Monitoring przy wiadukcie w Chotomowie

Chotomów widna na peronie

Nowo zainstalowane kamery monitoringu nie powstrzymały wandali, którzy w czasie ostatniego weekendu uszkodzili szyby w windach koło wiaduktu w Chotomowie.

Mimo zainstalowania monitoringu, wandale pod okiem kamery zbili szyby w windzie przy wiadukcie w Chotomowie. – Cały materiał operacyjny został przekazany policji – opowiadał o zdarzeniu zastępca wójta Tadeusz Rokicki. W Urzędzie Gminy Jabłonna powołano komisję, która miała ocenić dokonane uszkodzenia. Zbite zostały 4 szyby, które trzeba wymienić na szkło bardziej odporne na uderzenia.

Zarejestrowały złodzieja

Jak ocenia, na podstawie osobistych doświadczeń Tadeusz Rokicki, przejście między peronami i okolice wiaduktu to teren dość niebezpieczny, na którym często były obserwowane akty wandalizmu. Zgłoszenia mieszkańców były powodem do zainstalowania tam kamer monitoringu, które korzystały z sygnału radiowego i rejestrowały obraz wydarzeń. Przechowany zapis będzie stanowił dowód w sprawie przeciwko sprawcom wandalizmu. – 19 sierpnia br. Urząd Gminy w Jabłonnie powiadomił nas o uszkodzeniu (wybiciu) szyby w windzie w przejściu podziemnym w Chotomowie. W chwili obecnej trwają czynności w trybie art. 308 kpk, starty dopiero zostaną oszacowane przez pokrzywdzonego. Analizujemy też nagranie z monitoringu, które zostało nam przekazane przez gminę. Za przestępstwo uszkodzenie mienia z art. 288kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – potwierdziła rzecznik KPP w Legionowie asp. Emilia Kuligowska.

Rozbudowa monitoringu

W Chotomowie zainstalowanych jest 6 kamer monitorujących sytuację w dzień i w nocy, w miejscach, gdzie wydawało się to najpotrzebniejsze, jeśli chodzi o zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Ponieważ koszty korzystania z sieci światłowodowej były bardzo wysokie, gmina nie zdecydowała się na 100-tysięczne opłaty roczne i podjęła inne kroki. Obecnie sygnał radiowy jest rejestrowany i przechowywany w dzierżawionych pomieszczeniach w siedzibie OSP Chotomów. Urząd Gminy nie zamierza jednak na tym poprzestawać. Według zastępcy wójta konieczna jest modernizacja monitoringu i w przyszłości dołączanie kolejnych kamer. Planowane jest też podłączenie pasma do budynku komisariatu. Do obsługi systemu konieczne będzie przeszkolenie wszystkich policjantów dyżurujących. – Będę prosił o dodatkowe 30 tysięcy złotych na modernizację – zapowiedział radnym wójt Rokicki. Radnych interesowało, czy PKP może dołożyć się, by zapewnić choć częściowe finansowanie kamer przy peronie. Według wójta w przyszłości kolej planuje rozbudowę monitoringu na peronach, nie wiadomo jednak, w jakim terminie może to nastąpić.

iw