Gruntowa pompa ciepła. Jak to działa?

pompy-ciepla

 

Kompletna instalacja gruntowej pompy ciepła składa się z trzech zasadniczych elementów: dolnego źródła energii, pompy ciepła oraz górnego źródła ciepła (czyli sposobu w jaki ogrzewamy nasze domy np. podłogówka czy grzejniki).

DOLNE ŹRÓDŁO

Źródło dolne to nic innego jak środowisko, z którego pobieramy ciepło i sposób dostarczania tego ciepła pompie. W przypadku gruntowej pompy ciepła takim źródłem jest grunt. To z ziemi pobieramy zakumulowaną aż 80% potrzebnej nam energii. Aby doprowadzić ciepło stosujemy kolektor. To po prostu roztwór glikolu (zwany popularnie solanką) umieszczony w zamkniętym, wykonanym z rur PE, układzie i wędrujący od źródła ciepła do pompy i z powrotem. Ze względu na sposób umieszczenia kolektora mamy 3 podstawowe typy kolektora: płaski, spiralny i pionowy.
Najczęściej stosowanym kolektorem jest kolektor pionowy. W zależności od wyliczonego zapotrzebowania budynku dokonuje się odpowiednią ilość odwiertów, z reguły do 100 m głębokości. Cały układ umieszczonych w odwiertach rur PE, wypełnionych roztworem glikolu łączy się w jeden system w studzience rozdzielacza i doprowadza do pompy ciepła. Roztwór glikolu wędrując w tym zamkniętym obiegu pobiera ciepło z ziemi i oddaje je do pompy ciepła.
Energia zabrana ziemi w okresie grzewczym jest regenerowana w lecie.
Przykładowo: dla domu o pow. 200 m2 potrzebujemy przygotować około 200 m odwiertów pionowych (np. 2 odwierty po 100 m każdy).
Ze względu na stałość temperatury w odwiertach pionowych jest to najbardziej polecany sposób przygotowania kolektora zabezpieczający nasze potrzeby energetyczne na dziesięciolecia.

 

GRUNTOWA POMPA CIEPŁA

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło o temperaturze niższej (z dolnego źródła) i oddaje ciepło o temperaturze wyższej (za pośrednictwem górnego źródła).Sposób działania pompy ciepła oparty jest na cyklicznej zmianie stanu fizycznego czynnika krążącego w obiegu zamkniętym (freonu), w wyniku której wytworzona para ulega skropleniu i oddaje ciepło wodzie, która krąży w instalacji grzewczej (górne źródło).

GÓRNE ŹRÓDŁO

To po prostu sposób w jaki ogrzewamy nasz dom czy obiekt. Najbardziej polecane, ze względu na niską temperaturę zasilania, jest ogrzewanie podłogowe. Wszak niska temperatura zasilania (około 32 stopnie C) to niższe koszty. Nie znaczy to jednak, że pompa ciepła nie poradzi sobie z innymi instalacjami np. grzejnikami starego typu. Obecnie produkowane pompy potrafią wytworzyć temperaturę nawet do 80 stopni C. Zatem modernizacja kotłowni w przypadku pompy ciepła nie musi oznaczać kapitalnego remontu i wymiany urządzeń grzewczych.
Wacław Pożar
koordynator projektów OZE
Skandia Group Polska
w.pozar@ekopompaciepla.pl


 

Jesteś mieszkańcem Legionowa i planujesz modernizację kotłowni?

Nawet 16.000 złotych dofinansowania czeka na wszystkich, którzy wymienią piec na paliwo stałe na gruntową pompę ciepła.

ECOFABRYKA.PL oferuje kompleksową koordynację całego procesu modernizacji audyt energetyczny, który pomoże obliczyć faktyczne zapotrzebowanie na ciepło i cwu przeprowadzenie wszelkich formalności związanych z wnioskiem o dofinansowanie pomoc w znalezieniu dodatkowych środków na inwestycję w formie kredytu kalkulację przedsięwzięcia w oparciu o zebrane oferty od wiodących instalatorów i producentów nadzór procesu wykonania modernizacji

ZAPRASZAMY!
biuro@ecofabryka.pl
tel. 512 750 991

Eko pompa ciepła