Legionowo. Oazy roślinne w Poczytalni i dworcu, Dzielnik Roślinny i warsztaty

biblioteka_roslin

fot. Poczytalnia Legionowo

Niebawem w głównej siedzibie biblioteki w Legionowie, tj. w Poczytalni, rozpocznie się realizacja projektu Biblioteka Roślin współfinansowanego przez Fundusz Naturalnej Energii. Miejska biblioteka zdobyła dofinansowanie jako jedna z pięciu instytucji na Mazowszu. W Poczytalni już wkrótce pojawią się nowe rośliny i książki o tematyce ekologicznej, odbędą się również spotkania i warsztaty tematyczne z ekspertami.

 

W ramach projektu Biblioteka Roślin zarówno w samej bibliotece, jak i holu dworca, pojawią się rośliny lub elementy wystawy na temat ekologii i roślinności. W wyznaczonych miejscach powstaną oazy roślinne tworzące Plantorium. Znajdą się w nim rośliny pospolite, filtrujące powietrze, kaktusy i sukulenty oraz palmy. Wszystkie będą opisane i skatalogowane, podobnie jak księgozbiór. Do wspólnych działań zaproszeni będą dorośli, rodzice i dzieci, którzy będą m.in. mogli obserwować, w jaki sposób rozmnaża się rośliny metodą hodowli hydroponicznej.

 

 

 

Obserwacje i warsztaty z uczniami

To właśnie z uczniami z legionowskich szkół będą prowadzone obserwacje zanieczyszczeń (m.in. przy pomocy specjalnie przygotowanych plansz, do których będą się przyklejały pyły i osady). Osiem grup weźmie udział w dwuetapowych warsztatach, a na terenach dookoła swoich placówek będą obserwowały i fotografowały rośliny. Będzie to dodatkowa lekcja przyrody, nauka rozpoznawania roślin np. po kształcie liści oraz okazja do bliższego poznania natury.

Dzień Roślin: wymiana roślinami, warsztaty, spektakl

Podczas planowanego Dnia Roślin na przełomie maja i czerwca zorganizowany zostanie Dzielnik Roślinny, na wzór angielskiego plantcrossing. Mieszkańcy będą mogli wymieniać się roślinami, doświadczeniami w ich pielęgnacji, wezmą także udział w warsztatach organizowanych przez Schronisko Dla Roślin z tworzenia kul kokedama i oplątw. Biblioteka zaprosi też na spotkanie z autorką książek Katarzyną Enerlich, podczas którego będzie można poznać tajniki tworzenia ekologicznych ziołowych kosmetyków oraz warsztaty i spektakl Fundacji Sztuka Ciała, podczas których będzie można posłuchać muzyki roślin.

Świadomie bliżej zieleni

Projekt Biblioteka Roślin ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej legionowian oraz zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza. Dzielnik Roślin i oazy mają stać się elementem, który pozwoli spędzać czas bliżej zieleni, stworzy możliwość stałego pogłębiania wiedzy o właściwościach roślin oraz ich pielęgnacji.

Dofinansowane z Funduszu Naturalnej Energii

Jubileuszowa X edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii realizowana przez GAZ-SYSTEM w partnerstwie z Fundacją „Za górami, za lasami” cieszyła się największym zainteresowaniem ze wszystkich dotychczasowych. Łącznie wpłynęło 201 wniosków o dofinansowanie. Ideą konkursu jest wsparcie samorządów, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych w realizacji innowacyjnych projektów ekologicznych. Jury zwracało uwagę na pozytywny wpływ na środowisko, a także na przyczynianie się do budowania postaw obywatelskich w obszarze ochrony przyrody i zmiany postaw na proekologiczne. Oceniany był potencjał projektów, zasięg planowanych działań oraz innowacyjne podejście do potrzeb lokalnych. Więcej informacji o Funduszu Naturalnej Energii można znaleźć na stronie konkursu: www.gazsystemdlanatury.pl oraz na profilu na Facebooku: FunduszNaturalnejEnergii.