Dzisiaj

15°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 3.5 µg/m3 (14% normy)Ozon gazowy (O3): 67.22 µg/m3 (56% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 6.7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 5.4 µg/m3 (3% normy)

Legionowo. Geriatra dla legionowskich seniorów – jeszcze w tym roku ruszy program

SONY DSC

fot. Z. Oczkowicz

W ciągu najbliższych 3 lat aż 450 legionowskich seniorów będzie mogło za darmo skorzystać z opieki lekarza geriatry. Ten specjalistyczny program zdrowotny wystartuje jeszcze w tym roku i w całości sfinansowany zostanie z legionowskiego budżetu.

Piętka skorzystał z gdańskich wzorców

Legionowscy radni 30 maja br. jednomyślnie uchwalili program specjalistycznej opieki geriatrycznej nad legionowskim seniorami. Założenia tego programu zaprezentowała na legionowskiej sesji naczelniczka wydziału zdrowia w legionowskim ratuszu Ewa Milner-Kochańska. – Ten program został wprowadzony w Legionowie na wniosek radnego Andrzeja Piętki. Dziękuję, że taki problem został przez pana zgłoszony – poinformowała radnych wspomniana naczelniczka. – Opieki geriatrycznej brakowało w ofercie legionowskiej służby zdrowia. Już od kilku lat pracowaliśmy nad tym, aby taką pomoc zaoferować dotkniętym wieloma chorobami seniorom. Geriatra, który jeszcze w tym roku zaopiekuje się nimi, będzie mógł m.in. zredukować ilość przyjmowanych przez nich leków i kompleksowo dostosować je do zdiagnozowanych u nich schorzeń – mówi radny Andrzej Piętka, jeden z pomysłodawców wprowadzenia specjalistycznej opieki geriatrycznej nad legionowskimi seniorami. – Program ten – niestety – nie obejmuje szkoleń dla osób, które na co dzień opiekują się schorowanymi seniorami. Niewykluczone jednak, że zakres tego rodzaju świadczeń uda nam się rozszerzyć – sygnalizuje wspomniany radny. Legionowscy urzędnicy tworząc program opieki geriatrycznej nad legionowskimi seniorami korzystali z gdańskich wzorców. Odzwierciedleniem programu wdrażanego w tym roku w Legionowie okazał się realizowany w latach 2014-2016 w Gdańsku program zatytułowany „Centrum Geriatryczne Zdrowy Nestor”.

 

 

300 tys. zł na geriatrię dla 450 seniorów

Finansowana z legionowskiego budżetu specjalistyczna opieka geriatryczna skierowana będzie do legionowian powyżej 70. roku życia dotkniętych co najmniej 3 przewlekłymi chorobami. Według miejskich statystyk, pod koniec ubiegłego roku w Legionowie mieszkało blisko 5,4 tysiąca osób w tym wieku. Według założeń urzędników z porad i usług medycznych dostępnych w ramach tego programu co roku faktycznie będzie mogło skorzystać jednak tylko 150 seniorów. – Program obejmie corocznie około 150 mieszkańców gminy w wieku ≥70 lat (2,8% ogółu), którzy są obciążeni co najmniej 3 chorobami przewlekłymi – czytamy w uzasadnieniu do ostatnio podjętej uchwały. Opieka geriatryczna nad wybranymi legionowskimi seniorami będzie realizowana przez wyłoniony w konkursie ośrodek zdrowia przez kolejne 3 lata, zaś jej całkowity koszt oszacowano na kwotę blisko 300 tys. zł.

Pielęgniarki dokonają rekrutacji medycznej

Lekarz geriatra skonsultuje legionowskich seniorów jeszcze w tym roku, zaś kwalifikacji do tego programu dokonają pielęgniarki pracujące w ośrodku zdrowia, który wygra przedmiotowy konkurs. Przed tymi medycznymi kwalifikacjami miasto przeprowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjno-reklamową anonsującą rekrutacje. Spośród 300 spełniających medyczne wymagania seniorów, tylko 150 z nich będzie mogło w tym roku skorzystać ze świadczeń zagwarantowanych w ramach tego programu. Wśród tych świadczeń znajdą się m.in. porady lekarzy geriatry i psychologa oraz fizjoterapeuty, a także serie zabiegów terapeutycznych. Informacje o stanie zdrowia seniorów pozyskane podczas tej terapii wraz z zaktualizowanymi przez geriatrę zestawami przyjmowanych przez nich leków trafią potem do internistów. W 2019r. i w 2020r. program powyższy będzie kontynuowany na podobnych zasadach.

Kila chorób, dużo leków

Wśród chorób kwalifikujących seniorów do tego innowacyjnego programu opieki zdrowotnej znalazły się m.in. choroby układu krążenia (nadciśnienie, hipercholesterolemia, otyłość, choroba wieńcowa, miażdżyca tętnic obwodowych, niewydolność serca, zawały serca i udary mózgu), nowotwory, choroby nerek, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów, otępienia oraz zaburzenia depresyjne. – Badania wskazują, że ryzyko wielochorobowości wzrasta z wiekiem i może dotyczyć ponad 80% chorych powyżej 84. roku życia. Konsekwencją opisanej powyżej wielochorobowości jest też wielolekowość, czyli jednoczesne stosowanie przez pacjenta co najmniej kilku leków. Zjawisko to dotyczy ok. 50% osób starszych i wraz z wielochorobowością tworzy tzw. spiralę chorób i terapii, czyli błędne koło, w którym zwiększająca się liczba schorzeń wymusza leczenie u coraz większej liczby specjalistów, a więc stosowanie coraz większej liczby leków, a to z kolei prowadzi do uszkodzenia kolejnych narządów – dowiadujemy się z uzasadnienia przyjętej przez legionowskich radnych uchwały. Specjalistą od dotykającej seniorów wielochorobowości i wielolekowości jest lekarz geriatra, którego jak do tej pory w Legionowie nie ma i nie było. Bezpłatny dostęp do geriatrów na terenie całego Mazowsza jest zresztą od kilku lat znacznie utrudniony. Legionowscy seniorzy, aby móc skorzystać z realizowanej w ramach ich ubezpieczenia zdrowotnego porady tego specjalisty musieli jeździć do Warszawy. W tym roku ma się to zmienić.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz