do wiadomości starosty legionowskiego Jana Grabca.

U podstaw problemu

Budowa Lidla stała się możliwa po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w 2011 r. Według Krystyny Pelczarskiej reprezentującej interesy mieszkańców z ul. Królewskiej zmieniono go tylko dla działki, na której powstał Lidl. Po zmianach miał on zostać przeznaczony pod zabudowę składów i magazynów oraz zabudowę usług nieuciążliwych. 17 sierpnia 2012 r. ówczesny wicewójt gminy Jabłonna, Tadeusz Rokicki, podpisał  decyzję, w której zezwolił na lokalizację zjazdu w ul. Królewską dla projektowanego obiektu handlowego. Na skutek interwencji mieszkańców 7. czerwca 2013 r. wicewójt Rokicki wydał dokument uchylający tę decyzję. Za likwidacją zjazdu przemawiały następujące argumenty: niskie parametry drogi – jednokierunkowość, ograniczenie tonażu, szerokość jezdni wynosząca jedynie 4,5 m i spowalniacze. Nie bez znaczenia były również lokalne uwarunkowania np. strome wjazdy z podziemnych garaży bezpośrednio na jezdnię. Wydanej decyzji nie udało się jednak skutecznie uchylić.

Hałas

Sytuacja mieszkańców ul. Królewskiej po pojawieniu się w ich sąsiedztwie marketu określana jest jako „trudna”. Najwięcej ich zastrzeżeń budzi hałas. Rampa rozładunkowa znajduje się od strony okien szeregowca. Według mieszkańców tego budynku zainstalowane tam ekrany, prawie nic nie pomogły. Zdaniem mieszkańców są one zbyt niskie, a „hałas idzie do góry”. Lidl w odpowiedzi na skargi zrezygnował z nocnych dostaw, ale mimo to rozładunki rozpoczynają się o szóstej rano i obniżają znacznie jakość życia w tej okolicy.  Na zlecenie Lidla wykonano badania poziomu hałasu, z którego wynikało, że nie dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych wartości. Mieszkańcy mieli zastrzeżenia do wyników. Na skutek tego przeprowadzono kolejne pomiary hałasu, tym razem zlecone przez Starostwo Powiatowe w Legionowie. Badania wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały przekroczenie norm. 22 maja 2015 r. Kierownik Referatu Zarządzania Środowiskiem Hubert Macioch (z up. Starosty) poinformował oficjalnie, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne, w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Zawiadomienie zostało wysłane do: firmy Lidl Polska Sp. z o.o., Wójta Gminy Jabłonna, przedstawiciela mieszkańców z ul. Królewskiej Krystyny Pelczarskiej i MWIOŚ w Warszawie.

Oko za oko?

W związku z wszczętym postępowaniem radca prawny Marek Szymanek reprezentujący Lidl Polska Sp. z o. o.  wysłał do Starostwa Powiatowego pismo zawiadamiające, że Spółka „jest skłonna rozważyć” propozycję zrealizowania inwestycji umożliwiającej dodatkowe zmniejszenie przenikania dźwięków na teren nieruchomości położonych przy ul. Królewskiej w Jabłonnie. Równocześnie poinformował o tym, że przedstawiciele Lidla zamierzają odstąpić od propozycji, którą wcześniej pisemnie zadeklarowali. – Spółka planuje również ze względu na wielokrotne prośby klientów sklepu, podjąć działania mające na celu usunięcie słupków uniemożliwiających ruch na terenie istniejącego zjazdu w kierunku ul. Królewskiej – napisano 7 września 2015 r. Słupki usunięto w ubiegły wtorek (5 listopada 2015 r.).

Stan obecny

Mimo że Lidl w żaden sposób nie zmniejszył poziomu przenikania dźwięków od momentu  wszczęcia postępowania administracyjnego, w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu, zrealizował swoją zapowiedź dotyczącą usunięcia barier parkingowych. W rezultacie sytuacja mieszkańców zamiast poprawić się, znacznie się pogorszyła. Zdarza się, że kierowcy tirów mając mało miejsca na manewry, wycofują pojazdy w ul. Królewską, wjeżdżając nawet na chodnik. Samochody klientów przeciskają się natomiast wąską uliczką tuż przy zaparkowanych przy ogrodzeniach autach mieszkańców, stwarzając zagrożenie. Warto wspomnieć, że w samej budowie ul. Królewskiej partycypowali finansowo mieszkańcy.

