Jabłonna. Podwyżka za wodę nie przeszła. Stawki na tym samym poziomie

Urszula Wysocka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w gm. Jabłonna (fot. GP/mch)

Według nowych taryf opłat za wodę dostarczaną przez PWK Legionowo, mieszkańcy kilku jabłonowskich ulic mięli płacić o 30 groszy więcej za metr sześcienny wody. Według radnych takie zmiany dzieliłyby mieszkańców na dwie różne kategorie.

Planowana podwyżka związana była z podniesieniem gminie opłat przez Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo”. Wskutego tego gmina od 1 stycznia płaci PWK 4 złote netto, czyli o 30 groszy więcej niż wcześniej. Tę różnicę od 1 kwietnia mieli pokryć mieszkańcy, którzy korzystają z infrastruktury PWK. Spowodowałoby to, że od tego momentu mieszkańcy ulic: Listopadowej, Zegrzyńskiej i Królewskiej płaciliby o 30 groszy więcej niż pozostali odbiorcy. Radni na nadzwyczajnej sesji (6 lutego) przyjęli jednak uchwałę, która pozostawia stawki opłat na niezmienionym poziomie.

 

Podwyżka mimo wyższych przychodów

Dlaczego mieszkańcy gminy mają być dzieleni na lepszych i gorszych. Dlaczego jedni mają mieć wodę droższą, a drudzy wodę tańszą. Przecież woda jest taka sama – pytał na sesji jeden z mieszkańców ulicy Listopadowej.

Z kolei inni mieszkańcy twierdzili, że skoro gmina w roku ubiegłym z tytułu zaopatrzenia w wodę uzyskała przychody wyższe o prawie 80 tysięcy złotych, to podnoszenie opłat o 30 groszy wydaje się nieuzasadnione. Podwyżka ta bowiem w najlepszym razie (przy planowanym zużyciu 16 tys. metrów sześciennych wody) dałaby kwotę 4,8 tys. zł, co dla budżetu gminy nie jest dużą kwotą. Radni natomiast dziwili się, że urząd nie podjął próby negocjacji stawek z PWK.

Urząd zleca prace na zewnątrz

Kupujemy 13 tys., planujemy kupować 16 tys. metrów sześciennych wody. Jesteśmy potężnym odbiorcą, a płacimy cenę klienta detalicznego – mówił Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy Jabłonna.

Przy okazji dyskusji nad projektem uchwały wyszło również na jaw, iż analizę kosztów i przychodów z tytułu gospodarki wodno-ściekowej przygotowywała dla gminy firma zewnętrzna, co nie spodobało się radnym.

Zatrudniani są coraz to nowi ludzie, a obliczenia do taryf robi firma zewnętrzna? W każdym temacie jest podobna sytuacja. Wszystko robią firmy zewnętrzne – padały głosy z sali.

Zużycie wzrasta

Pytano także o koszty tego opracowania, ale w trakcie obrad odpowiedź na to pytanie nie padła. Zobowiązano jednak naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urszulę Wysocką do przygotowanie faktur za wykonanie opracowania oraz umowy z firmą, która je zrobiła.

Zużycie całkowite wody w gminie Jabłonna kształtuje się na poziomie 63 tys. m3 rocznie. Większość z tej ilości pochodzi ze źródeł własnych gminy, ale około 13 tys. m3 wody jest sprzedawana gminie przez PWK „Legionowo” po ustalonych przez nie cenach. W skrócie mówiąc woda z PWK bywa po prostu droższa. Szacuje się, że pobór wody z tego źródła w Jabłonnie może w tym roku wzrosnąć do 16 – 17 tys. m3.