Legionowo. 70-lecie pierwszej matury w L.O. im. M. Konopnickiej

liceum-konopnicka-szkola

LO im. M. Konopnickiej w Legionowie, fot. GP (archiwum)

„Konopnicka” – chyba każdy legionowianin kojarzy to miejsce. Kolejne pokolenia młodych  ludzi w murach tej szkoły zdobywały wiedzę i zawierały szkolne przyjaźnie.

Ileż wspomnień, ileż zdjęć związanych jest z tym miejscem! Już niedługo, bo 6 czerwca, będzie można udać się w sentymentalną podróż, zajrzeć do sali lekcyjnej  i usiąść jak za dawnych lat w szkolnej ławce. Tego dnia „Konopnicka” będzie uroczyście obchodziła Jubileusz 70-lecia Pierwszej Matury.

LO im. M. Konopnickiej zmieniało się przez lata. Dziś jest to prężnie funkcjonująca placówka oświatowa. O jej historii można przeczytać w licznych publikacjach dotyczących Legionowa, warto jednak poświęcić także odrobinę uwagi czasom współczesnym i przybliżyć w kilku słowach to, co teraz dzieje się w szkole. A jest o czym pisać…

Na stronie internetowej wiele certyfikatów… „Szkoła Odkrywców Talentów”, „Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń”, „Szkoła Humanitarna”, „Szkoła Spotkań i Dialogu”. To tylko niektóre z nich, ale jakże wiele mówią o szkole. Pokazują, że uczeń może tu rozwijać swoje zainteresowania na wszystkich polach: od tych artystycznych po naukowe. Duży nacisk położony jest też na uczenie tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka i wrażliwości na potrzeby innych. Tradycją szkoły jest już udział w wielu akcjach charytatywnych. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie nigdy nie pozostają obojętni na apele o pomoc i zawsze chętnie niosą ją potrzebującym, organizując zbiórki pieniędzy, darów, sprzedaż ciast itp.

Szkoła jest otwarta na różne ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne. Nie sposób wymienić ich wszystkich… To projekty edukacyjne organizowane w szkole przy wsparciu Starostwa Powiatowego oraz te tworzone przez różne instytucje ogólnopolskie, to spotkania z ciekawymi ludźmi świata kultury, mediów i nauki, to festiwale naukowe i sesje humanistyczne…  „Konopnicka” była też jedną z pięciu szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, które brały udział w „Pilotażowym Programie Edukacji Medialnej”, organizowanym przez Fundację Nowoczesna Polska przy wsparciu firmy Google, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

„Konopnicka” ceni „Małą Ojczyznę”, ale nie jest zamknięta na świat. Często w murach szkoły przyjmowani są goście z zagranicy, czy to w ramach programu AIESEC, czy w ramach wymiany polsko-niemieckiej, czy też podczas, organizowanych co roku, już od wielu lat, „Polsko-Izraelskich Spotkań Młodzieży. Bliżej siebie”. Gościliśmy również młodzież z Ukrainy zaproszoną do naszego powiatu, by zapomnieć o koszmarze wojny.

70 lat… minęło jak jeden dzień. 6 czerwca będzie okazja, żeby powspominać dawne czasy.

 

                                                                                                          Renata Kamińska