Jabłonna. Rusza rekrutacja do przedszkoli. Szukają miejsc dla przedszkolaków

przedszkole-jablonna

Przedszkole Gminne w Jabłonnie, fot GP/kg (archiwum)

 

Wystartowała rekrutacja do gminnych przedszkoli. Rozpoczęły się także poszukiwania brakujących miejsc. Jednak na razie spokojne o miejsce mogą być tylko przedszkolaki, które już korzystają z palcówek w Jabłonnie i Chotomowie.
Możemy nieco uspokoić rodziców przyszłorocznych przedszkolaków. UG niezwłocznie po podpisaniu stosownego rozporządzenia przez Ministra Edukacji Narodowej ogłosił nabór do gminnych przedszkoli. Ile będzie wolnych miejsc w tych placówkach? Tego nie da się w tej chwili dokładnie określić. Zależy to, między innymi, od deklaracji rodziców o kontynuowaniu nauki w przedszkolnych zerówkach. Ponieważ należy jednak zakładać, że tych miejsc i tak będzie o wiele za mało, konieczne stało się zapewnienie dodatkowych, których trzeba szukać w placówkach niepublicznych. Takie działania też już zostały podjęte. Oto informacja, jaką otrzymaliśmy z urzędu gminy – Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski podpisał 2 zarządzenia dotyczące zapewnienia miejsc realizacji wychowania przedszkolnego dzieciom zamieszkałym na terenie gminy w roku szkolnym 2017/18:

Pierwsze w sprawie harmonogramu rekrutacji do publicznych przedszkoli i punktów przedszkolnych (zgodnie z prawem powinno być wydane do dnia 15 kwietnia),

Drugie w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert dla przedszkoli niepublicznych na zapewnienie miejsc dzieciom w wielu przedszkolnym (prawo nie określa terminu jego wydania, ze względu na przedmiot konkursu powinno ono być jednak powiązane z harmonogramem rekrutacji do przedszkoli publicznych).

 

Wydanie tych zarządzeń poprzedzone było zarówno analizą sytuacji demograficznej i możliwości przedszkoli publicznych jak i kontekstu prawnego – wciąż nie zostało bowiem podpisane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek, które reguluje tryb pracy komisji rekrutacyjnych. Przedszkola startujące w konkursie, zgodnie z treścią ogłoszenia i zawartością formularza ofertowego, deklarują posiadanie odpowiedniej bazy lokalowej, wyposażenia w pomoce dydaktyczne i zabawki, wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i zapewnienie oferty zajęć dodatkowych. Z przepisów prawa oświatowego wynika, że przedszkole wyłonione w trybie konkursowym musi zapewnić opiekę w godzinach takich samych jak przedszkola gminne (czyli w godz. 7-18), realizację podstawy programowej przez min. 5 godzin dziennie, pobieranie od rodziców opłat wyłącznie za udział dziecka w zajęciach dodatkowych (1 zł/godz.) oraz wyżywienie.
– Przedszkola składające oferty zapewnienia miejsc nie konkurują ceną. Dotacja przedszkolu wyłonionemu w konkursie przyznawana jest z budżetu gminy i równa jest kwocie wydatków na 1 dziecko ponoszonych w przedszkolach gminnych – obecnie wynosi ona 982,36 gr. – informuje Michał Smoliński, kierownik referatu marketingu i komunikacji społecznej.