Wyjaśnienia Lidla

Lidl zapytany o powody swojej decyzji dotyczącej likwidacji barier parkingowych, wystosował do nas odpowiedź za pośrednictwem  Biura Prasowego Lidla. Podpisana ona została przez PR Managera Annę Biskup. Większość odpowiedzi zawiera informacje na temat badań hałasu, które Lidl zlecił „akredytowanej jednostce” oraz dotyczące działań, które podjął Lidl w celu zmniejszenia emisji hałasu (ekran wygłuszający, posadzenie krzewów, ograniczenie ruchu samochodów). Na końcu znajduje się informacja, dotycząca bezpośrednio barier parkingowych. – Ponieważ jednocześnie otrzymujemy liczne uwagi, że przeszkody te i tak są objeżdżane w sposób zakazany i sami niejednokrotnie musieliśmy dokonywać napraw uszkodzonych słupków, w trosce o bezpieczeństwo klientów postanowiliśmy, aby, zgodnie z obowiązującymi przepisami, umożliwić przejazd ul. Królewską – napisano.

Kroki urzędu i starostwa

Dzień po usunięciu słupków uniemożliwiających przejazd samochodów udało nam się skontaktować z wójtem gminy Jabłonna Jarosławem Chodorskim. Zadeklarował, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc mieszkańcom. W piątek rzecznik prasowy Urzędu Michał Smoliński potwierdził, że wójt wystosował pismo do firmy Lidl „w sprawie instalacji zdemontowanych słupków”. Rzecznik starostwa Joanna Kajdanowicz nie odniosła się do wysłanego przez naszą redakcję pytania dotyczącego barier parkingowych. Napisała jednak o postępowaniu stwierdzającym „nieznaczne przekroczenie norm hałasu”. Zawiera ono korzystną dla mieszkańców informację – (…) Przygotowywana jest decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu, nakazująca przedsiębiorcy dostosowanie do obowiązujących norm hałasu. Niewykonanie tego obowiązku skutkuje naliczaniem kar, nakładanych przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska – czytamy w odpowiedzi.

Rozsądne postulaty

Mieszkańcy ul. Królewskiej wiedzą, że muszą pogodzić się z uciążliwym sąsiadem. Zamierzają jednak do końca walczyć o swój spokój. Ich postulaty to: skuteczne uniemożliwienie wjazdu na ul. Królewską, modyfikacja istniejącego ekranu akustycznego – przez jego wydłużenie i zadaszenie rampy rozładunkowej, wyciszenie wentylatorów na tyłach sklepu, powstanie toalety (po to, aby klienci nie załatwiali swoich potrzeb za stacją trafo, naprzeciwko okien mieszkańców).

Tajne spotkanie?

Tymczasem przedstawicielka mieszkańców z ul. Królewskiej Krystyna Pelczarska poinformowała nas, że otrzymała informację o tym, że starostwo planuje zorganizować spotkanie z przedstawicielami Lidla. Jak powiedział jej Hubert Macioch wezmą w nim udział: przedstawiciele starostwa, Lidla i przedstawicielka mieszkańców. Krystyna Pelczarska została poproszona o to, aby nie informować o spotkaniu prasy. Ubolewa nad faktem, że na spotkanie nie planuje się zaproszenia wójta gminy Jabłonna.

Sprostowanie

Nieprawdą jest, że „(…) starostwo planuje zorganizować spotkanie z przedstawicielami Lidla. Jak powiedział jej Hubert Macioch wezmą w nim udział: przedstawiciele starostwa, Lidla i przedstawicielka mieszkańców. Krystyna Pelczarska została poproszona o to, aby nie informować o spotkaniu prasy”. W Starostwie Powiatowym w Legionowie toczy się postępowanie administracyjne, dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu, którego stronami są Lidl oraz mieszkańcy ul. Królewskiej w Jabłonnie. Kierownik referatu zarządzania środowiskiem poinformował strony o planowanej rozprawie administracyjnej, w której zgodnie z procedurą administracyjną uczestniczą przedstawiciele organu oraz strony postępowania. Natomiast udział publiczności, w tym mediów, nie jest procedurą  przewidziany.”

Joanna Kajdanowicz
rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Legionowie